Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2009

Μεγάλες νίκες ΟΦΗ και Ηράκλειο - Ήττα του ΑΓΟΡ στην Δράμα !

Μεγάλες νίκες του ΟΦΗ επί του Ερμή με 78-68 (Α2 Ανδρών) και του Ηράκλειο στην Κηφισιά (Γ' Εθνική) στην ... δεύτερη παράταση με 85-87, ενώ αντίθετα ο ΑΓΟΡ έχασε στην Δράμα από τον ΚΑΟΔ με 85-72.

ΟΦΗ - Ερμής Περάματος 78-68 (Α2 Ανδρών)
ΚΑΟΔ - Ρέθυμνο 85-72 (Α2 Ανδρών)
Κηφισιά - Ηράκλειο 85-87 (Γ' Εθνική)

Στην Κηφισιά, στο εξ' αναβολής παιχνίδι της Γ' Εθνικής, έπαιξαν όλο τον αγώνα ... με χρονόμετρα χειρός, και το Ηράκλειο αν και έχανε μέχρι και 17 πόντους (δεύτερο δεκάλεπτο 32-15) πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, ενώ ο πρόεδρος του συλλόγου Μανόλης Λουκαδάκης (που βρέθηκε στο γήπεδο μαζί με τα μέλη του ΔΣ Καλατζή Θανάση και Χαρωνίτη Γιάννη) συνεχάρη του παίκτες για την μεγάλη ψυχική δύναμη που έδειξαν στο παιχνίδι !
Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα στην βαθμολογία της Γ' Εθνικής (2ος όμιλος Νότου) στην πρώτη θέση βρίσκεται με 15 βαθμούς ο Διαγόρας Ρόδου και στην δεύτερη ισοβαθμούν με 14 Ηράκλειο - Κηφισιά - Λιβαδειά !
Ο αντιπρόεδρος του συλλόγου Θανάσης Καλατζής ( ο οποίος δεν χάνει παιχνίδι εντός ή εκτός έδρας) δήλωσε ότι "η μεγάλη ψυχή της ομάδας κέρδισε αυτό το παιχνίδι", ενώ ο Μπάμπης Μαρκάκης που ανέλαβε να καθίσει στην Γραμματεία για να ελέγχει το σκορ και τον χρόνο (μάλιστα επειδή όπως είναι γνωστό ο Μπάμπης ... δεν μπορεί κα καθίσει σε ένα τόπο και πηγαινορχόταν από την Γραμματεία στον πάγκο, κάποια στιγμή οι διαιτητές του ζήτησαν να διαλέξει μια από τις δύο θέσεις και έτσι συνέχισε στην Γραμματεία ο έφορος της ομάδας Δημήτρης Περυσινάκης) συνεχάρη και αυτός τους παίκτες του Ηράκλειο, τονίζοντας όμως ότι θα πρέπει από σήμερα κιόλας να πέσουν οι τόνοι αφού την Κυριακή περιμένει την ομάδα ένα δύσκολο παιχνίδι στο Λίντο με την Παναγίτσα, ενώ επεσήμανε ότι όπου υπάρχει κλίμα παρέας και οικογένειας οι ομάδες πηγαίνουν καλά, θυμίζοντας όμως ότι ο στόχος φέτος της ομάδας είναι η πρωτίστως η παραμονή στην κατηγορία !
Ο Μανόλης Δημητριάδης φανερά ευχαριστημένος από την μεγάλη νίκη της ομάδας, δήλωσε ότι ήταν μια από τις μεγαλύτερες νίκες της καριέρας του σαν πρώτος προπονητής, εξάρωντας και αυτός την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του, αναφέροντας μεταξύ άλλων : “συγχαρητήρια στους αθλητές μου γιατί πέτυχαν μια τεράστια νίκη η οποία πηγαίνει την ομάδα ψηλά και βαθμολογικά. Σημαντικότερο όμως από όλα ήταν ότι δεν τα παράτησαν όταν βρέθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο πίσω με 17 πόντους (32-25) και παρά τις απώλειες του Αρβανίτη (από την αρχή) και τον Κωτούλα – Κρίτσαλου σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, κατάφεραν να δώσουν λύσεις και να πάρουν το διπλό μέσα σε μια πολύ δυνατή έδρα και από μια ομάδα που έχει περισσότερες λύσεις στην κατηγορία. Να πανηγυρίσουμε λοιπόν απόψε για την μεγάλη μας επιτυχία, από αύριο όμως πρέπει να συγκεντρωθούμε στο δύσκολο παιχνίδι της Κυριακής με την Παναγίτσα, αφού έχουμε και αρκετά προβλήματα τραυματισμών και να μην αφήσουμε να πάει στράφι αυτή η μεγάλη νίκη
Το παιχνίδι στον αγωνιστικό τομέα (κ.α 64-64, Α’ παρ. 76-76, Β’ παρ. 85-87 ) εξελίχθηκε σε θρίλερ, με το Ηράκλειο να είναι κοντά στην νίκη στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας αφού ήταν ένα καλάθι μπροστά, ενώ από το τέταρτο δεκάλεπτο και μετά δεν έπαιξε ο Κωτούλας λόγω θλάσης στην γάμπα. Με το σκορ να είναι 62-64 για το Ηράκλειο, η Κηφισιά έκανε στα 15" την τελευταία επίθεση και στην εκπνοή ο Νικητάκης επιχείρησε άστοχο σουτ για τρίποντο, όμως ο Μενουδάκος με φόλοου ισοφάρισε (64-64) και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Στην πρώτη παράταση το Ηράκλειο 15" πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 3 πόντους με 2/2 βολές, όμως στα 8" ο Κρίτσαλος έκανε φάουλ (το πέμπτο του) και η Κηφισιά πέτυχε το απόλυτο αφού μπήκε η πρώτη ελεύθερη βολή και στην δεύτερη άστοχη κέρδισε το ριμπάουντ ο Ψωμαδέρης ο οποίος έβαλε το καλάθι και οδήγησε (76-76) το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση. Στην δεύτερη παράταση, που δεν έπαιξε ο Κρίτσαλος (5 φάουλ), το χρυσό καλάθι πέτυχε στην εκπνοή της ο Αλέξης Πετράκης, ο οποίος κατέβασε την μπάλα από τα 16" πριν το τέλος και στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το σουτ που έδωσε στο Ηράκλειο την πολύ μεγάλη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ο (... έφηβος όπως τον χαρακτηρίζει το basketblog) Νίκος Κρίτσαλος με 39 πόντους (2 τρίποντα)

