Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2009

Euroleague 2010 - Week 4 : το συγκλονιστικό παιχνίδι Ρόμα – Μακόμπι Τελ Αβιβ 90-92 παρ. (73-73) !

Euroleague 2010
- Week 4 - Gameday 2 :
Ρόμα – Μακόμπι Τελ Αβιβ 90-92 παρ. (73-73) (12-11-09) το τέλος - Highlights

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια της φετινής διοργάνωσης έλαβε χώρα στη Ρώμη. Η Μακάμπι Τελ Αβιβ δραπέτευσε με το διπλό από την έδρα της Ρόμα έστω και αν χρειάστηκε την παράταση για να το πράξει. Η «ομάδα του λαού» νίκησε 92-90 (73-73 κ.α.) την ομάδα του Νάντο Τζεντίλε, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στον όμιλο, έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες. Το παιχνίδι ήταν δραματικό σε όλη τη διάρκεια του, η Ρόμα προηγήθηκε με 59-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 22-14 έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Άντριου Βισνιέβσκι ήταν αυτός που δευτερόλεπτα πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση αφού ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (73-73), κάτι που δεν κατάφερε να κάνει για τους γηπεδούχους ο Ερβέ Τουρέ στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας. Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν εξίσου δραματικό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 88-84 αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν και με τρίποντο του Ουίνστον ισοφάρισαν σε 90-90, 32’’ πριν το τέλος. Ο Τσακ Έιντσον με 2/2 βολές έκανε το 90-92, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στα 13’’ που απέμεναν η Μακάμπί έπαιξε εξαιρετική άμυνα και ειδικά ο Άντερσον (φωτογραφία) πάνω στον Τζάαμπερ που έκανε airball σε σουτ τριών πόντων. Ο Αμερικανός της "ομάδας του λαού" ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού σημείωσε 27 πόντους με 6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 9/9 βολές, ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 4 ασιστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη σε 36’.

Ρόμα – Μακάμπι Τελ Αβιβ 90-92 (73-73 κ.α.)
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-35, 59-51, 73-73, 90-92.
ΡΟΜΑ (Τζεντίλε): Τζιακέτι 4, Τζάαμπερ 20 (3), Χάτσον 14, Τουρέ 7 (2), Κροσαριόλ 9, Ντε Λα Φουέντε 2, Ουίνστον 21 (4), Μίναρντ 13 (1).
ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκέρσον): Λιμονάντ, Βισνιέβσκι 13 (1), Πέρκινς 11, Γκριν 1, Πνίνι 3 (1), Άντερσον 27 (2), Λάσμε 10, Έιντσον 14 (1), Λαμπέ, Μπλούθενταλ 7 (1), Φίσερ 6.