Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2009

Γ' Εθνική - στο τέλος κρίθηκε το παιχνίδι στο Λίντο : Ηράκλειο - Ιωνικός Ν. Φιλ. 78-70 , Διαγόρας Ρόδου - Ιεράπετρα 100-48

Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής - τρίτη αγωνιστική
: Ηράκλειο - Ιωνικός Ν. Φιλ. 78-70 (1-11-09) το συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο

Ηράκλειο - Ιωνικός Ν.Φ. 78-70

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Έξω Παναγίτσα 6, Διαγόρας 6, Λιβαδειά 5, Ιωνικός Ν.Φ. 5, Ηράκλειο 5, Κρόνος Αγ. Δημ. 5, Σπόρτιγκ 5, Κηφισιά 5, Ιωνικός Νικαίας 4, Φοίνικας 4, Ένωση Ιλίου 4, Αίολος/Ταύρος 3, ΑΓΕ Χαλκίδας 3, Ιεράπετρα 3.

Η επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 8-11-09) : Φοίνικας - Λιβαδειά, Έξω Παναγίτσα - Ιωνικός Νικαίας, Ένωση Ιλίου - ΑΓΕ Χαλκίδας, Σπόρτιγκ - Κηφισιά, Ιεράπετρα - Αίολος/Ταύρος, Διαγόρας Ρόδου - Ηράκλειο, Κρόνος Αγ. Δημ.- Ιωνικός Ν.Φ.

Μανόλης Δημητριάδης - Νίκος Οικονόμου - Γιώργος Βόβορας

Όλοι οι γνωστοί μπασκετικοί στο Λίντο !

Ηράκλειο – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 78-70
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Κυριακόπουλος.
Δεκάλεπτα : 19-30, 40-43, 62-59, 78-70
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κρίτσαλος 12, Καραλής 21, Κωτούλας 10 (2), Αγαπητός 15 (1), Στεφανάκης 2, Σκόρδος, Πετράκης 12 (2), Αρβανίτης, Αρναουτάκης Γ. 6, Μηλαθιανάκης.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Οικονόμου): Ρουσόπουλος 3, Σβερκούνος 7, Παπαδόπουλος 3 (1), Ταταρούνης 4, Μανδραγάνης 15 (3), Καρλάφτης 2, Τσουμπρής 16 (3), Μακρόπουλος 9, Γιανιώδης 8, Χρονόπουλος 3, Σαρακασίδης.

Μια πολύ δύσκολη αλλά και πολύ πολύτιμη για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, νίκη πέτυχε το Ηράκλειο στο Λίντο με σκορ 78-70 απέναντι στον Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας του Νίκου Οικονόμου. Η ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη πήρε προβάδισμα για 5’ 30” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-49) με τρίποντο του Κώστα Κωτούλα και από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο, με το Ηράκλειο να παίρνει την τελική διαφορά στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός πέρασε από την αρχή μπροστά στο σκορ με την διαφορά 4’ πριν το τέλος να φθάνει στους 15 πόντους (6-21) και τους παίκτες του Μανόλη Δημητριάδη να κάνουν συνεχή λάθη και να δέχονται εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς, για να κλείσει η περίοδος με 19-30 για την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι, με τον Καραλή 4’ 37” πριν το τέλος του ημιχρόνου να κάνει το 33-39 και με τρίποντο του Αγαπητού και καλάθι του Κρίτσαλου 2’ 21” πριν το τέλος η διαφορά έφθασε στον 1 πόντο (38-39). Μάλιστα με 2/2 βολές 48” πριν το τέλος του Αγαπητού πέρασε μπροστά με 40-39, όμως με 2 συνεχόμενα καλάθια του Μακρόπουλου και 2/2 βολές του Σβερκούνου στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ημίχρονο βρήκε μπροστά τον Ιωνικό με σκορ 40-43.
Στο τρίτο δεκάλεπτο 7’ 30” πριν το τέλος με τρίποντο του Μαυρογιάννη η διαφορά έφθασε στους 7 πόντους για τον Ιωνικό (40-47), όμως 6’ 19” πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ του Καραλή το Ηράκλειο ισοφάρισε (47-47) και με τρίποντου του Κωτούλα 5’ 30” το τέλος πέρασε μπροστά με 52-49. Με 2 συνεχόμενα καλάθια του Γιαννιώδη 3’ 26” πριν το τέλος έγινε το 54-53, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 62-59 για το Ηράκλειο.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έγινε πραγματική μάχη όσο αφορά την διακύμανση του σκορ. Με νέο τρίποντο του Μαυρογιάννη 8’ 30” πριν το τέλος ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με 62-64 και είχε το προβάδισμα μέχρι 4’ πριν το τέλος (67-68). Στο σημείο αυτό με δύο συνεχόμενα καλάθια του Καραλή 3’ πριν το τέλος το Ηράκλειο πέρασε και πάλι μπροστά με 71-68, και ο ίδιος παίκτης 2’ πριν το τέλος έκανε το 73-70. Στα 25” πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Αγαπητός με 2/3 βολές έκανε το 76-70 και στην εκπνοή του αγώνα ο Καραλής διαμόρφωσε το τελικό 78-70, με το Ηράκλειο να παίρνει μια μεγάλη και πολύτιμη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που προβάλλει σαν μια μ ια από τις διεκδικήτριες του τίτλου στον 2ο όμιλο του Νότου στην Γ’ Εθνική.

Το πρώτο "εκπαιδευτικό ταξίδι" εκτός Κρήτης για τη νεανική ομάδα της Ιεράπετρας, συνοδεύτηκε με ήττα στον αγωνιστικό χώρο αλλά με μεγάλα οφέλη για τους μικρούς αθλητές, που για πρώτη φορά συμμετείχαν σε μία οργανωμένη αποστολή ανδρικού τμήματος. Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πλήρεις σε όλες τις γραμμές και η μεγάλη διαφορά δημιουργήθηκε από τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας κάτω από τα καλάθια. Ξεχώρισαν για την Ιεράπετρα ο Δ.ΜΠΟΤΣΟΓΛΟΥ και ο Α.ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ, ενώ αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες που ήταν στην αποστολή. Με ανακοίνωση της η Ιεράπετρα ευχαριστεί τους ανθρώπους του ΔΙΑΓΟΡΑ ΡΟΔΟΥ για τη φιλοξενία τους.

Δεκάλεπτα: 25-13, 33-08, 21-09, 21-18.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ(ΤΣΑΚΙΡΗΣ): Τριτσάρης 16, Αγαπιάδης 12(1), Μαρουλάκης 21(1), Παπαιωσηφ 6(1), Νεράτζακης 2, Παναγιωταράκος , Παρδακας 5, Κουκιάλι 5, Δουβαλης 19, Σκορδάλης 6(1), Τσαμπας 6, Αντωνιαδης 2
Α.Ο. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ) : Μάλλιαρης 5, Βελημβασάκης 2, Παπαδάκης 3, Κουφάκης, Ανδρουλάκης 4, Κολοβός 4, Μπότσογλου 14(4), Van de Bilt , Νατσίδης 3, Βασιλειαδης 13(1)

Οι διαιτητές του αγώνα στο Λίντο με την Γραμματεία και τον κομισάριο Γιώργο Κουρκουνάκη

Ο πρόεδρος του"Ηράκλειο" Ο.Α.Α Μανόλης Λουκαδάκης μαζί με το μέλος του ΔΣ Γιάννη Σπυριδάκη

Όλη η ομάδα του ΟΦΗ στο Λίντο μαζί με τον Σταύρο Κουνενό, τον Μάνο Ξημέρη και τον Γιώργο Βόβορα.