Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2009

Α2 Ανδρών - τα αποτελέσματα

Το Πέραμα πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, το Παγκράτι συνέχισε την ανοδική του πορεία, περνώντας από το Αιγάλεω, που ακόμα δεν έχει ανοίξει… λογαριασμό! Η αλλαγή προπονητή φέρνει, συνήθως, αλλαγή και στην ψυχολογία της ομάδας. Ο Κώστας Σορώτος οδήγησε την Ολυμπιάδα σε νίκη επί του ΟΦΗ, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της πατρινής ομάδας. Ο Ηρακλής παραμένει φαβορί για την άνοδο στην Α1. Νίκησε τον Ερμή εκτός έδρας, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, σε ότι αφορά στη συμπεριφορά των οπαδών στην εξέδρα και όχι πάνω στο παρκέ. Η Ξάνθη απέδειξε ότι διαθέτει σκληρή έδρα (ο ΚΑΟΔ έχει παράπονα από τη διαιτησία, με τον Φώτη Τακιανό να τα βάζει στο τέλος με τους "γκρίζους"), ενώ ο Αρκαδικός υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα στο Ρέθυμνο.

Αιγάλεω - Παγκράτι 67-73

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες): Ηρακλής 8, Νήαρ Ηστ 8, Ρέθυμνο 7, Αρκαδικός 7, Ίκαρος/Έσπερος 6, ΚΑΟΔ 6, ΟΦΗ 6, Δάφνη 6, Ολυμπιάδα Π. 6, Ξάνθη 6, Παγκράτι 5, Ίκαροι Σερρών 5, Αμύντας 5, Πέραμα 5, Ερμής Λαγκαδάς 4, Αιγάλεω 4.

Η επόμενη αγωνιστική (14/11): ΚΑΟΔ - Ρέθυμνο, Αρκαδικός - Ολυμπιάδα Πατρών, ΟΦΗ - Πέραμα, Δάφνη - Ίκαρος/Έσπερος, Ίκαροι Σερρών - Ερμής Λαγκαδά, Ηρακλής - Νήαρ Ηστ, Αμύντας - Αιγάλεω, Παγκράτι - Ξάνθη.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος - Πουρσανίδης Γ. - Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-38, 69-58, 87-81.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραγιάννης): Κουκάς 8, Κούμουλος 13 (1), Βουκαντίνοφ 15, Κουπίδης, Μαγκουνής 16 (1, 5ρ.), Νεοφυτίδης, Ψαθάς 10, Λάτοβιτς 16 (4/7, 5ρ.), Πασχάλης 9.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Τόσιτς 6, Λυμπερόπουλος, Κοψαύτης 7, Σιζόπουλος 20 (2), Γιοβάνοβιτς 29 (7ρ.), Καραδολάμης, Σπηλιόπουλος, Σουρλής 6, Σιβορότκα 4, Τζουγκαράκης 9.

Ο ΑΓΟΡ πέτυχε μια μεγάλη νίκη στο Ρέθυμνο επί του αήττητου μέχρι σήμερα Αρκαδικού με σκορ 87-81. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κέρδιζε 5’ πριν το τέλος με 12 πόντους, παραλίγο όμως στο τέλος να γίνει η ζημιά αφού ο Αρκαδικός πλησίασε στους 3 πόντους. Κορυφαίοι από το Ρέθυμνο οι Μαγκουνής - Βουκαντίνοφ - Ψαθάς - Λάτοβιτς και από τον Αρκαδικό οι Γιοβάνοβιτς - Σιζόπουλος.
Ο προπονητής του ΑΓΟΡ Νίκος Καραγιάννης δήλωσε στο http://kretaworldbasket.blogspot.com/ : “Ευχαριστούμε πολύ τον κόμσο που βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα. Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να το κερδίσουμε πιο εύκολα, αφού 5’ πριν το τέλος είμαστε μπροστά με 12 πόντους, όμως υποπέσαμε σε παιδαριώδη λάθη που παραλίγο να μας στοιχίσουν ακριβά. Μας προβληματίζει το γεγονός ότι για άλλο ένα παιχνίδι δεχθήκαμε πολλούς πόντους (81), όμως είμαστε μια ομάδα που δουλεύουμε σκληρά μέσα στο γήπεδο και σίγουρα θα βελτιωνόμαστε καθημερινά στην επίθεση και στην άμυνα”

Ολυμπιάδα Πάτρας - ΟΦΗ 81-74
Διαιτητές
: Κουκουλίτσας - Μαλανδρής - Τσώνος Β.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-42, 67-54, 81-74.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Π. (Σορώτος): Μουλάκης 8 (1), Τομαράς 5 (1), Ορφανός 4, Μάντριξ 10, Κούρτης 2, Θεοδωράκος 8 (2), Κοσάνοβιτς 4, Γεωργίτσης 5 (1), Γκαγκαλούδης 24 (1), Κακαρούδης 11.
ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς 3 (1), Δελατόλας 4, Χουλιάρας, Μπάρδας 9 (1), Βαγενάς 9, Παναγάκης 7 (1), Δανιήλ 12 (1), Χαλκιαδάκης 5, Γκάμπρανς 15 (3), Σουφλιάς 8, Συριστατίδης 2.

