Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

Γ' Εθνική : Μεγάλη νίκη του Δειλινού 84-69. Η Ιεράπετρα συνέτριψε 93-69 τον Μίλωνα ! Απομάκρυνση Φασουλάκη - Ζήσιου λόγω πειθαρχικών παραπτωμάτων !

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νικαίας 84-69 (22-3-09) το τέλος

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νικαίας 84-69 (22-3-09) - Δηλώσεις Κώστα Κλινάκη

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νικαίας 84-69 (22-3-09) - Δηλώσεις Σάββα Κατσούνη

Και ο Ρίκυ στο Λίντο με τις δεσποινίδες Αποστολάκη και Μωραϊτάκη !

Προοδευτική - Κρόνος Αγ. Δημητρίου 77-68

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες): Πανελευσινιακός 40, Ιεράπετρα 39, Λιβαδειά 37, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 37, Ψυχικό 36, Κηφισιά 35, Μίλωνας 33, Προοδευτική 32, Ιωνικός Ν. 31, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 31, ΠΑΟ Δειλινών 30, Ιπποκράτης 28, Ζωγράφου 27, Φιλαθλητικός 26.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23η, 29/3): Λιβαδειά – Φιλαθλητικός, Ψυχικό – Δειλινά, Κηφισιά – Ιωνικός Νίκαιας, Μίλωνας – Ιωνικός Ν. Φ., Ζωγράφου – Ιεράπετρα, Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Πανελευσινιακός, Ιπποκράτης – Προοδευτική.

Ιεράπετρα - Μίλων 93-69

ΠΑΟ Δειλινών - Ιωνικός Ν. 84-69
Διαιτητές:
Πίγκας - Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα:
19-15, 39-27, 58-42, 84-69.
ΠΑΟ ΔΕΙΛΙΝΩΝ (Κατσούνης - Κόκκινος): Βέλλιος 11 (3), Καραλής 8 (1), Βογιατζής 24 (3), Μαυρίδης 7 (1), Οικονόμου, Κουλουριώτης 13 (3), Κακαβάς, Μαϊστρέλης Β. 6 (2), Γώτσος 9 (1), Κοτρώτσιος 6, Μαϊστρέλης Ν., Χωματάς.
IΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 5 (1), Ζέρβας 2, Γεωργίου 17 (2), Γαπκιάδης 8, Κουρής 12 (1), Μελεούνης 2, Πρινέας 10, Κουκουνιάς 4, Καββαδάς 4, Μιχαλόπουλος.

Ιεράπετρα – Μίλωνας 93-69
Διαιτητές:
Τσούνας – Κιούρκας.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 62-47, 93-69.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μακράκης): Βασιλειάδης, Κολοβός 3 (1), Παπαδημητρίου 10 (1) , Μιχαηλίδης 21 (5), Μάτος 13, Τσώλης 11 (1) ,Καραμανωλάκης 3 (1), Μυστηλιάδης 6, Χριστόδουλος 12 (1), Καραλής 14 (3), Ματζαράκης.
ΜΙΛΩΝΑΣ
(Παππάς): Ρουσόπουλος 3, Καλοβρυνάς, Παπαδάκης 17 (2), Γεωργοπαπαδάκος 23 (5), Μπίκας 2, Γλύλλης 1, Ευαγγελίτσης 11 (13 ριμπ.), Σταθόπουλος 2, Μπένος 4, Ντόκος 6.

Μεγάλη και σπουδαία νίκη πέτυχε στο Λίντο το Δειλινό με 84-69 επί του Ιωνικού Νικαίας και αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και να... καθαρίσουν από σήμερα τη παραμονή τους. Οι παίκτες των Σάββα Κατσούνη - Γιάννη Κόκκινου πέτυχαν συνολικά 14 τρίποντα ! Αξίζει να σημειωθεί ότι το Δειλινό σε όλο το παιχνίδι δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ ! Η Ιεράπετρα συνέτριψε στην έδρα της τον Μίλωνα με 93-66 και ισχυροποιήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας μετά τις ήττες της Λιβαδειάς και του Κρόνου Αγ. Δημητρίου

Η εξέλιξη του αγώνα Δειλινού - Ιωνικού Νικαίας 84-69.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς τους Βέλλιο και Μαυρίδη στην αρχική πεντάδα και το Δειλινό να είναι μπροστά στο σκορ. Ο Ιωνικός Νικαίας 6’ πριν το τέλος της περιόδου ισοφάρισε για πρώτη και μοναδική φορά στο παιχνίδι με 7-7. Στην συνέχεια το Δειλινό έφθασε την διαφορά στους 6 πόντους (19-13) για να κλείσει η περίοδος με 19-15. Τρία τρίποντα για το Δειλινό και ένα για την Νίκαια.

Στο 2ο δεκάλεπτο το Δειλινό έπαιξε πολύ καλύτερα από τον αντίπαλο του, πέτυχε 4 τρίποντα έναντι ενός της Νίκαιας και η διαφορά έφθασε μέχρι και τους 14 πόντους (39-25) 30” πριν το τέλος, για να ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο με σκορ 39-26.

Στην αρχή του 3ου δεκάλεπτου είχαμε συνεχόμενη βροχή τρίποντων, δύο για κάθε ομάδα και το σκορ 7’ πριν το τέλος να διαμορφώνεται σε 45-32 και την περίοδο να κλείνει με διαφορά 17 πόντων (58-41), την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν επαναλήφθηκε το γνωστό μέχρι σήμερα μοτίβο στο Λίντο για το Δειλινό, δηλαδή να χάνει η ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου την διαφορά που είχε κτίσει στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Αντίθετα μάλιστα 3’ πριν το τέλος η διαφορά έφθασε στους 22 πόντους (79-57), γεγονός που επέτρεψε στους προπονητές του Δειλινού να δώσουν χρόνο σε όλους τους παίκτες της ομάδας, με αποτέλεσμα η Νίκαια να μειώσει το σκορ και να τελειώσει ο αγώνας με σκορ 84-69. Για το Δειλινό 14 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Βογιατζή (24π – 3 τρ.) και 4 για την Νίκαια και πρώτο σκόρερ τον Γεωργίου 17 (2).

Δηλώσεις με ... νόημα ! Απομάκρυνση Φασουλάκη και Ζήσιου λόγω πειθαρχικών παραπτομάτων !

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Ιωνικού Νικαίας Περικλής Ταυρόπουλος δήλωσε απογοητευμένος από την απόδοση της ομάδας του, που έχασε από ένα πολύ καλύτερο σήμερα αντίπαλο. Ο Σάββας Κατσούνης δήλωσε ευχαριστημένος από την σοβαρότητα που έδειξε το Δειλινό σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ επισήμανε ότι για πρώτη φορά υπάρχει “υγεία στην ομάδα”, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε. Όσο αφορά την σωτηρία τόνισε ότι υπάρχουν ακόμα ελπίδες αν και τα πράγματα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Ο διοικητικός παράγοντας του Δειλινού Κώστας Κλινάκης εξέφρασε παράπονα από την αδιαφορία των τοπικών αρχών για την ομάδα και είπε ότι απομακρύνθηκαν από την ομάδα οι Γιώργος Φασουλάκης και Νίκος Ζήσιος λόγω σοβαρών πειθαρχικών παραπτωμάτων !