Τετάρτη 17 Ιουνίου 2009

9ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πανεπιστημίων : ΑΠΘ - Institute of Law and Business Israel 80-61(16-6-09)

9th European Universities Basketball : A.U.TH - Israel 80-61 (16-6-09) the end

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης - Institute of Law and Business Israel 80-61
Δεκάλεπτα : 21-8, 42-32, 59-44, 80-61
ΑΠΘ (Γιώργος Δοξάκης) : Δήμας, Καλάμπάκας, Τσαϊκός, Μασλαρινός, Βασιλείου, Πιττάκας, Τζινόπουλος, Κακαρούδης, Μαλτέτσιος, Γιοσμάς, Καλλές, Κιτσιούλης

Εύκολα πήρε και την δεύτερη συνεχομένη νίκη του το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο απέναντι στο αντίστοιχο του Ισραήλ με 80-61. Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργο Δοξάκη έφυγε από την αρχή μπροστά και έκλεισε την περίοδο με 21-8. Στο 2ο δεκάλεπτο 5’ πριν το τέλος η διαφορά έφθασε στους 17 πόντους (37-20), για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 42-32 για το ΑΠΘ. Η διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο αυξήθηκε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 59-44. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με το ΑΠΘ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 80-61.