Κυριακή 29 Μαρτίου 2009

Β’ Εθνική - ΟΦΗ : επιστροφή στις νίκες με μεγάλο άγχος

Β' Εθνική ΟΦΗ - Γουμένισσα 91-87 (29-3-09) το τέλος

Β' Εθνική ΟΦΗ - Γουμένισσα 91-87 (29-3-09) δηλώσεις προπονητών - Βαγγέλης Νίτσης (Γουμένισσα) - Γιώργος Βόβορας (ΟΦΗ)

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο Δούκας επί του Αρκαδικού με 91-78. Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε τον έλεγχο από την αρχή και με κορυφαίους τους Χρήστο Γκαβανόπουλο και Γιώργο Γαλιώτο έδωσε νέο ενδιαφέρον στην κορυφή, όπου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία. Την ήττα του Αρκαδικού εκμεταλλεύτηκαν ο Αμύντας και οι Ίκαροι Σερρών που επικράτησαν του Παλιού Φαλήρου και της Χαλκίδας αντίστοιχα ενώ και ο ΟΦΗ και Ίκαρος Καλλιθέας συνέχισαν με νίκες. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Θεσσαλονίκη όπου η Αναγέννηση Φλόγα χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να κερδίσει τον Αίαντα Ευόσμου με 104-92. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τον Χρήστο Χατζηχρήστο να διαμορφώνει στην εκπνοή του χρόνου το 71-71. Κατά τη διάρκεια της πρώτης παράτασης οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα αλλά ο Γιώργος Φιλιούσης έστειλε το παιχνίδι με σουτ δύο πόντων στην δεύτερη παράταση. Στη συνέχεια τα δύο καθοριστικά τρίποντα του Σωτήρη Μπουρδάνο και Λευτέρη Γαλανίδη καθάρισαν το παιχνίδι χαρίζοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα. Νίκη και για την Κομοτηνή επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η ακριτική ομάδα καθάρισε στα τελευταία δεύτερα του αγώνα με τον Κίμωνα Λεχούδη να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ, 25΄΄ πριν το τέλος και με τον Κώστα Ντίνα με δύο εύστοχες βολές να διαμορφώνει το τελικό 81-77.

Τα αποτελέσματα:
Χαλκίδα - Ίκαροι Σερ. 64-73
ΟΦΗ - Γουμένισσα 91-87
Αμύντας - Π. Φάληρο 87-62
Αναγέννηση/Φλόγα - Αίας Ευόσμου 104-92 (71-71 κ.α., 85-85 α' παρ.)
Λαύριο - Σπόρτιγκ 100-55
Απόλλων Καλ. - Κομοτηνή 77-81
Δούκας - Αρκαδικός 91-78
Ίκαρος Καλ. - Πιερικός/Αρχέλαος 68-56

Eπόμενη αγωνιστική (5/04): Σπόρτιγκ - Αναγέννηση/Φλόγα, Π. Φάληρο - Λαύριο, Κομοτηνή - Αμύντας, Αρκαδικός - Απόλλων Καλ., Πιερικός/Αρχέλαος - Δούκας, Αίας Ευόσμου - Χαλκίδα, Ίκαροι Σερ. - ΟΦΗ, Γουμένισσα - Ίκαρος Καλ.

16 ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ 23 23 0 23 0 1216 2199 -983 0 1

"Ζέσταμα στην ... λιακάδα" έξω από το ΒΑΚ έκαναν οι παίκτες της Γουμένισσας για περίπου 4 ώρες

Χωρίς την παρουσία των οργανωμένων οπαδών του κέρδισε ο ΟΦΗ στο ΒΑΚ την Γουμένισσα !

Διαβουλεύσεις στις 11:30πμ των διαιτητών κα του κομισάριου με παράγοντες των δύο ομάδων για την διεξαγωγή του αγώνα.

Ο Νίκος Δελατόλας σε οικογενειακές στιγμές !

