Τρίτη 9 Ιουνίου 2009

Εθνική Γυναικών : στους 12 παρά την ήττα από την Λετονία με 70-68 στην παράταση !

Στους "12" του Ευρωμπάσκετ πέρασε η Εθνική ομάδα των γυναικών παρά την ήττα της στην παράταση από την Λετονία με 70-68. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο οδηγώντας το ματς στην παράταση. Όμως τα τελευταία λάθη στο έξτρα πεντάλεπτο δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να πάρει τη νίκη.

Την πρώτη περίοδο η Εθνική άντεξε μέχρι και το 6' όταν και ισοφάρισε με δίποντο της Στέλλας Καλτσίδου (12-12). Από εκεί και πέρα η Λετονία με δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να ξεφύγει και έτσι να τελειώσει το δεκάλεπτο 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λετονές βρήκαν ρυθμό, η Εθνική δεν σκόραρε τα τελευταία 4.55'' με αποτέλεσμα οι αντίπαλες να κάνουν ένα σερί 11-0 και να προηγηθούν έως και 16 πόντους (21-37).Στην επανάληψη τα κορίτσια του Κώστα Μίσσα μπήκαν δυναμικά και με επιμέρους σκορ 12-4 μείωσαν την εις βάρος τους διαφορά (34-41, 29'). Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η ψυχή της Εβίνας Μάλτση όταν και με 8 συνεχόμενους πόντους της η Εθνική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 57-55 στο 38'. Η Λετονία δεν τα παράτησε και χάρη στο τρίποντο της Ζόγκοτα πέρασε μπροστά 20'' πριν από τη λήξη (57-58). Η Παπαμιχαήλ 3'' πριν το τέλος ευστόχησε στη μία ελεύθερη βολή και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν, ωστόσο η Εθνική κρατούσε την τύχη στα χέρια της, αφού διατηρούσε μικρό προβάδισμα. Όμως στο τελευταίο λεπτό η ελληνική ομάδα δεν έδειξε την ψυχραιμία που χρειαζόταν, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ η Λετονία.

Η Εθνική θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Ισπανία (Πέμπτη 11/6, 15:15), την Τσεχία (Σάββατο 13/6, 17:45) και τη Σλοβακία (Δευτέρα 15/6, 17:45).

Τα δεκάλεπτα : 15-18, 21-37, 39-43, 58-58, 68-70.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 6, Δημητράκου, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 21 (2), Μάλτση 24 (4), Παπαμιχαήλ 13 (11 ριμ.), Λίμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Ζβίργκζντινς): Εγκλιτε 2, Τάμανε 4, Μπάσκο 10 (1), Γιανσόνε 8, Γεκαμπνσόνε - Ζόγκοτα 26 (4), Πούτνινα 3 (1), Κρούμπεργκα 7 (2), Τάρα 3 (1), Κάρκλινα7 (1).

Η τελική βαθμολογία
1. Λετονία 6
2. Πολωνία 5
3. Ελλάδα 4
4. Ουγγαρία 3

Στο νέο όμιλο (Ε’ Γκρουπ) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει διαδοχικά την Ισπανία (11/6, 15:15), την Τσεχία (13/6, 17:45) και τη Σλοβακία (15/6, 17:45). Όλες οι ομάδες μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους αγώνες κόντρα στις ομάδες που προκρίθηκαν. Οι τέσσερις πρώτες ομάδες του γκρουπ προκρίνονται στα προημιτελικά.