Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2009

Πρωτάθλημα Εφήβων Κρήτης : Ηρόδοτος - Ηράκλειο 63-62 (6-12-09) η μεγάλη ανατροπή !

Πρωτάθλημα Εφήβων Κρήτης
: Ηρόδοτος - Ηράκλειο 63-62 (6-12-09) η μεγάλη ανατροπή !

Ένα φοβερό παιχνίδι από πλευράς διακύμανσης του σκορ έγινε στην Αλικαρνασσό την Κυριακή το βράδυ ανάμεσα στον Ηρόδοτο και το Ηράκλειο στα πλαίσια του Πρωταθλήματος Εφήβων Κρήτης. Το Ηράκλειο ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-12 και στο ημίχρονο με 24-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο και 1’ 52” πριν το τέλος του η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους (32-52), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 40-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο 7’ 20” πριν το τέλος του παιχνιδιού το σκορ ήταν 47-61 και όλο τον υπόλοιπο χρόνο το Ηράκλειο σημείωσε … μόλις 1 πόντο (!!!) ενώ ο Ηρόδοτος 16.
Στα 20” πριν το τέλος του αγώνα και με σκορ 62-62, ο Μανόλης Καρλάφτης χρεώθηκε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε από το γήπεδο, ο Βλατάκης για το Ηράκλειο έχασε και τις δύο βολές, ενώ και η επίθεση για το Ηράκλειο χάθηκε και μάλιστα οι παίκτες του μετά το τελευταίο σουτ και στην διεκδίκηση της μπάλας 1.4” πριν το τέλος έκαναν φάουλ στον Ρεμιδιανάκη, ο οποίος με 1/2 βολές έδωσε την νίκη στην ομάδα του Ηροδότου επιτυγχάνοντας μια πολύ μεγάλη ανατροπή.

Ηρόδοτος - Ηράκλειο 63-62
Δεκάλεπτα : 10-12, 14-17, 16-27, 23-6
Ηρόδοτος (Καρλάφτης Μανόλης) : Πορταλάκης 2, Καρλάφτης 17 (4), Ρεμιδιανάκης 6, (1) Νίχλος 26 (3), Παπουτσάκης 2, Κρεμασμένος, Πρωτογεράκης Μ., Φλουρής Πρωτογεράκης Ε. 10
Ηράκλειο (Περυσινάκης) : Χατηδάκης 17, Βλατάκης 9 (3), Αυγουστάκης 1, Ρυακιωτάκης 2, Λογοθέτης, Πρασσάς 17 (3), Παπαδάκης 5 (1), Φραγκιαδάκης 3, Πυνηρτζής, 2 Λικανδράκης, Φραγκιαδάκης, Χατζημάρκος 6