Σάββατο 20 Ιουνίου 2009

9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πανεπιστημίων - Ημιτελικοί - Frederic University (CYP) - University of Ljubljana (SLO) 65-71

Frederic University Κύπρος - University of Ljubljana Σλοβενία 65-71 το τέλος

Frederic University (CYP) - University of Ljubljana (SLO) 65-71
Δεκάλεπτα : 23-12, 35-31, 42-49, 65-71

Έχασε την μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του 9ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το Frederic University της Κύπρου, αφού έχασε στον ημιτελικό από το University of Ljubljana της Σλοβενίας με 65-71. Η ομάδα της Κύπρου ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι τραυματισμοί 2 βασικών παικτών την οδήγησαν στην ήττα και έτσι την Κυριακή θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό το Bahcesehir University της Τουρκίας !

Στο τέλος του 1ου δεκάλεπτου η ομάδα της Κύπρου ήταν μπροστά με 23-12 και όλα έδειχναν ότι θα καθάριζε εύκολα το παιχνίδι. Στο 2ο όμως δεκάλεπτο οι Σλοβένοι μείωσαν την διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-31 για το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Στο 3ο δεκάλεπτο 6’ πριν το τέλος και με ένα σερί 0-12 οι Σλοβένοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-43. Από το σημείο εκείνο και πέρα δεν ξαναβρέθηκαν πίσω στο σκορ, ολοκληρώνοντας την περίοδο με 42-49 και τον αγώνα με 65-71.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τα 2 πανεπιστήμιο είχαν βρεθεί και πάλι αντίπαλοι στον περυσινό ημιτελικό, όπου όμως τότε κέρδισαν οι Κύπριοι και πήγαν στον τελικό όπου έχασαν από το πανεπιστήμιο της Λιθουανίας !