Πέμπτη 11 Ιουνίου 2009

Εθνική Γυναικών : ήττα από Ισπανία με 48-67

ΗΕθνική ομάδα των γυναικών στο πρώτο της αγώνα για την φάση των "12" του Ευρωμπάσκετ ηττήθηκε από την Ισπανία με 48-67. Το κορίτσια του Κώστα Μίσσα δεν άντεξαν τον γρήγορο ρυθμό των Ισπανίδων, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους οδυνηρή ήττα στην διοργάνωση.

Δυναμικά μπήκε η Εθνική ομάδα, αφού κατάφερε να προηγηθεί 12-4 στο 5'. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε επιβάλλει το ρυθμό της παίζοντας γρήγορα, αποτέλεσμα αυτού ήταν να τελειώσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ισπανία με ένα επιμέρους σκορ 11-3 πήρε το προβάδισμα (25-28, 16'), όμως η Εβίνα Μάλτση για άλλη μία φορά κράτησε ζωντανή την Εθνική αφού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο πόντο (33-34, 18'). Στην επανάληψη η Εθνική δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην πίεση των αντιπάλων, χαρακτηριστικό είναι ότι η ελληνική ομάδα σκόραρε το πρώτο της καλάθι 2.48'' (!) πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και +18 (35-53). Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Εθνική ομάδα να μην μπορεί να βρει λύσεις στην πίεση των αντιπάλων. Η διαφορά αυξανόταν με την πάροδο του χρόνου (45-65, 39') για να καταλήξει στο τελικό 48-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 39-57, 48-67.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 6, Δημητράκου, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 5 (1), Μάλτση 26 (5), Παπαμιχαήλ 9, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Κοσμά, Ζυκιρίδου, Βλάχου.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Πέρεθ): Νίκολς 3, Λίμα 7, Ντομίνγκενθ 3 (1), Σάντσεθ 2, Πάσκουα, Παλάου 5 (1), Αγκουϊλάρ 12 (2), Αμπαλντέ 2. Μοντανιάνα 19 (1), Κρουζ 4, Τόρενς 10 (1).

* Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει το Σάββατο (13/06) στις 15:15 την Τσεχία

Μίσσας: "Κάναμε πολλά λάθη"

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας είπε μετά το τέλος της αναμέτρησης: "Παίξαμε μπάσκετ μόνο για ένα ημίχρονο. Η Ισπανία είναι πολύ καλή ομάδα και τα 25 λάθη που κάναμε είναι πάρα πολλά και όπως ήταν αναμενόμενο τα εκμεταλλεύτηκαν. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχουμε λύσεις κάτω από το καλάθι. Συγχαρητήρια στην Ισπανια για τη νίκη της".
Από την πλευρά της η Πελαγία Παπαμιχαήλ τόνισε. "Παίξαμε μόνο για ένα ημίχρονο και στη συνέχεια κάναμε λάθη που δεν θα συνηθίζουμε και η Ισπανία ειναι μία ομάδα που δεν συγχωρεί".

* Στον αγώνα που προηγήθηκε για τον Ε’ Όμιλο, η Σλοβακία επιβλήθηκε της Πολωνίας με 65-56, ενώ στις 20:30 αναμετρώνται η Τσεχία με τη Λετονία.