Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

Γ' Εθνική - Μεγάλη εκτός έδρα νίκη του Ηράκλειο με 60-82 στον Ταύρο !

Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής
- έκτη αγωνιστική : Αίολος / Ταύρος - Ηράκλειο 60-82 (22-11-09) το τέλος

Και ένα σχετικό Κουίζ : ποιός είναι ο .... Head Coach (στην φωτογραφία στο πάγκο του γηπέδου του Ταύρου) που περιμένει αγωνιωδώς ... το στραβοπάτημα του Μανόλη Δημητριάδη για να ... του πάρει την θέση κάνοντας το επίσημο ντεμπούτο του ... στην προπονητική ;

Τα αποτελέσματα
Σπόρτιγκ - Ιωνικός Νικαίας 72-76 (18/11)
Ένωση Ιλίου - Λιβαδειά 74-64
Ιεράπετρα – ΑΓΕ Χαλκίδας 20-0 (αδυναμία της Χαλκίδας να μεταβεί στην Κρήτη)
Διαγόρας Ρόδου - Ν. Κηφισιά 71-75
Αίολος/Ταύρος - Ηράκλειο 60-82
Έξω Παναγίτσα - Ιωνικός Ν.Φ. 61-62
Φοίνικας - Κρόνος Αγ. Δημ. 51-57

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Ν. Κηφισιά 11, Διαγόρας 11, Λιβαδειά 10, Ηράκλειο 10, Κρόνος Αγ. Δημ. 10, Ιωνικός Ν.Φ. 10, Ένωση Ιλίου 10, Ιωνικός Νικ. 9, Σπόρτιγκ 9, Έξω Παναγίτσα 9, Αίολος/Ταύρος 7, Ιεράπετρα 7, Φοίνικας 7, ΑΓΕ Χαλκίδας 5.

Επόμενη αγωνιστική (29/11): Λιβαδειά - Σπόρτιγκ, Ιωνικός Νικαίας - Ιεράπετρα, ΑΓΕ Χαλκίδας - Διαγόρας Ρόδου, Ν. Κηφισιά - Αίολος/Ταύρος, Ηράκλειο - Φοίνικας, Ιωνικός Ν.Φ. - Ένωση Ιλίου, Κρόνος Αγ. Δημ. - Έξω Παναγίτσα.

Αίολος Ταύρος - Ηράκλειο 60-82
Διαιτητές: Τσίτας - Φάκαρος.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-41, 46-66, 60-82.
ΑΙΟΛΟΣ/ΤΑΥΡΟΣ (Θάνος): Φιλίππου 12 (1), Αφαλίδης, Κακαβάς 4, Κυρίκος 2, Παπασταματίου 1, Κοκλώνης, Γρηγοράκος 21 (4), Ροΐδης 8 (2), Ζβαρδάγκαλος 4, Σταμπουλής 3, Φιλντήσης 5 (1).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κρίτσαλος 20, Καραλής 20 (1), Κωτούλας 8, Αγαπητός 2, Στεφανάκης 4, Σκόρδος, Πετράκης 3, Μηλαθιανάκης, Δαγαλάκης 2, Αρβανίτης 13 (3), Αρναουτάκης Γ. 10 (1).

από την on line μετάδοση

Παρουσία του Αντιπροέδρου του "Ηράκλειο" Ο.Α.Α Θανάση Καλατζή το παιχνίδι στον Ταύρο. Ένα θλιβερό συμβάν ανάγκασε τον Μπάμπη Μαρκάκη να αναχωρήσει επσευσμένα το πρωϊ από το ξενοδοχείο για την Θεσσαλονίκη. Παρόντες τα μέλη της επιτροπής μπάσκετ του συλλόγου Δημήτρης Περυσινάκης και Μανόλης Αρναουτάκης.