Διαιτητές: Τεφτίκης - Μανδρέκας
Δεκάλεπτα : 23-21, 48-41, 67-68, 91-87
ΟΦΗ (Βόβορας Γιώργος) : Μπαρλάς 5 (1), Δελατόλας 8, Τσέλιος 15, Τσακιρίδης 22 (3), Βαγενάς 10, Παναγάκης 11 (3), Χουλιάρας 10, Φαρμάκης 5 (1), Σαμουρέλης 5.
Γουμένισσα (Νίτσης Βαγγέλης) : Μπάγκι 12 (3), Μούμογλου 5 (1), Γυμνόπουλος 19 (1), Δημητρίου 4, Καρυπίδης 16 (2), Πάντσιος 6 (2), Κόγιας, Τάτσης, Νταλλής 5 (1), Δελιμπαλτίδης 19

Δύσκολη και αγχωτική νίκη πέτυχε στο ΒΑΚ ο ΟΦΗ με 91-87 επί της Γουμένισσας, την πρώτη του μετά από 3 συνεχόμενες ήττες. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4 ώρες καθυστέρησης, στις 4μμ αντίς στις 12μ που ήταν προγραμματισμένο, εξαιτίας προγραμματισμένης (όπως ισχυρίζεται η ΔΕΗ) διακοπής ρεύματος από τις 9πμ έως τις 3μμ λόγω της αναβάθμισης του δικτύου. Μάλιστα στις 11:30πμ που εμφανίστηκαν οι 2 διαιτητές του αγώνα στο ΒΑΚ και ο κομισάριος Γιώργος Κουρκουνάκης υπήρξε αρχικά η σκέψη να αναβληθεί το παιχνίδι αφού έπρεπε να αλλαχθούν τα αεροπορικά εισιτήρια της αποστολής της Γουμένισσας και των διαιτητών. Τελικά αποφασίστηκε να βρεθούν ξανά όλοι στο γήπεδο στις 1:30μμ και συγχρόνως με ενέργειες της διοίκησης του ΟΦΗ έγιναν αλλαγές στις ώρες αναχώρησης. Το ρεύμα επανήλθε στις 3:52μμ και το παιχνίδι ξεκίνησε τελικά στις 4μμ. Επίσης θα πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπήρχαν στο γήπεδο οργανωμένοι οπαδοί του ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το 1ο δεκάλεπτο με τους Τσακιρίδη – Μπαρλά – Βαγενά – Δελατόλα – Σμαουρέλη και το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο και με εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ μπροστά (23-21) έχοντας πετύχει 3 τρίποντα όσα και η Γουμένισσα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ πήρε μια διαφορά 7 πόντων 3’ πριν το τέλος (39-32) την οποία την κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (48-41). Δύο τρίποντα για τον ΟΦΗ και ένα για την Γουμένισσα. Στην 3η περίοδο 4’ πριν το τέλος η Γουμένισσα πέρασε μπροστά με ένα πόντο (57-58) και έκλεισε την περίοδο με την διαφορά αυτή (67-68). Ένα τρίποντο για τον ΟΦΗ και 4 για την Γουμένισσα. Στην 4η και τελευταία περίοδο με ένα σερί 8-0 ο ΟΦΗ 8’ 30” πριν το τέλος έκανε το 75-68, ενώ 7’ πριν το τέλος έφερε την διαφορά στους 9 πόντους (79-70) που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα. Η Γουμένισσα προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας 3’ πριν το τέλος σε 83-80, όμως ο ΟΦΗ παίζοντας ψύχραιμα και σοβαρά τα τελευταία λεπτά πήρε με 86-80 μια πολύτιμη από όλες τις απόψεις νίκη και ετοιμάζεται τώρα για το πολύ δύσκολο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής στις Σέρρες με τους Ίκαρους. Ο ΟΦΗ πέτυχε συνολικά 8 τρίποντα και η Γουμένισσα 10.

