Πέμπτη 26 Μαρτίου 2009

Euroleague - play off - game 2 : Δεύτερη νίκη για τον Ολυμπιακό ! Ήττα - σοκ για τον Παναθηναϊκό !

Euroleague - play off - game 2 : Top 5 Plays*

Euroleague - play off - game 2 :
Ολυμπιακός - Ρεάλ 79-73 (26-3-09)

Euroleague - play off - game 2 : Παναθηναϊκός - Σιένα 79-84 (26-3-09)

Παναθηναϊκός - Σιένα 79-84

Αυτό και εάν λέγεται... έμφραγμα μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της έδρας του και στον δεύτερο προημιτελικό με τη Σιένα, αφού γνώρισε την ήττα (84-79) με τους ΜακΙντάιρ και Καουκένας να εξελίσσονται σε δήμιους τους και πλέον θέλει πάση θυσία ένα break στην έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας, όπου μεταφέρεται πλέον η σειρά.

Με τους Σπανούλη, Περπέρογλου και Πέκοβιτς να εκτελούν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά έντεκα πόντων (51-40) στο 24ο. Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 10-2 και λίγο αργότερα διαφορά στους δέκα τρεις πόντους (53-40), με τη Σιένα να έχει πετύχει ένα καλάθι σε πέντε λεπτά αγώνα στην επανάληψη. Η τριάδα των Σπανούλη, Νίκολας, Πέκοβιτς ήταν ασταμάτητη και το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 55-40 στο 25ο λεπτό 58-42 στο27ο δείχνοντας τη διάθεση να καθαρίσει τον αγώνα. Η Σιένα όμως δεν τα παράτησε, ξαναμπήκε στο ματς (68-66 στο 34ο) και μάλιστα στο 36ο προηγήθηκε με 73-70! Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους, έκαναν πολλά λάθη, την ίδια ώρα που οι Καουκένας, ΜακΙντάιρ ήταν «καυτοί» και τελικά οδήγησαν τους Πρωταθλητές Ιταλίας στο break μέσα στο ΟΑΚΑ.

Η κορυφαία στιγμή του αγώνα ήταν όταν στο 6ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου ο Δημήτρης Διαμαντίδης πάτησε παρκέ και γνώρισε την απόθεση από τους 18.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Αυτοκτονήσαμε

Ως... αυτοκτονία χαρακτήρισε την ήττα του Παναθηναϊκού ο Βασίλης Σπανούλης. "Αυτοκτονήσαμε. Όλα πήγαιναν μια χαρά, ίσως κάναμε και το καλύτερο μας παιχνίδι, εκεί που ήμασταν στο +16 και εκεί όλα έσβησαν. Τώρα πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας, να μην κάνουμε κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε όπως μέχρι το 26'. Χάσαμε ευκαιρία για νίκη και το ψυχολογικό αβαντάζ". Εμφανώς απογοητευμένος ήταν και ο Μάικ Μπατίστ: "Κάναμε λάθη. Είμαστε απογοητευμένοι. Είναι δύσκολη μέρα, αλλά αύριο θα πρέπει να προετοιμαστούμε για μία νίκη στην Ίταλία". Οσο για τον Αντώνη Φώτση, αυτός πρόσθεσε: "Χαλαρώσαμε, δεν έπρεπε να γίνει αυτό. Έχουμε μπροστά μας κρίσιμα παιχνίδια. Τα έχουμε με τον εαυτό μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε, αλλά τον απογοητεύσαμε".

Διαιτητές: Αρτεάγκα, Μπαχάρ, Ανκαράλι
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 43-38, 61-55, 79-84
ΠΑΟ (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 16, Φώτσης 4 (1), Χατζηβρέττας, Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Πέκοβιτς 13, Γιασικεβίτσιους 11 (1).
ΣΙΕΝΑ (Πιανιτζιάνι): Ντόμερκαντ 2, ΜακΙντάιρ 24 (2), Φίνλεϊ 2, Έζε 2, Καραρέτο 4, Σάτο 4, Καουκένας 9 (1), Ρες 9 (1), Λεχτάλερ, ΜακΝτόναλντ, Στόουνρουκ 6 (1).

