Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

A2 Γυναικών : Ηράκλειο - Νίκη Λευκάδας 43-35

Η απουσία της Δήμητρας Τσουκαλά φαίνεται δυσαναπλήρωτη για τα Εξάρχεια που υπέστησαν οδυνηρή ήττα στο Μπραχάμι από τον Κρόνο, που εκτός είχε την Ευγενία Λόλα με 55-52. Εύκολη νίκη σημείωσε η Αμαρυλλίδας στην Θήβα επί του τοπικού Αρη με 58-39. Σημαντική νίκη σημείωσε στο νησιώτικο ντέρμπι το Ηράκλειο επί της Νίκης Λευκάδας στην Κρήτη ενώ εύκολο απόγευμα πέρασε η Αγία Παρασκευή κόντρα στον Πειραϊκό. Χριστούγεννα στην κορυφή θα κάνει ο Πρωτέας Βούλας που επιβλήθηκε του Αρη Χολαργού με 69-41 ενώ με το δεξί ξεκίνησε στον πάγκο του Σπόρτιγκ ο Τσούφης (αντικατέστησε τον Πιτσίκαλη) επικρατώντας της Παναγίτσας με 79-48.
Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι στο Μετς, η Παιανία πήρε σπουδαίο διπλό επί του Παγκρατίου με 63-57 σε ένα επεισοδιακό ματς. Οι Ροσονέρι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία των Πολυχρόνη και Κάρδαρη ενώ το παιχνίδι διεκόπη αφού φίλαθλοι των γηπεδούχων προσπάθησαν να εισέλθουν στον αγωνιστικό χώρο λόγω των σφυριγμάτων.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(βαθμοί, νίκες - ήττες, επιθεση - άμυνα)

Δεκάλεπτα : 7-10, 17-23, 25-27, 43-35
Ηράκλειο (Δασκαλάκης Μιχάλης - Κοκαρούδης Βαγγέλης) : Γιαλιτάκη 15 (1), Κοιλάδη 4, Πολοπετράλη 3, Παπαϊωσήφ 1, Φαρμάκη, Τζαμαρία, Φοβάκη, Λεμπιδάκη, Μαθιουδάκη 11 (3), Γαλητσιάνου 2, Ψυλλάκη, Στεφάτου 7 (1)
Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσιάνος) : Ντούκου 8 (1), Παπαγεωργάκη 15, Τζίμπο 2, Σχίζα, Γράψα, Τσαντάκη, Κρητικού 6 (1), Ανυφαντάκη, Κουφογιάννη 4

Δεν ξεκίνησε καλά το
Ηράκλειο στο Λίντο το παιχνίδι με την Λευκάδα, αφού 6' πριν το τέλος του πρώτου δεκάλπετου βρέθηκε να χάνει με σκορ 4-5 και από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (17-23) ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, με μεγαλύτερη διαφορά αυτή των 9 πόντων 1' 30" πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο 4' 30" πριν το τέλος με τρίποντο της Γιαλιτάκης το Ηράκλειο μείωσε στον πόντο (24-25), για να κλείσει η περίοδος με 25-27 για την Νίκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο 9' πριν το τέλος με τρίποντο της Μαθιουδάκης το Ηράκλειο πέρασε για πρώτη φορά και πάλι μπροστά (28-27) μετά από 26' παιχνιδιού και με 33-29 5' 31" πριν το τέλος με 5 συνεχόμενους πόντους (τρίποντο Μαθιουδάκη και καλάθι Γιαλιτάκη), ενώ η Νίκη 2' 36" πριν το τέλος με 2 συνεχόμενα καλάθια της Παπαγεωργάκης έκανε το 33-34. Με την Γιαλιτάκη όμως και πάλι και την Μαθιουδάκη (νέο τρίποντο) το Ηράκλειο 2' πριν το τέλος έκανε το 38-34 και με τις Στεφάτου, Μαθιουδάκη και Γιαλιτάκη (1/2 βολές) πέτυχε μια πολύ σημαντική βαθμολογικά για την συνέχεια της προσπάθειας παραμονής στην κατηγορία νίκη με σκορ 43-35.