Δηλώσεις προπονητών

Βαγγέλης Νίτσης (προπονητής Γουμένισσας) : Μετά από όλα αυτά που έγιναν με το ρεύμα μπήκαμε να παίξουμε ξέροντας ότι θα αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα στην έδρα της, με καλό ρόστερ, με έμπειρους παίκτες και με υψηλούς στόχους. Είχαμε δουλέψει όλη την εβδομάδα πάνω στο παιχνίδι χωρίς να ξέρουμε βέβαια τι αλλαγές ενδεχομένως θα συναντήσουμε όσο αφορά την τακτή. Στόχος μας ήταν να απολαύσουμε το παιχνίδι και να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί. Συναντήσαμε ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο και δεν ανταποκριθήκαμε στην αρχή στην άμυνα, όπου δεχόμαστε εύκολα καλάθια ή πηγαίναμε σε φάουλ με αποτέλεσμα να σουτάρει ο ΟΦΗ 18 βολές στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια δοκιμάσαμε μια άμυνα ζώνης, ανακάμψαμε και περάσαμε μπροστά στο 3ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι θα είχε άλλη όψη αν δεν χάναμε στο 4ο δεκάλεπτο την συγκέντρωση μας. Δεχθήκαμε 4 φάουλ στον Γυμνόπουλο και η αλλαγή αυτή μας αναστάτωσε σε άμυνα και επίθεση. Με απείθαρχο μπάσκετ και χωρίς συγκέντρωση δώσαμε την δυνατότητα στον ΟΦΗ να ξεφύγει στο σκορ και από εκεί δεν μπορέσαμε στο τέλος να απειλήσουμε.

Γιώργος Βόβορας (προπονητής ΟΦΗ) : ¨Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες, εκτός του ότι τα παιδιά είχαν ξυπνήσει πολύ νωρίς, κάτι βέβαια που ισχύει και για τις δύο ομάδες. Ο ΟΦΗ προερχόταν από 3 συνεχόμενες ήττες και δεν είναι εύκολο ψυχολογικά να αποδώσει η ομάδα καλό μπάσκετ. Τα παιδιά μόλις ο αντίπαλος έφθανε κοντά σκορ είναι λογικό να αρχίσουν να βλέπουν φαντάσματα. Για αυτό όπως είχα τονίσει και στους παίκτες μου δεν θέλαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι με 20 πόντους, αλλά να πάρουμε την νίκη έστω και με ένα καλάθι. Πρέπει να μάθουμε να κερδίζουμε έστω και με ένα πόντο. Αυτός ήταν σήμερα ο στόχος και είμαι ευχαριστημένος με τους παίκτες μου που πήραν την νίκη. Ο αντίπαλος μας έπαιζε χωρίς άγχος, αφού στα χαρτιά τους το είχαν σημειώσει αυτό το παιχνίδι στις ήττες. Βάλανε πολλά ελεύθερα και δύσκολα σουτ και έτσι ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ. Το καλό είναι ότι αντιδράσαμε μόλις βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, παίξαμε άμυνα και μπορέσαμε να βρεθούμε και πάλι μπροστά και να πάρουμε την νίκη. Δεν είναι δυνατό μέσα σε 4 ημέρες να κάνεις πολλά πράγματα. Όμως μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό δεν μπορεί να δέχεται μέσα στο γήπεδο της 87 πόντους. Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι καλό πρέπει να βελτιωθούμε στην άμυνα ατομική και assist για να μπορέσουμε να κάνουμε τις νίκες που θέλουμε εντός και εκτός. Η ομάδα έχει πολύ ταλέντο και τα καταφέρνει πολύ καλά στην επίθεση, πρέπει να παίξουμε όμως άμυνα ατομική και συνεργασία. Όταν βλέπεις ότι παίζεις άμυνα και ο αντίπαλος σκοράρει και δεν μπορείς να ξεφύγεις στο σκορ τα πόδια σου βαραίνουν. Και σε συνδυασμό ότι έχει να κάνεις 3 εβδομάδες νίκη τότε το άγχος μεγαλώνει. Για αυτό θέλαμε σήμερα την νίκη έστω και με ένα πόντο και να πάμε στο επόμενο πολύ κρίσιμο παιχνίδι στις Σέρρες με τους Ίκαρους, όπου είναι για μας το ματς κλειδί για το πρωτάθλημα. Θα δουλέψουμε αυτήν εβδομάδα πάρα πολύ και θα πάμε για να πάρουμε την νίκη στις Σέρρες.