Euroleague 2009-10 - Week 5 - Gameday 1 : τα αποτελέσματα !

Euroleague 2009-10
- Week 5 :
Παναθηναϊκός - Όλντενμπουργκ 96-63 (25-11-09) Highlights

Euroleague 2009-10 - Week 5 : Βιλερμπάν - Τσιμπόνα 71-68 (25-11-09) Highlights

Euroleague 2009-10 - Week 5 : Ζαλγκίρις - Φενερμπαχτσέ 78-84 (25-11-09) Highlights

Η αναμέτρηση Βίλερμπαν – Τσιμπόνα... (φωτό) έκλεψε την παράσταση στην πρεμιέρα της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, με τους Γάλλους να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και να φτάνουν εν τέλει στη βαρυσήμαντη επικράτηση. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Παναθηναϊκός - Όλντενμπουργκ 96-63
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-42, 66-56, 96-63.

Ο Παναθηναϊκός επιβλή
θηκε με 96-63 της Όλντενμπουργκ σε ένα παιχνίδι που ανέβασε... ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην τέταρτη νίκη του στο πλαίσιο της Ευρωλίγκα. Οι "πράσινοι" στο πρώτο ημίχρονο είχαν προβλήματα στην απόδοσή τους, αν και είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο δεύτερο όμως, ανέβασαν τις ταχύτητές τους και… εκτόξευσαν τη διαφορά και έφτασαν στην επιβλητική νίκη με 33 πόντους.

Η γερμανική ομάδα μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και "άγχωσε" τους φίλους του Παναθηναϊκού όταν την είδαν να ακολουθεί από κοντά στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μείον δύο πόντους (23-21). Οι "πράσινοι" έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις για να σταματήσουν τη δράση των Γερμανών, οι οποίοι στο 13' πέρασαν μπροστά στο σκορ (28-27) και στη συνέχεια πήραν μπροστά φτάνοντας στους έξι πόντους στο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν τέλος στις… περιπέτειες και με σωστές επιλογές και πλουραλισμό στην επίθεση πήραν τα ηνία στο σκορ. Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και κάπου εκεί μπήκαν και οι τίτλοι τέλους.
Ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση να αφήσει τους Γερμανούς να τον νικήσουν μέσα στο "σπίτι" του, ο Μπατίστ απέδειξε πόσο βασικό όπλο της ομάδας είναι, και κάπως έτσι η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει στα ύψη. Περίπου 4.30' πριν τη λήξη η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους (79-59), η Όλντενμπουργκ που είχε χάσει τον ρυθμό της, έχασε και την ψυχολογία της και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πατάει γκάζι ως το τέλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 5 (1), Σπανούλης 14, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 25, Φώτσης 8, Νίκολας 8 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 5, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 5, Γκόλεματς, Σερμαντίνι 4.
ΟΛΝΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ (Κρούνιτς): Σκέκιτς 9, Μπούλιεβιτς 3 (1), Στράουτς, Φόστερ 3, Εντζάι, Μαϊστόροβιτς 5 (1), Μπέιλι 12 (2), Πέρκοβιτς 10, Χάιν, Πόλντινγκ 9 (1), Κάρτερ 12 (2), Μπούμτζε Μπούμτζε.