Σάββατο 8 Αυγούστου 2009

Εθνική Παίδων U16 : Ελλάδα - Λιθουανία 71-78

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων που φιλοξενείται στο Κάουνας γνώρισε η Ελλάδα. Η Ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την οικοδέσποινα Λιθουανία 78-71 σε έναν αγώνα που θα έκρινε την τελευταία ομάδα του ομίλου που θα έμπαινε στη Β’ Φάση για τις θέσεις 1-12. Η Ελλάδα μετά και από αυτή της την ήττα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16, έχοντας ως στόχο να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Β’ Κατηγορία.

Για την Ελλάδα 19/42 δίποντα (45.2%), 8/21 τρίποντα (38%), 9/17 ελ. Βολές (52.9%), 32 ριμπάουντ (9 επιθετικά – 23 αμυντικά) και 13 ασσίστ. Δεληγιώργης 27 πόντους με 30 συμμετοχή – 4/8 τρίποντα – 4 ασσίστ και Παπαδέας 12π – 23’ συμ. – 5 ριμπάουντ – 3 ασσίστ. Για την Λιθουανία 17/37 δίποντα (45.9%), 7/28 τρίποντα (25%), 23/31 ελ. Βολές ! (74.1%), 50 ριμπάουντ ! (20 επιθετικά – 30 αμυντικά) και 12 ασσίστ.

Ελλάδα - Λιθουανία 71-78

Οι νεαροί διεθνείς πάλεψαν σε όλο τον αγώνα που έμοιαζε σαν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι. Μόλις πλησίασαν στο σκορ, η Λιθουανία έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει και να ξεφύγει και πάλι σε ένα σκηνικό που στήθηκε ξανά και ξανά στο παρκέ, ως τη λήξη της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 9-22 με τον Γιώργο Δοξάκη να βλέπει τους παίκτες του να αντιμετωπίζουν προβλήματα και επιθετικά και αμυντικά. Να σημειωθεί ότι 5’ πριν το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 9-11 για την Ελλάδα και έφθασε 5” πριν το τέλος με σερί 0-14 των Λιθουανών στο 9-22 και τους Έλληνες παίκτες να πετυχαίνουν καλάθι μετά από 5 ολόκληρα λεπτά στην εκπνοή του χρόνου με τον Βελισσαρίου (11-22) !

Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε με μια μεγάλη προσπάθεια από τους νεαρούς διεθνείς που με ένα σερί 9-0 η πλησίασαν (5’ 56 πριν το τέλος) στο 20-22 και έφτασαν να ισοφαρίσουν στο (2’ 36’’ - 24-24), με το ημίχρονο να κλείνει 26-31.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελλάδα έμεινε κοντά στο σκορ (40-42 στο 24’25’’, 57-59 στο 32’40’’, 62-66 στο 37’25’’), αλλά οι Λιθουανοί με ένα δυνατό φινάλε και όντας πιο εύστοχοι κατάφεραν να απομακρυνθούν φτάνοντας στη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 13’’ πριν τη λήξη (66-77, +11). Ο αγώνας έληξε 71-78 με την ελληνική ομάδα να βρίσκει τη μεγαλύτερη αχίλλειο πτέρνα της για μία ακόμη φορά στον τομέα των ριμπάουντ (32-50), επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να συλλέξουν 20 επιθετικά.
Δεκάλεπτα: 9-22, 26-31, 49-54, 71-78
Ελλάδα (Δοξάκης): Βελισσαρίου 5, Παναγιωταράς 5, Τσιλούλης 6 (5ρ), Τσελεντάκης 6, Δεληγιώργης 27 (4 α, 3κλ), Βλάχος 1, Παπαπέτρου 2 (5ρ), Παπαδέας 12 (5ρ), Πέτσας 2, Μαραγκός 5
Λιθουανία: Σεμάσκα 13, Παλιουκένας 3, Μοσκεβίτσιους 25, Γιόγκελα 17 (13ρ), Λεκούνας 2, Καρινιάουσκας 2, Ναρκεβίτσιους 11, Ολισεβίτσιους 2, Κιμάντας, Ραμασάουσκας 3...