Κηφισιά - Ηράκλειο 85-87
Τα δεκάλεπτα: 20-10, 38-26, 49-44, 64-64 (κ.α.), 76-76 (α' παρ.), 85-87.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής 13, Νικητάκης 13 (1), Μενουδάκος 16, Ψωμαδέρης 9 (1), Τσιάκας 10(1), Κούτουλας 3, Ξενάκης 4, Δρακάκης, Διαμαντόπουλος 11 (1), Ντεφούδης 6, Λαγοπόδης.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης - Ράλλης): Κρίτσαλος 39 (2), Καραλής 8, Κωτούλας 5 (1), Αγαπητός 5, Στεφανάκης 8 (1), Μηλαθιανάκης, Σκόρδος 3 (1), Πετράκης 8, Μαυρόπουλος, Αρναουτάκης Γ. 11 (3).

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2009-2010 (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Α2 Ανδρών - 5η αγωνιστική (εξ' αναβολής)

Ο Ίκαρος/Έσπερος πέρασε από τη μέχρι τώρα απόρθητη έδρα της Δάφνης, διαμορφώνοντας νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα της Α2. Ανεβαίνει η Ολυμπιάδα, που πέρασε από την Τρίπολη, ενώ το Αιγάλεω πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα!
Το αποτέλεσμα κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (!). Στην κανονική διάρκεια του αγώνα ισοφάρισε ο Σαμοθράκης, στην πρώτη παράταση ο Μπάρμπας, μετά από τεχνική ποινή με την οποία χρεώθηκε το Αιγάλεω, ενώ στο τέλος οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει με πέντε πόντους διαφορά, για να μειώσει (χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για κάτι παραπάνω) με τρίποντο από τη σέντρα ο Μούκας. Μεγάλο "διπλό" από τον Ερμή Λαγκαδά, μετά από απίστευτη εμφάνιση τού Μάντιτς. Ο ΟΦΗ κατάφερε στο Β΄ημίχρονο να περιορίσει τον ... ασταμάτητο Λιακόπουλο και να πάρει στο τέλος μια μεγάλη νίκη τόσο από βαθμολογική άποψη όσο και άποψη ψυχολογίας μετά από τέσσερα συνεχή κακά αποτελέσματα.

: Βαρδάλος - Δεσλής - Καλούτσας.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 39-35, 52-50, 85-72.
ΚΑΟΔ (Τακιανός): Κυριακόπουλος 16 (2), Καρτέλο 11, Καραβασάνης 12 (1), Ματενίδης 3 (1), Αποστολόπουλος 1, Ζούπιτς 2, Χούμας 9 (1), Κιτσούλης 18, Εξουζίδης, Σταμπουλής 3, Μπαλάφας 10, Αδαμόπουλος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραγιάννης): Κουκάς 12 (1), Κούμουλος 11, Βουκαντίνοφ 19 (2), Κουπίδης 3 (1), Τσόχλας, Μαγκουνής 7 (1), Νεοφυτίδης 2, Ψαθάς 3, Λάτοβιτς 8, Πασχάλης 7.