Ολυμπιακός - Ρεάλ 79-73

Έπαιξε με τη φωτιά, όμως όχι μόνο δεν κάηκε, αλλά βρίσκεται ένα βήμα πριν το Βερολίνο. Ο Ολυμπιακός μετά το 79-73 επί της Ρεάλ θέλει μια νίκη και θα έχει τρεις ευκαιρίες για να την πετύχει και να σφραγίσει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα. Οι "ερυθρόλευκοι" με εξαιρετικούς στην επίθεση τους Γκριρ και Πρίντεζη, μεστό (όπως πάντα) τον Παπαλουκά και τον ψυχωμένο Βασιλόπουλο να παίζει την... άμυνα του αγώνα, πήραν αυτό που ήθελαν, με τον γνωστό… ψυχοβγαλτικό τους τρόπο. Το δεύτερο παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση στο ξεκίνημα με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να βάλει την μπάλα στο "βαμμένο", μόνο που αυτή τη φορά δεν είχε τα ποσοστά της Τρίτης. Ο Βούισιτς ήταν υποτονικός, αλλά ο Πρίντεζης αρχικά και στη συνέχεια ο Μπουρούσης ήταν οι αιχμές του δόρατος στην επίθεση. Στην άμυνα ο Ρέγιες αποτελούσε μόνιμο πονοκέφαλο, ενώ στην πορεία του αγώνα ο Μπούλοκ έφθειρε τους αντιπάλους του με φάουλ και από τη γραμμή της ευσπλαχνίας έφτασε πρώτος από όλους σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρέπει να του κάνουμε δώρο την πρόκριση στο Φάιναλ-4

Ένας από τους κύριους… φταίχτες του σημερινού παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης ο οποίος μετά το τέλος του παιχνιδιού ήθελε να αφιερώσει τη νίκη στον κόσμο που για μια ακόμη φορά ήταν καταπληκτικός και ώθησε την ομάδα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. "Περιμέναμε πώς και πώς τη σειρά των πλέι οφ. Είχαμε πίστη, δουλεύουμε σκληρά", τόνισε αρχικά ο Έλληνας φόργουορντ και συνέχισε... "Το σημαντικό σήμερα ήταν πως είχαμε υπομονή, όταν μας έφτασε ο αντίπαλος. Είχαμε υπομονή μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, κομμάτι στο οποίο έχουμε βελτιωθεί αρκετά. Ο κόσμος μάς στήριξε πολύ, πρέπει να του κάνουμε δώρο την πρόκριση στο Φάιναλ-4. Η Ρεάλ, βέβαια, είναι διαφορετική ομάδα όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Πρέπει να πάμε στην Ισπανία σαν να αρχίζει τώρα η σειρά των πλέι οφ".

Από την πλευρά του ο Τζος Τσίλντρες υπογράμμισε: "Η Ρεάλ είναι πολύ καλή ομάδα. Το γνωρίζαμε εξ αρχής. Θα είναι δύσκολα στη Μαδρίτη. Εμείς πήραμε πριν από λίγες ημέρες μία μεγάλη νίκη μέσα στην Ισπανία επί της Ταού και θα προσπαθήσουμε να το κάνουμε και πάλι. Με πήρε χθες βράδυ τηλέφωνο ο Παπαλουκάς και μου είπε να μπω δυνατά σήμερα στο παιχνίδι. Δεν ήμουν καλός στην επίθεση, αλλά στην άμυνα τα πήγα αρκετά καλά".

Τέλος ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ανέφερε: "Όταν θέλεις να φτάσεις σε έναν στόχο, πρέπει να τους κερδίσεις όλους. Πρέπει να προσπαθείς και στα 40 λεπτά, σήμερα η Ρεάλ μας δημιούργησε πρόβλημα, αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Στην Ισπανία θα είναι δύσκολα. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε με την ίδια ταχύτητα και να κάνουμε το 3-0".

