Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009

Γ Εθνική : παραλίγο να γίνει η ζημιά στο τέλος στο Ηράκλειο

Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής
: Ηράκλειο - Κρόνος Αγ. Δημ. 75-70 (15-11-09) δηλώσεις Μανόλη Δημητριάδη - προπονητής "Ηράκλειο"

Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής : Ηράκλειο - Κρόνος Αγ. Δημ. 75-70 (15-11-09) το τέλος του αγώνα

Η Λιβαδειά πήρε τη νίκη κόντρα στην Έξω Παναγίτσα σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Η ομάδα της Χαλκίδας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού τα τρία τρίποντα που επιχείρησε στα τελευταία 15'' ήταν άστοχα.

Ιωνικός Ν.Φ. - Φοίνικας 72-62

Βαθμολογία (σε 5 αγώνες): Διαγόρας 10, Ν. Κηφισιά 9, Λιβαδειά 9, Ηράκλειο 8, Κρόνος Αγ. Δημ. 8, Ιωνικός Ν.Φ. 8, Ένωση Ιλίου 8, Σπόρτιγκ 8, Έξω Παναγίτσα 8, Ιωνικός Νικ. 7, Αίολος/Ταύρος 6, Φοίνικας Π. 6, ΑΓΕ Χαλκίδα 5, Ιεράπετρα 5.

Επόμενη αγωνιστική (22/11): Ένωση Ιλίου - Λιβαδειά, Σπόρτιγκ - Ιωνικός Νικαίας, Ιεράπετρα - Χαλκίδα, Διαγόρας - Ν. Κηφισιά, Αίολος/Ταύρος - Ηράκλειο, Έξω Παναγίτσα - Ιωνικός Ν.Φ., Φοίνικας - Κρόνος Αγ. Δημ.

Κηφισιά - Ιεράπετρα 109-42
Διαιτητές: Τσάλας - Λογοθέτης
Τα δεκάλεπτα: 38-12, 60-19, 77-33, 109-42.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Αλαμπατίνης 2, Βογιατζής 13, Νικητάκης, Μενουδάκος 8, Ψωμαδέρης, Ξενάκης 10, Διαμαντόπουλος 19 (1), Ντεφούδης 5, Κούτουλας 9 (2), Τσιάκας 17, Καρατζάς 14 (2), Λαγοπόδης, Δρακάκης 10.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Mάλλιαρης, Βελημβασάκης 4, Παπαδάκης 3, Γιαννακουδάκης 6 (1), Κουφάκης, Ανδρουλάκης 1, Κολοβός 12 (1), Μπότσογλου 2, Βαν Ντε Μπιλτ, Γιακουμάκης 2, Mατζαράκης, Νατσίδης, Βασιλειάδης 14 (1).

Διαιτητές: Δημόπουλος - Καρακάσης
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 57-46, 75-70.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κρίτσαλος 20 (1), Καραλής 11 (1), Κωτούλας 19 (4), Αγαπητός 5 (1), Στεφανάκης, Σκόρδος, Πετράκης 11 (1), Αρβανίτης, Αρναουτάκης 9 (1).
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παρασκευόπουλος, Κότσιαρης): Ψαμώλης 6, Κοτζογιάννης 17 (1), Μωισίδης 9 (2), Λοΐζος 1, Παπαδάκης3 (1), Σκορδίλης, Σπανός 8 (2), Λίτσιος, Καραπλής 10 (2), Ξηρογιάννης 11, Λαζαρίδης 5 (1).

Ένα παιχνίδι που μετά και το δεύτερο δεκάλεπτο φαινόταν ότι θα κερδηθεί εύκολα για το Ηράκλειο, παραλίγο στα τελευταία δευτερόλεπτα να γυρίσει και να γίνει η μεγάλη ανατροπή για τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (4-4 , 7-7) όμως με ένα σερί 6-0 το Ηράκλειο 3’ 56” πριν το τέλος της περιόδου πέρασε μπροστά με 13-7, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος της (19-16).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 5’ 16” o Κρόνος πλησίασε στους 2 πόντους (26-24), όμως το Ηράκλειο ξέφυγε και πάλι και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 32-25
Στο τρίτο δεκάλεπτο με οδηγό τον Κωτούλα (πέτυχε 4 τρίποντα) η διαφορά έφθασε στους 15 πόντους (44-29), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 57-46 για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο 6’ 18” πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 10 πόντους (64-54), στα 55” στους 6 (72-66), όμως στα 45” πριν το τέλος ο Κρόνος μείωσε σε 73-68 με τον Κοτζογιάννη, που έβαλε καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Αμέσως μετά την άστοχη εκτέλεση της βολής στα 37”, η διαφορά έφθασε στους 3 πόντους (73-70)με ένα περιπετειώδεις καλάθι ... του Κωτούλα (στην προσπάθεια του να πάρει το ριμπάουντ η μπάλα κτύπησε στο ταμπλό και κατέληξε στο καλάθι), για να τελειώσει όμως το παιχνίδι στα 17” ο Καράλης με καλάθι και φάουλ που κέρδισε και να πάρει το Ηράκλειο την πολύτιμη νίκη με σκορ 75-70.

Ο πρόεδρος του "Ηράκλειο" Ο.Α.Α Μανόλης Λουκαδάκης μαζί με το μέλος του ΔΣ Γιάννη Σπυριδάκη και τις συζύγους τους βρέθηκαν και πάλι κοντά στην ομάδα

Ο πρώην πρόεδρος του "Ηράκλειο" Ο.Α.Α. Μανόλης Παπακαλιάτης παρακολούθησε (μετά από πολύ καιρό) το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.