Euroleague - Week 3 - Gameday 2 (5-11-09) : τα αποτελέσματα

Euroleague 2010
- Week 3 - regular season :
Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 70-77 (5-11-09) το τέλος του αγώνα

Μάλαγα – Εφές Πίλσεν 93-88 παρ. (κ.α. 73-73) (5-11-09) το μεγάλο φινάλε

Euroleague 2010 - Week 3 - regular season : Μακάμπι Τελ Αβιβ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-54 (5-11-09) Highlights

Euroleague 2010 - Week 3 - regular season : Ολίμπια – Κάχα Λαμποράλ 76-82 (5-11-09) Highlights

Euroleague 2010 - Week 3 - regular season : Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 80-70 (5-11-09) Highlights

Τα σημερινά (Πέμπτη 5-11-09) αποτελέσματα
Α’ όμιλος: Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 70-77 (φωτογραφία)

Α’ όμιλος:
Σιένα 3-0, Μπαρτσελόνα 3-0, Φενέρ / Ούλκερ 2-1, Ζαλγκίρις 1-2, Βιλερμπάν 0-3, Τσιμπόνα 0-3.
Β’ όμιλος: Μάλαγα 3-0, Ολυμπιακός 2-1, Λιέτουβος Ρίτας 2-1, Εφές Πίλσεν 1-2, Παρτιζάν 1-2, Ορλεάν 0-3.
Γ’ όμιλος:
Ρόμα 3-0, Μακάμπι Τελ Αβιβ 2-1, Κάχα Λαμποράλ 2-1, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-2, Μαρούσι 1-2, Ολίμπια 0-3.
Δ’ όμιλος: Παναθηναϊκός 2-1, Χίμκι 2-1, Ρεάλ Μαδρίτης 2-1, Αρμάνι Μιλάνο 1-2, Όλντενμπουργκ 1-2, Πρόκομ 1-2.

Η επόμενη αγωνιστική
Α’ όμιλος:
11/11: Τσιμπόνα – Ζαλγκίρις (19:30), Φενέρ / Ούλκερ – Σιένα (20:15), Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν (21:45).
Β’ όμιλος:
11/11: Ορλεάν – Μάλαγα (20:00)
12/11: Λιέτουβος Ρίτας – Παρτιζάν (19:45), Ολυμπιακός – Εφές Πίλσεν (21:00)
Γ’ όμιλος:
11/11: Μαρούσι – Κάχα Λαμποράλ (19:15), ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολίμπια (19:15)
12/11: Ρόμα – Μακάμπι Τελ Αβιβ (21:30)
Δ’ όμιλος:
11/11: Πρόκομ – Παναθηναϊκός (20:45), Όλντενμπουργκ – Ρεάλ Μαδρίτης (21:00).
12/11: Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι (21:30)

