Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2009

Α2 : νέα νίκη του ΑΓΟΡ μέσα στο Αιγάλεω - ήττα του ΟΦΗ μέσα στο ΒΑΚ από τον Ερμή Λαγκαδά. !

Έχασε ο ΟΦΗ μέσα στο ΒΑΚ από τον Ερμή Λαγκαδά, όμως ο κόσμος χειροκρότησε στο τέλος και τις δύο ομάδες.

Ο Βασιλής Βαγενάς τραυματίστηκε στο πόδι και αποχώρησε σε κρίσιμο σημείο του παιχιδιού (7' 56" πριν το τέλος με σκορ 48-50)

Ο Γιώργος Σιγάλας στο πάγκο του Ερμή

Μόνιμη θέση στο ΒΑΚ έχει εξασφαλίσει ο Μπάμπης Μαρκάκης !

Με… σπασμένα φρένα συνεχίζει ο Ηρακλής την πορεία του προς τα "σαλόνια" της Α1. Πέρασε με κεκτημένη ταχύτητα και από τις Σέρρες και παραμένει αήττητος. Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Αμύντας, στη δική του διαδρομή για την παραμονή. Το Αιγάλεω οδεύει ολοταχώς προς τη Β' εθνική, αφού ούτε και σήμερα κατάφερε να πετύχει την παρθενική του νίκη στην κατηγορία. Το Ρέθυμνο αποδείχθηκε πολύ σκληρός αντίπαλος και με την πέμπτη του νίκη σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Αρκαδικός απέδειξε ότι διαθέτει πολύ σκληρή έδρα, ενώ ο Ερμής Λαγκαδά πήρε πολύ μεγάλη νίκη από τον ΟΦΗ μέσα στο ΒΑΚ.

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Η επόμενη αγωνιστική (05/12)
: Ίκαρος/Έσπερος - ΚΑΟ Δράμας, Ερμής Λαγκαδά - Αρκαδικός, Νήαρ Ηστ - ΟΦΗ, Ηρακλής - Δάφνη, Ίκαροι Σερρών - Αμύντας, Πέραμα - Παγκράτι, Ολυμπιάδα Π. - Αιγάλεω, ΑΓΟΡ - Ξάνθη.

Αιγάλεω - ΑΓΟ Ρεθύμνου 67-72
Διαιτητές
: Παναγιώτου - Πολυχρονίδης - Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-29, 49-48, 67-72.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Κεραμιδάς): Κουκουνιάς 2, Τεόντοσιτς 22 (2), Καράβολας, Φωτίου 10, Τσολάκης 3, Δημάκος, Τσόπης 6 (1), Ζακυνθινός 8 (2), Ζοντερβάν 8, Εμίρης 3 (1), Σιαμανδούρας 5 (1).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραγιάννης): Κουκάς 3, Κούμουλος, Βουκαντίνοφ 16 (2), Κουπίδης 1, Μαγκούνης 10 (2), Ψαθάς 23 (4), Λάτοβιτς 10 (2), Πασχάλης 5.

Διαιτητές
: Μαλανδρής - Μπίκας - Τσώνος Β.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 30-30, 48-47, 62-66.
ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου 7 (1), Μπαρλάς 3 (1), Δελατόλας 5, Χουλιάρας 2, Μπάρδας 11 (3), Βαγενάς 4, Παναγάκης 7 (1), Δανιήλ 2, Χαλκιαδάκης 10, Γκάμπρανς 2, Συριστρατίδης 9.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Σιγάλας): Μπεχλιβάνης 9 (1), Αντωνιάδης 2, Μάντιτς 17, Μασλαρινός 3 (1), Παπακωνσταντίνου 11 (2), Ράλλης, Τσότσος 8, Λευκαδίτης, Πλιούκας 1, Λούπος 3, Δημητριάδης 12 (2).

Παιχνίδι για γερά νεύρα στο ΒΑΚ, με το Ερμή Λαγκαδά του Γιώργου Σιγάλα να παίρνει στο τέλος μια μεγάλη νίκη με 62-66 σε ένα δραματικό φινάλε.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ερμής βρέθηκε μπροστά 2’ πριν το τέλος με σκορ 12-15, όμως με ένα σερί 6-0 ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά στο τέλος της περιόδου με 18-15
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ διατήρησε σε όλη την διάρκεια του ένα μικρό προβάδισμα, με μεγαλύτερη διαφορά τους 7 πόντους (5΄πριν το τέλος με τρίποντο του Τσερκιτζόγλου 25-18) και ενώ με 2/2 βολές 1’ 28” ήταν μπροστά με 30-28, ο Κώστας Μπεχλιβάνης στο τελευταίο 1’ με τρίποντο και καλάθι έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 30-30.
Στο τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα των δύο ομάδων, με τον ΟΦΗ να παίρνει μια μικρή διαφορά 4 πόντων δύο φορές (37-33 7’ 40” και 46-42 3’ πριν το τέλος με τρίποντο του Μπάρδα), για να τελειώσει η περίοδος με σκορ 48-47 για τον ΟΦΗ.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο 5’ πριν το τέλος με τρίποντο του Μασλαρινού και ένα σερί 0-6 ο Ερμής πέρασε μπροστά με σκορ 48-53, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι από το 9’ 20”έως το 5’ καμία ομάδα δεν είχε σημειώσει πόντο ! Ο Βασίλης Βαγενάς 7' 56" πριν το τέλος απεχώρησε με πρόβλημα στο πόδι. Ο ΟΦΗ κατάφερε να ανακάμψει και 4’ πριν το τέλος με 7-0 σερί μπήκε μπροστά στο σκορ με 55-53. Στην συνέχεια για 3’ 30” ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να σημειώσει πόντο και με 2/2 βολές του Δημητριάδη 33” πριν το τέλος ο Ερμής βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 55-60. Στα 18” πριν το τέλος με τρίποντο του Μπάρδα το σκορ έγινε 58-60, ενώ ο ΟΦΗ έχασε στο σημείο αυτό μεγάλη ευκαιρία να πετύχει καλάθι μετά από λάθος στην επαναφορά της μπάλας του Ερμή, όμως το σουτ του Μπαρλά στα 12” για τρίποντο ήταν άστοχο. Στα τελευταία 10” o Mandic με 2/2 έκανε το 58-62, ο Gabrans στα 8” με 2/2 βολές το 60-62, στα 7’ με 2/2 ο Μπεχλιβάνης το 60-64, στα 3’ ο Τσερκιτζόγλου το 62-64 και στο τέλος ο Δημητριάδης με 2/2 βολές το τελικό 62-66 για τον Ερμή Λαγκαδά.

Ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Βόβορας δήλωσε μετά το παιχνίδι : Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Όλη την εβδομάδα παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε με τους τραυματισμούς ετοιμαζόμαστε ώστε να αντιμετωπίσουμε μια σκληρή ομάδα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 40’, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει καμιά ομάδα στο σκορ και στο τέλος οι λεπτομέρειες έκριναν τον νικητή. Εμείς δεν είχαμε καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και αυτό μας οδήγησε στην ήττα. Η ομάδα έχει ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της. Περιμένουμε να επιστρέψουν οι τραυματίες και να δουλέψουμε όλοι μαζί, γιατί η ομάδα έχει πολλές δυνατότητες και μπορούμε στα επόμενα παιχνίδια να καλύψουμε αυτή την ήττα στο γήπεδο μας".