Παρασκευή 19 Ιουνίου 2009

Έχοντας στο πλευρό του τους Κύπριους το ΑΠΘ έχασε στην παράταση με 83-84 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι !!!

Aristotle University of Thessaloniki (GRE) -Bahcesehir University (TUR) 83-84 (παρ.) - το συγκλονισιτκό τέλος της κανονικής (73-73) διάρκειας του αγώνα !

Η παράταση και το τέλος του αγώνα (83-84)

Τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα (73-73)

Aristotle University of Thessaloniki (GRE) -Bahcesehir University (TUR) 83-84 παρ. (κ.α 73-73)
Δεκάλεπτα : 14-19, 36-36, 53-53, 73-73 κ.α. 83-84

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι για την προημιτελική φάση, το Bahcesehir University νίκησε στην παράταση το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης με 83-84 και προκρίθηκε στους ημιτελικούς. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 73-73, ενώ εντυπωσιακή ήταν η παρουσία Κύπριων φοιτητών που δεν σταμάτησαν λεπτό να εμψυχώνουν τους Έλληνες παίκτες.

Στο 1ο δεκάλεπτο η Τούρκικη ομάδα μπήκε πιο δυνατά συνεχώς μπροστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14-19 υπέρ τους, έχοντας πετύχει 3 τρίποντα. Στο 2ο δεκάλεπτο 5’ πριν το τέλος το ΑΠΘ κατάφερε να ισοφαρίσει (23-23) και στην συνέχεια πήρε προβάδισμα στο σκορ φθάνοντας 4’ πριν το τέλος στο 28-23 με ένα συνολικό σερί 12-0 (από 16-23). Οι Τούρκοι 2’ 15” πριν το τέλος έκαναν το 32-32, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 36-36 , έχοντας πετύχει 4 τρίποντα οι Τούρκοι και συνολικά 7 για τις 2 περιόδους έναντι κανενός για την Ελληνική ομάδα. Στο 3 δεκάλεπτο η Ελληνική ομάδα έφθασε 2 φορές την διαφορά στους 5 πόντους (47-42 , 49-44), όμως οι Τούρκοι δεν την άφησαν να ξεφύγει, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 53-53 και τους Τούρκους να έχουν πετύχει 3 τρίποντα και 2 οι Έλληνες. Στο 4ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο, για να φθάσει η Ελληνική ομάδα να προηγηθεί 20” πριν το τέλος με 73-71, όμως οι Τούρκοι στην εκπνοή της περιόδου πέτυχαν καλάθι, το οποίο μάλιστα υποστήριξαν ότι ήταν τρίποντο, για να ισοφαρίσουν σε 73-73 και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Στην παράταση το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και 9” πριν το τέλος οι Τούρκοι βρέθηκαν μπροστά με 83-84. Η Ελληνική ομάδα έχοντας την επίθεση είχε 2 φορές την ευκαιρία να βάλει καλάθι, όμως οι προσπάθειες των παικτών της ήταν άστοχε και έτσι η Τουρκική ομάδα πήρε μια μεγάλη νίκη και την πρόκριση στους ημιτελικούς.