Διαιτητές
: Ξενικάκης - Τσούνας - Λαζαρίδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 43-39, 56-53, 78-68.
ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς, Δελατόλας 5, Χουλιάρας 5, Μπάρδας 15 (1), Βαγενάς 13 (2), Παναγάκης 10 (3), Δανιήλ 9 (3), Χαλκιαδάκης 9, Γκάμπρανς 5, Σουφλιάς 2, Συριστρατίδης 5 (1).
ΠΕΡΑΜΑ (Καλαμπάκος): Μαϊστόροβιτς 2, Δασκαλούδης 2, Αμάτο 5 (1), Τσαρουχάς 2, Σολωμός, Λιακόπουλος 33 (1), Κυπριτζόγλου 4, Καραλής, Σκούταρης 9 (3), Γριμπαβιώτης 11 (1).

ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ87160512559-4701

Η βαθμολογία (σε 8 αγώνες): Ρέθυμνο 14, Αρκαδικός 13, Ίκαρος/Έσπερος 13, Παγκράτι 13, Ηρακλής 12**, Νήαρ Ηστ 12*, Ίκαροι Σερρών 11, Ξάνθη 11, Ερμής Λαγκαδά 11, Ολυμπιάδα Π. 11*, ΟΦΗ 11, Δάφνη 10*, Πέραμα 10*, Αμύντας 10, ΚΑΟΔ 10*, Αιγάλεω 8*.
- Με (*) οι ομάδες που έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
- Με (**) ο Ηρακλής που έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Η επόμενη αγωνιστική (12/12): ΚΑΟΔ - Ερμής Λαγκαδά, Αρκαδικός - Νήαρ Ηστ, ΟΦΗ - Ηρακλής, Δάφνη - Ίκαροι Σερρών, Αμύντας - Ρέθυμνο, Παγκράτι - Ίκαρος/Έσπερος, Αιγάλεω - Πέραμα, Ξάνθη - Ολυμπιάδα Πατρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ 3’ 30” πριν το τέλος του βρέθηκε μπροστά με 17-10, όμως με ένα σερί 0-10 ο Ερμής 1’ πριν το τέλος προηγήθηκε με σκορ 17-20, για να τελειώσει η περίοδος με 22-22
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 5’ πριν το τέλος με τον Χουλιάρα ο ΟΦΗ έφθασε την διαφορά στους 5 πόντους (36-31), για να κλείσει το ημίχρονο με 43-39 για τον ΟΦΗ και τον Λιακόπουλο για τον Ερμή να έχει πετύχει 21 πόντους με 8/8 ελεύθερες βολές και 1/2 τρίποντα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το μαρκάρισμα του Λιακόπουλου ανέλαβε ο επιτυχώς Τσερκιτζόγλου και 3’ πριν το τέλος η διαφορά υπέρ του ΟΦΗ έφθασε στους 11 (56-45), όμως ο Ερμής με ένα σερί 0-8 κατάφερε να περιορίσει στο τέλος της περιόδου την διαφορά στους 3 πόντους (56-53).
Στην τέταρτη περίοδο ο ΟΦΗ κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά 6 – 7 πόντων και 3’ πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 70-62, ενώ στην συνέχεια το παιχνίδι παίχτηκε στις βολές με τον ΟΦΗ να παίρνει στο τέλος δίκαια την νίκη με σκορ 78-68. Από τον Ερμή ο Λιακόπουλος με 33 πόντους, 12/14 ελεύθερες βολές και 1/4 τρίποντα !

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Βόβορας δήλωσε : “Ήταν ένα οριακό παιχνίδι για την ομάδα αφού μετά από 4 συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα η νίκη ήταν αναγκαία. Στο πρώτο ημίχρονο αντιμετωπίσαμε προβλήματα με το μαρκάρισμα του Λιακόπουλου και τα πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας στα τρίποντα του Περάματος. Σο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε και περιορίσαμε τον Λιακόπουλο και με βάση την απόδοση της ομάδας φθάσαμε δίκαια στην νίκη. Το Σάββατο έχουμε ένα παιχνίδι πρόκληση για όλους μας, παίκτες – προπονητές – φιλάθλους, αφού παίζουμε με τον Ηρακλή, την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Η ομάδα θα προσπαθήσει να δώσει τον καλύτερο εαυτό της για να φθάσουμε στην νίκη.”