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-34, 59-49, 79-73.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Πάργκο, Χαλπερίν, Τσίλντρες 2, Πρίντεζης 18, Βούισιτς 13, Παπαλουκάς 12 (2), Γκριρ 21 (3), Μπουρούσης 9 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Έρτσεγκ.
ΡΕΑΛ (Πλάθα): Λόπεθ 4, Μπούλοκ 22 (3), Μάσεϊ 4, Ούινστον 2, Ρέγιες 23, Τόμας 2, Γιούλ 5 (1), Βαν Ντεν Σπίγκελ 1, Μούμπρου 4, Ερβέλ 6.

Μια νίκη μακριά από το Βερολίνο βρίσκεται η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η "ομάδα του στρατού" στηριζόμενη στη γνωστή... συνταγή της ασφυκτικής άμυνας νίκησε και στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι την Παρτιζάν, αυτή τη φορά με 77-50. Κορυφαίος και σε αυτό το παιχνίδι ήταν ο Έραζεμ Λόρμπεκ, που είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Βελιγράδι και συγκεκριμένα στη "Μπεογκράτσκα Αρίνα" για τα επόμενα δύο παιχνίδια με τους πρωταθλητές Ευρώπης να χρειάζονται μια νίκη για να σφραγίσουν την πρόκριση τους στο έβδομο συνεχόμενο φάιναλ φορ. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν με περίσσια ευκολία ως το τέλος, αφού δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τους πρωταθλητές Σερβίας για τους οποίους ο Λάσμε (15π.) πάλευε μόνος του.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΠΑΡΤΙΖΑΝ 77-50
Τα δεκάλεπτα
: 21-6, 43-22, 61-34, 77-50
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Ζήσης 10 (4/6δ., 0/2τρ., 2/2β., 4ριμπ. σε 16.18''), Σμόντις 7 (1), Σισκάουσκας 11, Χόλντεν, Λόρμπεκ 21 (1), Λάνγκτον 5, Σβεντ, Κάουν, Κριάπα 7, Πλάνινιτς 5 (1), Μόρις 11.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 7 (1), Μιλόσεβιτς 2, Ράσιτς, Τρίπκοβιτς 6 (1), Βελίτσκοβιτς 3, Λάσμε 15 (2), Άλεκσιτς, Βίτκοβατς 3 (1), Μπόζιτς, Ρακότσεβιτς 6, Βέσελι 3, Βράνιες 5.

Την εκδίκηση της από την Ταού για την ήττα στο πρώτο παιχνίδι πήρε η Μπαρτσελόνα που έμεινε παράλληλα ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο φάιναλ φορ. Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν στο κατάμεστο "Παλάου Μπλαουγκράνα" με 85-62 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά που μετακομίζει για δύο παιχνίδια στη Βιτόρια. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που η Ταού κατάφερε να έχει το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν δίκαια στην επικράτηση. Σημαντική λεπτομέρεια αποτελεί το γεγονός πώς ο Τιάγκο Σπλίτερ φορτώθηκε πολύ γρήγορα με φάουλ και έτσι οι Ιλιάσοβα και Βάσκεθ βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν… πάρτι στο καλάθι των Βάσκων. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε αρχικά με 36-29 ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πήρε διαφορά 10 πόντων (55-45) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (60-47) μετατρέποντας την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία. Ο Γιάκα Λάκοβιτς ήταν με 17 πόντους ο πρώτος σκόρερ των "μπλαουγκράνα", ενώ καταλυτική ήταν η συνεισφορά του Ερσάν Ιλιάσοβα (16π., 10ριμπ.) και του απόλυτα εύστοχου Φραν Βάσκεθ (14π. με 6/6διπ., 2/2β., 10ριμπ.) που αμφότεροι έκαναν νταμπλ νταμπλ. Τέλος, ο Κάρλος Ναβάρο πρόσθεσε άλλους 14 ενώ μοίρασε και 6 ασιστ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΤΑΟΥ 85-62