Α' δεκάλεπτο 18-24
Πολύ καλή εμφάνιση με ηγέτη τον Κρίτσαλο. Στα μέσα της περιόδου (5') το σκορ ήταν 11-11, ενώ 3' πριν το τέλος ο Αίολος βρέθηκε μπροστά με 15-13, όμως με τρίποντο του Αρναουτάκη Γ. και καλάθι του Κρίτσαλου 2' 20" πριν το τέλος το Ηράκλειο πήρε το προβάδισμα με 15-18. Ο Αίολος στα 2' ισοφάρρισε με τρίποντο του Γρηγοράκου, για να τελειώσει η περίοδος με σερί 0-6 (Κρίτσαλος 4, Αρναουτάκης 2) με σκορ 18-24 για το Ηράκλειο και τον Αρναουτάκη να έχει πετύχει 7 πόντους (1 τρίποντο) και τον Κρίτσαλο 12.

Β' δεκάλεπτο 35-41
Με ένα σερί 7-0 ο Αίολος 7' 24" πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 25-24 και 5' 20" πριν το τέλος με σκορ 30-26. Ο Αρβανίτης με τρίποντο, ο Κρίτσαλος και ο Καραλής 4' πριν το τέλος έκαναν το 30-33, για να ισοφαρρίσει με 3' 40" πριν το τέλος με τρίποντο (33-33) ο Γρηγοράκος. Με ένα σερί 2-8 και με καλή απόδοση του Αρβανίτη το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-41 για το Ηράκλειο.

Γ' δεκάλπετο 46-66
Με τον Αρβανίτη να κάνει ... ρεκόρ κλεψιμάτων 7' πριν το τέλος και με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 40-49. Ένα εκπληκτικό σερί που ξεκίνησε 8' 30" πριν το τέλος (40-44), ολοκληρώθηκε 2' πριν το τέλος της περιόδου και με σκορ 0-18 (40-62) ! Η περίοδος έκλεισε με σκορ 46-66.

Δ' δεκάλεπτο 60-82
Διαδικαστικού χαρακτήρα δεκάλεπτο και τέλος με την μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού (60-82 και 22 πόντοι), ενώ χρησιμοποιήθηκαν και οι 11 πάιτες της ομάδας (ο Βαγγέλης Μηλαθιανάκης αν και τραυματίας ακολούθησε την αποστολή). Μεγάλη εμφάνιση του Νίκου Κρίτσαλου, πολυ καλοί οι Καραλής - Αρναουτάκης - Αρβανίτης, καθοριστική η συμμετοχή του Σκόρδου στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ και οι υπόλοιποι πάικτες του Μανόλη Δημητριάδη απέδωσαν εξαιρετικά.

Μετά το παιχνίδι ο Μανόλης Δημητριάδης δήλωσε : “Θέλαμε πολύ την νίκη σε αυτό το παιχνίδι, το οποίο το καθιστούσε δύσκολο το γεγονός ότι ο Αίολος έψαχνε απαραίτητα μια νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία. Μπήκαμε αποφασισμένοι από το Α’ δεκάλεπτο και συντηρήσαμε έστω μια μικρή διαφορά στο τέλος του Α’ ημιχρόνου. Στα αποδυτήρια είπαμε να επιμείνουμε σε ορισμένα πράγματα στην άμυνα που ήταν κλειδί για την άνετη επικράτηση μας στο β’ ημίχρονο. Πράγματι τα παιδιά στο Γ’ δεκάλεπτο έπαιξαν καταπληκτική άμυνα η οποία μας έδωσε ένα αέρα 20 πόντων στο τέλος της περιόδου. Το Δ’ δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστική υπόθεση για το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την πρώτη μας εκτός έδρας νίκη. Ξεκουραζόμαστε αύριο και μπαίνουμε στην προετοιμασία για το παιχνίδι με Φοίνικα στην έδρα μας, που πρέπει να κερδίσουμε πάση θυσία”

***** Σε πολύ ήρεμο και φιλικό κλίμα έγινε ο αγώνας στο γήπεδο του Αίολου στον Ταύρο, ενώ στο τέλος κάποιοι φίλαθλοι διαμαρτυρήθηκαν στον προπονητή για την πορεία της ομάδας.

***** Ο πρώην προπονητής του "Ηράκλειο" Νίκος Παύλου ήταν στον γήπεδο, όπως και στο παιχνίδι του Σαββάτου του ΟΦΗ στην Καλλιθέα.