Σάββατο 20 Ιουνίου 2009

9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πανεπιστημίων - Ημιτελικοί : ENGECON Cherepovets (RUS) - Bahcesehir University (TUR) 86-76

ENGECON Cherepovets (RUS) - Bahcesehir University (TUR) 86-76 the end (A)

ENGECON Cherepovets (RUS) - Bahcesehir University (TUR) 86-76 the end (B)

ENGECON Cherepovets (RUS) - Bahcesehir University (TUR) 86-76
Δεκάλεπτα : 23-18, 38-49, 63-63, 86-76

Το Πανεπιστήμιο ENGECON Cherepovets της Ρωσίας κέρδισε στον ημιτελικό μετά από ένα συναρπασικό παιχνίδι το αντίστοιχο Bahcesehir University της Τουρκίας με 86-76 και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (8μμ) στον μεγάλο τελικό το πανεπιστήμιο της Σλοβενίας (University of Ljubljana).

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα του πανεπιστημίου της Ρωσίας είχε την υπεροχή, έφθασε την διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους (21-12), για να κλείσει η περίοδος 23-18 για αυτήν. Στο 2ο δεκάλεπτο το Πανεπιστήμιο της Τουρκίας 6’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά (27-28) και με 5 συνολικά τρίποντα πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 38-49 υπέρ της. Στο 3ο δεκάλεπτο 9’ πριν το τέλος η διαφορά υπέρ των Τούρκων έφθασε τους 13 πόντους (38-51), στην συνέχεια όμως οι Ρώσοι με μια μεγάλη προσπάθεια και εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή των ψηλών τους ισοφάρισαν και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 63-63. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι 6’ πριν το τέλος πήγαινε πόντο – πόντο (71-70), όμως από το σημείο εκείνο και πέρα οι Ρώσοι άρχισαν να κτίζουν μια μικρή διαφορά και τέλειωσαν τον αγώνα με σκορ 86-76, που ήταν και η μεγαλύτερη για αυτούς διαφορά στο παιχνίδι.