Δευτέρα 8 Ιουνίου 2009

ΝΒΑ : οι Lakers έκαναν το 2-0. Νίκησαν το Orlando 101-96 στην παράταση !

NBA : Lakers - Orlando 101-96 ( σκορ 2-0 , 7-6-09) Highlights

Οσο άγευστο ήταν το πρώτο παιχνίδι, όσο κάκιστο ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου τελικού, άλλο τόσο απολαυστικά ήταν τα 29 λεπτά που ακολούθησαν. Και στο τέλος οι Λέικερς ήταν οι νικητές με 101-96 στην παράταση και έκαναν το 2-0 επί του Ορλάντο, σε έναν τελικό γεμάτο σκληρές άμυνες, έντονα στοιχεία θρίλερ και αρκετές αφορμές για… γκρίνια. Ο δεύτερος τελικός δεν είχε καμία σχέση με τον πρώτο. Οι Λέικερς έφτασαν στη νίκη επειδή είχαν στη μεριά τους τους παίκτες με τη μεγαλύτερη προσωπικότητα (Μπράιαντ, Γκασόλ, Οντομ) αλλά και το… διαιτητικό σπρώξιμο σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Ανεξάρτητα, πάντως, από το τελικό σκορ, ο δεύτερος τελικός ήταν ΜΑΤΣΑΡΑ με τα όλα της. Από το τρίτο δωδεκάλεπτο και μετά καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από 6 πόντους, ενώ το φινάλε του κανονικού αγώνα ήταν συγκλονιστικό.

Το φινάλε
Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό οι δύο ομάδες αντάλλαξαν 4 καλάθια, με τελευταίο αυτό που σημείωσε ο Πάου Γκασόλ στα 33’’ και ισοφάρισε 88-88. Εν συνεχεία, ο Κόρτνι Λι ήταν άστοχος σε λέι-απ, ο Τούρκογλου έκοψε καθαρά τον Μπράιαντ και στα υπολειπόμενα 0.6’’ ο Λι δεν κατάφερε να μετατρέψει σε καλάθι το εξαιρετικό play που σκαρφίστηκε ύστερα από την επαναφορά ο Βαν Γκάντι. Λεπτομέρεια: ο Μπράιαντ τον… κράτησε αρκετά ώστε να τον καθυστερήσει (χωρίς, φυσικά, να υποδειχτεί φάουλ) μέχρι να απελευθερωθεί από το σκριν…
Στην παράταση το Ορλάντο έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με 4 πόντους διαφορά όταν ο Ρέντικ αστόχησε σε τρίποντο… προπόνησης (είχε ελεύθερη ακτίνα δράσης τουλάχιστον τριών μέτρων!!!) και οι Λέικερς έκαναν ένα σερί 7-0, δίνοντας τέλος στο ματς.

Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο πρώτο ημίχρονο. Οπως και στον πρώτο αγώνα, έτσι και σε αυτόν το Ορλάντο δεν άφησε τους Λέικερς να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ. Η θεμελειώδης διαφορά όμως ήταν ότι αυτή τη φορά έλεγξε από την αρχή τα ριμπάουντ (14-8 στην πρώτη περίοδο), το τρικ του Βαν Γκάντι με τους Χάουαρντ, Γκόρτατ στην ίδια πεντάδα έφερε αποτέλεσμα και επιπλέον δεν έδωσε στον Κόμπι Μπράιαντ τους χώρους που είχε στο πρώτο ματς (3 πόντους με 1/4 σουτ στο πρώτο 12λεπτο). Οι δύο ομάδες έχασαν τα 14 από τα πρώτα 18 σουτ που επιχείρησαν και τα ποσοστά… αστοχίας συνεχίστηκαν για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Οι Λέικερς προσπάθησαν τρεις φορές να ξεφύγουν στο σκορ (24-19 στο 16’, 32-26 στο 22’ και 36-29 στο 26’) αλλά ο Ρασάρντ Λιούις βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά και με τους 20 από τους 35 πόντους της ομάδας του κράτησε το Ορλάντο σε απόσταση αναπνοής. Το καλό ξεκίνημα του Ορλάντο στο τρίτο δωδεκάλεπτο και η επιστροφή του Χινταγέτ Τούρκογλου στον αγώνα (τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 3 πόντους και έφτασε τους 17 στο τέλος του τρίτου δωδεκάλεπτου) ανέβασαν αισθητά την ποιότητα του δεύτερου τελικού στο δεύτερο ημίχρονο. Το Ορλάντο βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση (μέχρι και ο Χάουαρντ έκανε το πρώτο κάρφωμα στους τελικούς, ύστερα από 78,5 λεπτά!), προηγήθηκε έπειτα από ώρα με 43-42 στο 26’ και μέχρι το τέλος του δωδεκάλεπτου οι δύο ομάδες αντάλλασσαν το προβάδισμα στο σκορ.

Λ.Α. Λέικερς – Ορλάντο 101-96 (2-0)
Δωδεκάλεπτα: 15-15, 40-35, 63-65, 88-88 (κ.α.), 101-96
Λ.Α. ΛΕΪΚΕΡΣ: Μπράιαντ 29 (10/22σ., 8ασ., 7λ.), Φίσερ 12, Μπάινουμ 5, Γκασόλ 24 (10ρ.), Αρίζα 8, Οντομ 19 (8/9σ., 8ρ.), Γουόλτον, Φάρμαρ 4, Μπράουν, Βούγιατσιτς.
ΟΡΛΑΝΤΟ: Αλστον 4 (1/8σ.), Λι 2, Χάουαρντ 17 (16ρ., 4ασ., 4κλ., 4κ., 7λ.), Λιούις 34 (12/20σ., 11ρ., 7ασ.), Τούρκογλου 22, Ρέντικ 5, Γκόρτατ 4, Νέλσον 4, Πιετρούς 2, Μπατί 2