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν η αναμέτρηση της Μακάμπι Τελ Αβιβ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η "ομάδα του λαού" επιβλήθηκε με 71-54 των Ρώσων, οι οποίοι για ακόμα μια φορά απέδειξαν πως δεν έχουν καμία σχέση με την υπερομάδα του παρελθόντος. Οι παίκτες του Γκέρσον ξεκίνησαν εντυπωσιακά με σερί 10-0 και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, την ώρα που η "ομάδα του στρατού" έκανε πολλά λάθη (24) ενώ ήταν και ιδιαίτερα άστοχη έξω από τα 6.25 (3/21!). Το κουαρτέτο των Έιντσον, Λαμπέ, Λάσμε και Άντερσον καθάρισε για τους γηπεδούχους, αφού πέτυχε τους 48 από τους 71 πόντους.
Η Μπαρτσελόνα μπορεί να δυσκολεύτηκε στο Κάουνας ωστόσο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 77-70. Ο Πιτ Μάικλ ήταν ο πρώτος σκόρερ των "μπλαουγκράνα", αφού σημείωσε 22 πόντους με 6/12 δίποντα και 10/11 βολές, ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, μια ασιστ και ένα λάθος. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να καθαρίζουν τον αγώνα όταν προηγήθηκαν με 70-59 στο 34’, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Μάρκους Μπράουν έτρεξαν σερί 9-0 και μείωσαν σε 68-70 (2’30’’ πριν το τέλος). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ όμως ήταν πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες φάσεις, απέφυγαν τη "γκέλα" και παρέμειναν αήττητοι στον όμιλο.
Στην Ισπανία μπορεί να αγνοεί το τι σημαίνει νίκη (έχει 0-5) ωστόσο στην Ευρωλίγκα δείχνει ασταμάτητη. Ο λόγος για την Μάλαγα, η οποία κατάφερε να "λυγίσει" και την Εφές Πίλσεν στην παράταση με 93-88 (73-73 κ.α.). Οι Ντιν (17π.) και Φρίλαντ (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας από την Ανδαλουσία.
Η Κάχα Λαμποράλ συνέχισε την παράδοση που την θέλει να φεύγει με το ροζ φύλλο από την Τίβολι Αρίνα και πλέον μετράει 5 νίκες στις ισάριθμες τελευταίες επισκέψεις. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 82-76 έχοντας κορυφαίο τον Μαρσελίνιο Χουέρτας με 21 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο εκπληκτικός σε ακόμα ένα παιχνίδι Ματ Ουόλς (27π.) δεν ήταν αρκετός.
Την πρώτη της νίκη στους ομίλους πανηγύρισε η Παρτιζάν, η οποία πάντως τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στην Ορλεάν. Οι πρωταθλητές Σερβίας νίκησαν 78-71 με τον Άλεκς Μάριτς να είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού σκόραρε 18 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Ο Σέρβος σέντερ μάλιστα πήρε και το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ 23’’ πριν το τέλος και με δύο βολές "σφράγισε" την επικράτηση της ομάδας του.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 80-70

Με υπογραφή Μεσίνα!
Η Ρεάλ αποδείχθηκε πολύ διαβασμένη και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα με 80-70. Αν και οι "πράσινοι" ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, ωστόσο ένα 20-0 των Ισπανών από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτανε για να επιβεβαιώσει το γεγονός πως ο Μεσίνα ξέρει να δουλεύει!
Στα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης είχαν σκοράρει και οι έξι παίκτες που είχε χρησιμοποιήσει ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Με όπλο τους την πολυφωνία λοιπόν, οι "πράσινοι" ξεκίνησαν με ρυθμό το παιχνίδι και γρήγορα πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν επηρεάστηκαν στο ελάχιστο από την "καυτή" ατμόσφαιρα του Παλάθιο Βισταλέγκρε και καθοδήγησαν μαεστρικά την ομάδα τους στην πρώτη περίοδο. Την ίδια στιγμή η σφριγηλή και ατόφια άμυνα του Παναθηναϊκού, έχτιζε τα θεμέλια για μια πρώτη γρήγορη καλή διαφορά.

Η διαφορά αυτή ήρθε στο όγδοο λεπτό που οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10 με σκορ 9-19 και τον Βασίλη Σπανούλη να μοιράζει απλόχερα εύκολα καλάθια. Ο διεθνής γκαρντ είχε προλάβει πριν καν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος να έχει πέντε τελικές πάσες με αποτέλεσμα στο δέκα η ομάδα της Αθήνας να είναι μπροστά με 21-12.

Στα επόμενα δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις επτά πόντους και δέχθηκε 22, δείχνοντας το πολύ κακό του πρόσωπο. Λίγο του ότι οι "πράσινοι" χαλάρωσαν, λίγο του ότι η Ρεάλ ξύπνησε και βελτιώθηκε αισθητά στην άμυνα και το παιχνίδι πριν καν μυρίσει Ελλάδα γύρισε τούμπα!

