Α2 Γυναικών : νίκη του Ηράκλειου με 53-45 επί του Σπόρτινγκ

Πρωτάθλημα Α2 Γυναικών : Ηράκλειο - Σπόρτινγκ 53-45

Αγ. Παρασκευή - Παγκράτι 55-72
Ηράκλειο - Σπόρτιγκ 53-45
Άρης Θήβας - Αστέρας Εξαρχείων 47-65
Νίκη Λευκάδας - Αμαρυλλίς 58-55

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Πρωτέας Βούλας 8, Αστέρας Εξαρχείων 8, Κρόνος Αγ. Δημ. 7, Παγκράτι 7, Κτηφισων Π. 7, Σπόρτιγκ 6, Αμαρυλλίς 6, Ηράκλειο 6, Νίκη Λευκάδας 6, Άρης Θήβας 5, Αγία Παρασκευή 5, Έξω Παναγίτσα 5, Άρης Χολαργού 4, Πειραϊκός 3.

Επόμενη αγωνιστική (15/11): Έξω Παναγίτσα - Άρης Χολαργού, Κτησιφών Π. - Πρωτέας Βούλας, Κρόνος Αγ. Δημ. - Αγ. Παρασκευή, Παγκράτι - Ηράκλειο, Σπόρτιγκ - Άρης Θήβας, Αστέρας Εξαρχείων - Νίκη Λευκάδας, Αμαρυλλίς - Πειραϊκός.

Ηράκλειο - Σπόρτινγκ 53-45
Διαιτητές : Τρίγκα - Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα : 10-10, 23-16, 35-31, 53-45
Ηράκλειο (Δασκαλάκης Μιχάλης) : Γιαλιτάκη 11 (1), Τζαμαρία, Δάφνη, Κοιλάδη, Πολοπετράκη 7, Παπαϊωσήφ 17, Φαρμάκη, Φοβάκη, Στεφάτου 4, Μαθιουδάκη, Γαλητσιάνου 3, Ψυλλάκη, Φωτιάδη 11
Σπόρτινγκ (Γιαννόπουλος - Πιτσικάρης) : Πετροπούλου, Μπινιώρη, Βελακούλη 24, Μουζάκη, Φλώρου 4 (1), Καβαλάρη 7, Μοίρα 8 (2), Δελητζά 2

Ο προπονητής του Ηράκλειο Μιχάλης Δασκαλάκης, που σήμερα είχε την ονομαστική εορτή του και σίγουρα οι παίκτριες του με την απόδοση τους και την νίκη της ομάδας του έκαναν το καλύτερο δώρο, δήλωσε στο http://kretaworldbasket.blogspot.com/ :

“Στο Α’ ημίχρονο πήγαμε πολύ καλά στην άμυνα. Στον Β’ ημίχρονο χαλαρώσαμε λίγο έχοντας και κάποια μικροπροβλήματα στην ζώνη του αντιπάλου, αγχωθήκαμε, αλλά στα κρίσιμα σημεία δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε στο τέλος την νίκη, δυσκολότερα όμως από ότι μπορούσαμε. Το παιχνίδι θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο εύκολο από την αρχή του 4ου δεκαλέπτου αν εκμεταλλευόμαστε τα 4 φάουλ των Βελακούλη – Καβαλάρη, που κατέφεραν να παίξουν μέχρι το τέλος. Αισιοδοξούμε για το μέλλον και σίγουρα αυτή η νίκη θα μας δώσει ψυχολογική ώθηση αφού ακολουθούν 3 πολύ δύσκολα παιχνίδια τόσο εκτός όσο και εντός έδρας".

Στο σημερινό παιχνίδι το Ηράκλειο έδειξε πολύ καλά στοιχεία, με κυριότερο αυτό της αυτοπεποίθησης, ενώ είναι φανερό ότι η ομάδα αρχίζει να δένει και να αποκτάει ταυτότητα. Τα κορίτσια του Μιχάλη Δασκαλάκη έπαιξαν με πάθος, κυνήγησαν τις φάσεις και στο κρίσιμο σημείο, 6’ 10” πριν το τέλος του παιχνιδιού όταν η Μοίρα με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (41-40) έδειξαν συγκέντρωση και ψυχραιμία και με ένα σερί 8-0 πήραν 3’ 30” πριν το τέλος μια σημαντική διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (49-40).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο προηγήθηκε με 4-0, όμως 5’ 30” πριν το τέλος το Σπόρτιγκ πέρασε μπροστά με 4-8, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 10-10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο κυριάρχησε, φθάνοντας 52” πριν το τέλος την διαφορά στους 10 πόντους (23-13), για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο της Μοίρα και σκορ 23-16 για την ομάδα του Μιχάλη Δασκαλάκη.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο διατήρησε το προβάδισμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 35-31.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η τεχνική ποινή που χρέωσε ο διαιτητής Σπυρόπουλος στον έφορο της ομάδας και γενικό αρχηγό του Γυναικείου τμήματος Μανόλη Σπυριδάκη για διαμαρτυρία 7' 52" πριν το τέλος (39-34) προκάλεσε εκνευρισμό με αποτέλεσμα 6’ 10” πριν το τέλος με τρίποντο της Μοίρα το σκορ να γίνει 41-40, όμως 3’ 31” πριν το τέλος με σερί 8-0 έφθασε την διαφορά στους 9 πόντους (49-40), διαφορά που στάθηκε ικανή να δώσει την νίκη στην ομάδα του Ηρακλείου με τελικό σκορ 53-45.