Ο ΟΦΗ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στην Πάτρα με την Ολυμπιάδα έφθασε πολύ κοντά στην νίκη, όμως ο Σάκης Παναγάκης στα 28" και ενώ το σκορ ήταν 76-74, αστόχησε στην προσπάθεια για τρίποντο. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, αν και έχανε μέχρι και με 15 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (61-46), προσπάθησε στο τέλος χωρίς όμως τελικά να μπορέσει να ανατρέψει το σκορ και γνώρισε την δεύτερη εκτός έδρας ήττα με σκορ 81-74. Κορυφαίοι για τον ΟΦΗ οι Γκάμπρανς - Σουφλιάς και για την Ολυμπιάδα το δίδυμο Γκαγκαλούδης - Κακαρούδης.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά και στο 1ο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με 8-15 και 11-17, όμως 4’ πριν το τέλος η Ολυμπιάδα πέρασε μπροστά με 18-17, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 22-22.
Στο 2ο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, βρέθηκε μπροστά με 31-24, για να μειώσει 2’ 25” πριν το τέλος ο Δανιήλ με καλάθι και φάουλ σε 42-40. Η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε και πάλι στο σκορ και τελείωσε το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων (50-42).
Στο 3ο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα έφθασε την διαφορά μέχρι και στους 15 πόντους (61-46), με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μην εκμεταλλεύονται τα πολλά κερδισμένα ριμπάουντ και την περίοδο να κλείνει με σκορ 67-54 για την ομάδα της Πάτρας.
Στο 4ο δεκάλεπτο 7' 40" πριν το τέλος ο ΟΦΗ με 7 συνεχόμενους πόντους (τρίποντο και καλάθι του Γκάμπρανς και καλάθι του Σουφλιά) μείωσε σε 67-61. Ο Βασίλης Βαγενάς έκανε το 69-63, ενώ 4' πριν το τέλος το σκορ έγινε 71-63 για την Ολυμπιάδα με 2/2 βολές του Γεωργίτση. Ο Μπάρδας 3' 30" πριν το τέλος με 2/2 βολές έκανε το 71-65 και 2' 42" πριν το τέλος το 71-67, για να απαντήσει με τρίποντο η Ολυμπιάδα (74-67) και στην συνέχεια ο Παναγάκης έκανε το 74-69. Ο ΟΦΗ 1' 35" μείωσε με τον Μπάρδα 74-71 και Ορφανός 1' 18 πριν το τέλος με 2/2 έκανε το 76-71. Μετά το time -out του Γιώργου Βόβορα ο Μπάρδας με τρίποντο στα 50" έκανε το 76-74. Ο Παναγάκης στα 28" πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκαγκαλούδης 2/2 βολές έκανε το 78-74. Ο Βαγενάς αστόχησε σε νέο τρίποντο και 7" πριν το τέλος ο Μπάρδας έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Γκαγκαλούδη που με 1/2 βολές έκανε το 79/74, για να τελειώσει το παιχνίδι 81-74 με καλάθι Κούρτη στην εκπνοή του αγώνα.

Ο Γιώργος Βόβορας δήλωσε μετά τον αγώνα : “Ήταν ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι. Θέλαμε να είμαστε κοντά στο σκορ και να μεταφέρουμε το άγχος στον αντίπαλο. Τα πράγματα πήγαν όπως τα είχαμε σχεδιάσει, φθάσαμε στα 28” πριν το τέλος να έχουμε μια επίθεση (σκορ 76-74) και αν έμπαινε το τρίποντο του Παναγάκη θα μεταφέραμε όλο το άγχος στην Ολυμπιάδα. Το σουτ χάθηκε, κάναμε στην συνέχεια φάουλ και το παιχνίδι στο σημείο εκείνο τελείωσε για εμάς. Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια της ομάδας, όμως για να κερδίσεις στην Α2 παιχνίδια εκτός έδρας πρέπει να βάλεις και κάποια μεγάλα σουτ. Το πρωτάθλημα έχει μεγάλη διάρκεια, εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και από την Δευτέρα ξεκινάει η προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι μας με το Πέραμα στο ΒΑΚ. ”