Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2009

Γ' Εθνική : άνετη νίκη του Ηράκλειο με 97-72 επί του Φοίνικα !

Πρωτάθλημα Γ' Eθνικής
: Ηράκλειο - Φοίνικας 97-72 (29-11-09) το τέλος

Η Ν. Κηφισιά κατάφερε τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Αίολο/Ταύρο με 78-68, στο παιχνίδι που άνοιξε το Σάββατο την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν κατέθεσαν εύκολα τα όπλα...Ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου επικράτησε της Έξω Παναγίτσας με 63-57, ωστόσο υπάρχουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία. Στο 4ο δεκάλεπτο υπήρξε σύρραξη ανάμεσα στους Τέιλορ, Ξηρογιάννη και Σπανό. Το Ηράκλειο πήρε μπροστά μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επεκράτησε εύκολα με 97-72 του Φοίνκα, με τον Παναγιώτη Αρβανίτη να πετυχαίνει ένα αξιοσημείωτο ρεκόρ πετυχαίνοντας τους 15 συνεχόμενους πόντους της ομάδας του με 4 τρίποντα (από 48-40 σε 63-50) !

Κρόνος Αγ. Δημ. - Έξω Παναγίτσας 63-57

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2009-2010 (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Επόμενη Αγωνιστική (6/12): Ιεράπετρα - Λιβαδειά, Διαγόρας Ρόδου - Ιωνικός Νικαίας, Αίολος/Ταύρος - ΑΓΕ Χαλκίδας, Κηφισιά - Ηράκλειο, Σπόρτινγκ - Ιωνικός Ν.Φ., Ένωση Ιλίου - Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Έξω Παναγίτσα - Φοίνικας.

Ηράκλειο - Φοίνικας 97-72
Διαιτητές: Χριστοδούλου Γ. - Σοφιανόπουλος.
Τα Δεκάλεπτα: 24-21, 51-40, 72-60, 97-72.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης - Ράλλης): Κρίτσαλος 16 (1), Καραλής 15 (2), Γεωργιόπουλος, Κωτούλας 9 (1), Αγαπητός 7, Στεφανάκης 14 (4), Δαγαλάκης 5 (1), Σκόρδος, Πετράκης 4, Αρβανίτης 15 (4), Αρναουτάκης Μ. 2, Αρναουτάκης Γ. 10.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Αθηναίος): Μπουραζάνης 10 (2), Καλής 6 (2), Κορούνης, Λαζαρίδης 10, Καπετζόγλου 3 (1), Χιωτάκης 19 (1), Δραβίλας, Ζερβουλάκος 8 (2), Μόμτσος 16 (1).

Ιωνικός Ν. – Ιεράπετρα 105-34
Διαιτητές: Τρίγκα - Στρέμπας.
Τα δεκάλεπτα: 34-10, 57-13, 84-20, 105-34.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 9 (1), Τσολάτος 13 (1), Μαναριώτης 7 (1), Αγγελινιάδης 8 (1), Λουκάκης 16 (2), Γαλίτης 5, Τσιρογιάννης 5 (1), Παπάζης 4, Καβαδάς 18, Στουραΐτης 6, Φασουλόπουλος 5 (1), Κουρής 9 (3).
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Βελημβασάκης, Παπαδάκης 5, Γιανακουδακης 3, Αθενάκης 3, Ανδρουλάκης 6, Γιακουμακης, Μπότσογλου 5 (1), Βαν Ντε Μπιλτ 1, Ματζαρακης 5 (1), Νατσίδης 4, Βασιλειάδης 2.

Δεκάλεπτα: 24-21, 51-40, 72-60, 97-72.

Άλλη μια καλή εμφάνιση του Ηράκλειο και άνετη νίκη με 97-72 επί του Φοίνικα, με την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη να κυριαρχεί στο γήπεδο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και τους Στεφανάκη – Αρβανίτη να βομβαρδίζουν με τρίποντα το αντίπαλο καλάθι !

Στο πρώτο δεκάλεπτο 5’ πριν το τέλος ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά με 10-16, όμως 1’ 19” πριν το τέλος με τον Αρναουτάκη Γ. το Ηράκλειο ισοφάρισε σε 19-19 και πέρασε μπροστά με 24-21 με τρίποντο του Καραλή 8” πριν το τέλος, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε στους 11 (34-23) 7’ 26” πριν το τέλος με καλάθι του Κωτούλα που ήταν και η μεγαλύτερη για το πρώτο ημίχρονο, διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος χάρις στο τρίποντο του Αρβανίτη στα 3” και σκορ ημιχρόνου 51-40.

Από το τέλος του δεύτερου δεκάλεπτου με το τρίποντο του Αρβανίτη (48-40) μέχρι και 5’ 47” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όλους τους πόντους (συνολικά 15) του Ηράκλειο (63-48) τους σημείωσε ο ίδιος παίκτης και μάλιστα με τρίποντα εκ των οποίων τα τελευταία 3 ήταν συνεχόμενα ! Η διαφορά των 15 πόντων στο σημείο αυτό ήταν και η μεγαλύτερη της περιόδου που ολοκληρώθηκε με σκορ 72-60 για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο αύξησε και άλλο την διαφορά φθάνοντας την λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού στους 27 (97-70), για να ολοκληρωθεί τελικά το παιχνίδι με σκορ 97-72 για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη.

Ο προπονητής του Ηράκλειο Μανόλης Δημητριάδης δήλωσε μετά το παιχνίδι : "Ξεκινήσαμε νωθρά το παιχνίδι και ο Φοίνικας κατάφερε με μια εκπληκτική ευστοχία στα τρίποντα(8 στο πρώτο ημίχρονο) να μας βγάλει εκτός ρυθμού στην άμυνα. Παρόλα αυτά ήμασταν πολύ καλοί στην επίθεση, με τους παίκτες μου να έχουν καταλάβει του ρόλους στον τομέα αυτό και να αποδίδουν όμορφο μπάσκετ, ενώ είμαστε επίσης πολύ καλοί στο transition και στο 5 εναντίον 5. Έτσι λοιπόν παρά την ευστοχία του φοίνικα πήραμε διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο και στα αποδυτήριο τόνισα στους παίκτες ότι έπρεπε να πιέσουμε περισσότερα και να μην δίνουμε την δυνατότητα στον αντίπαλο για εύκολα τρίποντα. Καταφέραμε λοιπόν με τον τρόπο αυτό να αυξήσουμε την διαφορά, με μοναδικό πρόβλημα τον Μόντζο που μας δημιούργησε αρκετά προβλήματα μέσα στο καλάθι μας. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την καλή τους εμφάνιση και την σοβαρότητα που επέδειξαν στο παιχνίδι. Με τον Φοίνικα κλείσαμε ένα κύκλο 7 αγώνων με 5 νίκες και τώρα ακολουθούν 2 πολύ δύσκολα παιχνίδια. Την επόμενη Κυριακή εκτός με την Κηφισιά, που θεωρείται το φαβορί για την πρώτη θέση και στην συνέχεια με την Παναγίτσα στη έδρα μας. Πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για να ανταπεξέλθουμε με επιτυχία σε αυτές τις δύο μεγάλες προκλήσεις".