Τετάρτη 10 Ιουνίου 2009

NBA : Το Orlando έκανε το 2-1 απέναντι στους Lakers !

NBA
: Orlando - Lakers 108-104 (τρίτο παιχνίδι 1-2 10-6-09)

Χρειάστηκε να υποστεί 6 ήττες, να κάνει ρεκόρ ευστοχίας σε τελικούς (63%) και να… τραγουδήσει τον αμερικανικό εθνικό ύμνο το γούρι της πόλης, η 7χρονη αυτιστική Τζίνα Μαρί Ινκαντέλα, μέχρι να σημειώσει το Ορλάντο την πρώτη του νίκη σε σειρά τελικών! Εν τέλει, συνέβη κι αυτό! Η Μάτζικ επικράτησε των Λέικερς με 108-104 και μείωσε τη σειρά σε 1-2, στο πιο όμορφο παιχνίδι των τελικών. Παράλληλα... δικαίωσε και τον Φιλ Τζάκσον, ο οποίος προέβλεψε χθες ότι ο 3ος τελικός θα είναι "πιο ελεύθερος, πιο γρήγορος"...

Ο τρίτος τελικός ήταν τόσο ελεύθερος στο πρώτο του μισό, που η Μάτζικ σούταρε με 75% εντός παιδιάς, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία των τελικών! Στην αντίπερα όχθη, ο Κόμπι Μπράιαντ ξεκίνησε δυναμικά, συνέδραμε στους 23 από τους πρώτους 31 πόντους των Λέικερς (είχε 17 πόντους και 3 ασίστ στο πρώτο δωδεκάλεπτο), αλλά από εκεί και πέρα κουράστηκε να αντιμετωπίζει διαρκώς νταμπλ τιμ και σκληρές άμυνες. Οι Λέικερς διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου παρά το σχεδόν τέλειο επιθετικό παιχνίδι του Ορλάντο, ωστόσο κάπου εκεί το σκηνικό άλλαξε. Στο 19’ η Μάτζικ πέρασε μπροστά στο σκορ (49-48) έπειτα από ώρα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου απέκτησε διαφορά 5 πόντων, έχοντας 24/32 σουτ, 17 ασίστ και μόνο 6 λάθη! Η ομάδα της Φλόριντα δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Στην 3η περίοδο οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές, η παραγωγικότητα έπεσε αλλά το Ορλάντο διεύρυνε τη διαφορά μέχρι το +8, κάτι που συνεχίστηκε και στην τέταρτη.

Οι λεπτομέρειες που έκριναν το ματς
Το Ορλάντο προηγήθηκε 91-82 στο 40’ αλλά η ολική επαναφορά των Λέικερς δεν άργησε. Για την ακρίβεια, χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 5 λεπτά, σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι "λιμνάνθρωποι" έκαναν ένα επιμέρους 17-8, ισοφάρισαν 99-99 και κάπου εκεί οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς. Λεπτομέρειες όπως το λάθος του Κόμπι Μπράιαντ στα 28’’ (με το σκορ 104-102), αλλά και τα 3/14 σουτ που είχε από το δεύτερο δωδεκάλεπτο και ύστερα. Λεπτομέρειες όπως τα clutch plays του Μικαέλ Πιετρούς και του Ρασάρντ Λιούις, οι οποίοι σημείωσαν τους 8 από τους τελευταίους 9 πόντους της Μάτζικ, η οποία έφτασε στη νίκη. Την πρώτη σε τελικούς και την 7η στα ισάριθμα ματς που τραγουδάει η μικρή Τζίνα

Ορλάντο – Λ.Α. Λέικερς 108-104
Δωδεκάλεπτα: 27-31, 59-54, 81-75, 108-104.
ΟΡΛΑΝΤΟ: Αλστον 20 (8/12σ.), Λι 4, Χάουαρντ 21 (11/16β., 5/6δ., 14ρ.), Λιούις 21 (8/14σ.), Τούρκογλου 18 (7ρ., 8ασ.), Γκόρτατ, Νέλσον 2, Πιετρούς 18 (7/11σ.), Μπατί 4.
Λ.Α. ΛΕΪΚΕΡΣ: Μπράιαντ 31 (5/10β., 11/25σ., 8ασ.), Φίσερ 9, Μπάινουμ 4, Γκασόλ 23 (5/6β., 9/11δ.), Αρίζα 13 (7ρ.), Οντομ 11, Γουόλτον 2, Φάρμαρ 11, Μπένγκα, Βούγιατσιτς