Με σερί 20-0 η Ρεάλ όχι απλά κάλυψε την εις βάρος της διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά επέβαλλε πλέον ολοκληρωτικά το ρυθμό της. Η αντεπίθεση των παικτών του Μεσίνα ξεκίνησε από την άμυνα. Οι περιφερειακοί της ισπανικής ομάδας έκαναν ότι δεν έκαναν στο ξεκίνημα. Πίεσαν τους περιφερειακούς του Παναθηναϊκού και τους ανάγκασαν να μην έχουν πλέον τις εμπνευσμένες επιλογές της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 24-23 στο 13, η πολυφωνία είχε γίνει δικό της προσόν και οι Λαβρίνοβιτς, Γιουλ και Καρμπαχόσα φόρτωναν το καλάθι του Παναθηναϊκού, από κοντινή, μέση και μακρινή απόσταση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 34-28 και η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη για τους γηπεδούχους αν ο Νίκολας και ο Σερμαντίνι δεν σκόραραν πέντε μαζεμένους πόντους.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα σε σχέση με την δεύτερη. Η Ρεάλ συνέχισε να αμύνεται ιδανικά. Ο Μεσίνα προσάρμοσε την άμυνά του κυρίως στις διεισδύσεις του Σπανούλη και η Ρεάλ θύμισε λίγο από Εθνική Ισπανίας, όταν ο Έλληνας πλέι μέικερ προσπαθούσε να διεισδύσει και οι περιφερειακοί της μάρκαραν χώρο και όχι παίκτες.

Η "βασίλισσα" στην επίθεσή της είχε πλέον ξεκάθαρα έναν πολύ καλό Ντάριους Λαβρίνοβιτς και άλλους έξι παίκτες έτοιμους ανά πάσα στιγμή να σκοράρουν. Ο Παναθηναϊκός ενδεχομένως και να είχε πετάξει πρόωρα λευκή πετσέτα, αν ο Ντριου Νίκολας δεν έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι. Ο Αμερικάνος του Παναθηναϊκού πέτυχε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο από τους 23 συνολικά που πέτυχε όλη η υπόλοιπη ομάδα και χάρη σε αυτόν στο 30 το σκορ ήταν επιεικώς 59-51.

Tο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο με τους Ισπανούς να έχουν το πάνω χέρι και να ορίζουν εκείνοι τον ρυθμό, πάντα με όπλο τους την άμυνα και πάντα με μεγάλη ωριμότητα όταν είχαν τη μπάλα στα χέρια. Οι Μαδριλένοι από τη στιγμή που βρήκαν το αντίδοτο στο παιχνίδι της πρώτης περιόδου και κατάφεραν να εξαφανίσουν τον Σπανούλη από τη δημιουργική διαδικασία των "πρασίνων" είχαν εύκολο έργο. Η ελληνική ομάδα δεν απείλησε ουσιαστικά στα τελευταία δέκα λεπτά, γιατί κυρίως δεν μπορούσε να βρει σερί. Αιτία η μη αποτελεσματική άμυνα, αλλά και τα πολλά λάθη στην επίθεση.

Συνολικά 17 λάθη για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς εκ των οποίων επτά από τον Πέκοβιτς και πέντε από τον Σπανούλη. Την ίδια στιγμή η Ρεάλ τελείωσε το ματς με 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 34-28, 59-51, 80-70.
ΡΕΑΛ (Μεσίνα): Πριγκιόνι 11 (3), Γκαρμπαχόθα 6 (1), Μπούλοκ 9 (1), Λαβρίνοβιτς 15, Καουκένας 17 (1), Βελίσκοβιτς 7 (1), Λιούλ 12 (2), Χάνσεν 3 (1), Βιντάλ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 4, Περπέρογλου, Νίκολας 16 (4), Πέκοβιτς 22, Φώτσης 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Σερμαντίνι 6, Τέπιτς 5 (1), Γκόλεματς, Καλάθης 1.