Πάιδων Κρήτης : συγκλονιστική νίκη του ΑΓΟΡ, εύκολη επικράτηση του Κύδωνα.

Το συγκλονιστικό φινάλε στο παιχνίδι Ηρόδοτος - ΑΓΟΡ 56-57

1 Κύδων 7 3 3 1 0 212 208 4
2 Ηράκλειο 6 3 2 2 0 224 214 10
3 Ηρόδοτος 6 3 2 2 0 229 227 2
4 ΑΓΟΡ 5 3 1 3 0 195 211 -16

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στην Αλικαρνασσό στον αγώνα της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων Κρήτης. Ο ΑΓΟΡ που βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους (34-23) 1’ πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου, πήρε τελικά μια υπέρ πολύτιμη νίκη με 56-57 στο τελυταίο δευτερόλεπτο με καλάθι του Λαγουβάρδου. Στο άλλο παιχνίδι στα Χανιά ο Κύδων χωρίς να δυσκολευτεί κέρδισε με 63-53 το Ηράκλειο και έμεινε μόνος του στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα : 10-7, 22-16, 41-30, 63-53.
Κύδων (Ιωαννίδης Δημήτρης) : Γουρνεζάκης 10, Κλεισάρας 20, Μαρτσάκης, Γεωργιλάκης, Παπαδόπουλος 6, Μανικούτης 4, Καβρουδάκης 6, Ντουντουλάκης 4, Ντουλάκης 2, Ξηρουχάκης, Σκαναδαλάκης, Σπανουδάκης 11.
Ηράκλειο (Πετράκης Μιχάλης) : Χατζηδάκης 4, Λυριντζάκης, Μπαρελιέρ, Ρυακιωτάκης 4, Καρπουζάκης, Λογοθέτης, Παπαδάκης, Φραγκιουδάκης 11 (1), Αράπογλου, Πυνηρτζής 2, Αυγουστάκης 27 (4), Χατρχημάρκος 5.

Δεκάλεπτα : 25-19, 34-27, 41-45, 56-57
Ηρόδοτος (Καρλάφτης Μανόλης) : Παπουτσάκης, Καβαλαράκης 14 (4), Ρεμιδιανάκης 9 (2), Πασχαλίδης, Κρεμασμένος, Νίχλος 24 (2), Πορταλάκης 3, Πρωτογεράκης, Μαράκης, Συλιγαρδάκης, Σταθάκης 6.
ΑΓΟΡ (Σειραγάκης Νίκος) : Πριναράκης, Καπετανάκης 4, Παπαδάκης Στ. 4, Λαγουβάρδος 12, Γαλεράκης, Μελόκου 13 (1), Καμπουράκης, Μπενάκης 7 (1), Τριποδιανός, Τζαγκαράκης 11 (2), Φωτάκης 4, Καρυτινός2.

Στην Αλικαρνασσό η ομάδα του Μανόλη Καρλάφτη ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 25-19, έχοντας 4/4 τρίποντα ενώ η ομάδα του Νίκου Σειραγάκη είχε 2/2. Στο 2ο δεκάλεπτο έσφιξαν οι άμυνες και με σκορ 9-8 έκλεισε το ημίχρονο 34-27 για τον Ηρόδοτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι 1’ πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά έφθασε στους 11 πόντους για τον Ηρόδοτο (34-23), που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ πέρασε μπροστά, ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με 7-18 και να βρεθεί μπροστά στο σκορ 41-45. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ συνέχισε να είναι μπροστά και 2’ 50” πριν το τέλος το σκορ ήταν 48-53, ενώ είχε πάρει και διαφορά 6 πόντων (46-52) 3’ 30” πριν το τέλος. Στα τελευταία 2’ του παιχνιδιού έγινε πραγματική μάχη με τον Νίχλο να πετυχαίνει τρίποντο και καλάθι (5 πόντους), τον Ρεμιδιανάκη ένα τρίποντο και τον Λαγουβάρδο 2 πόντους και να βρίσκεται 6” πριν το τέλος ο Ηρόδοτος μπροστά με 56-55. Στην τελευταία όμως επίθεση ο αρχηγός του ΑΓΟΡ, ο Κώστας Λαγουβάρδος, πέτυχε άλλο ένα καλάθι και χάρισε στην ομάδα του την πρώτη νίκη με 56-57, μετά από 3 συνεχόμενες ήττες.