Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009

Γ' Εθνική : νίκη του Ηράκλειου και ισοβαθμία στην πρώτη θέση με Λιβαδειά και Διαγόρα !

A2 Ανδρών : ΟΦΗ - Ηρακλής 64-74 (12-12-09) Highlights

Ο πρώην και ο νυν πρόεδρος του "Ηράκλειο" Ο.Α.Α : Μανόλης Παπακαλιάτης και Μανόλης Λουκαδάκης με την Μαρίνα Λουκαδάκη και τον Γιώργο Βασίλα

Ο Νίκος Κρίτσαλος είχε από την προθέρμανση πρόβλημα στον προσαγωγό.

Η Λιβαδειά κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει τη νίκη απέναντι στον ισχυρό Διαγόρα Ρόδου με σκορ 76-74, ενώ η Κηφισιά πέρασε σαν σίφουνας από την Χαλκίδα νικώντας με 60-124. Την ίδια ώρα το Ηράκλειο νίκησε την Έξω Παναγίτσα με 76-67 και έτσι έχουμε τετραπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση Λιβαδειά - Διαγόρα - Ηράκλειο - Κηφισιά, με τις 4 ομάδες να έχουν 16 βαθμούς με 7 νίκες και 2 ήττες.
Η Ένωση Ιλίου πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια του Φοίνικα, όταν 3'' πριν τη λήξη ο Αντρέας Καραγεώργος βρήκε το στόχο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα 64-65.
Ήττα με 114-37 από τον Ιωνικό Ν.Φ για τους νεαρούς αθλητές της Ιεράπετρας που κέρδισαν όμως τις εντυπώσεις με τη μαχητικότητα τους στο παιχνίδι. Σε ανακοίνωση της η Ιεράπετρα αναφέρει : "ευχαριστούμε τον πρόεδρο του Ιωνικού Ν.Φ. Απόστολο Κόντο καθώς και τον επίτιμο πρόεδρο της ΕΟΚ Ζαχαρία Αλεξάνδρου για τα κολακευτικά τους λόγια και την ενθάρυνση τους να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε".

Φοίνικας - Ένωση Ιλίου 64-65

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2009-2010 (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Επόμενη αγωνιστική (20/12): Αίολος/Ταύρος – Λιβαδειά, Ν. Κηφισιά – Ιωνικός Νικαίας, ΑΓΕ Χαλκίδας – Ηράκλειο, Διαγόρας Ρόδου – Ιωνικός ΝΦ, Ιεράπετρα – Κρόνος Αγ. Δημ., Σπόρτιγκ – Φοίνικας, Ένωση Ιλίου – Έξω Παναγίτσα.

Διαιτητές:
Καραλής - Σιώκας.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-35, 55-54, 76-74.

ΑΓΕ Χαλκίδας – Κηφισιά 60-124
Διαιτητές:
Ζαμάγιας – Καλαμάρης.
Τα δεκάλεπτα: 11-31, 12-40, 21-26, 16-27.

Ιωνικός ΝΦ – Ιεράπετρα 114-37
Δεκάλεπτα: 31-07, 26-10, 30-10, 27-10.
Διαιτητές: Κάλφα – Ντάνος
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Οικονόμου): Κυριακάκης 11, Σβερκούνος 3 (1), Παπαδόπουλος 7 (1), Χρονόπουλος 19 (2), Κατσούλας 6, Ταταρούνης 13(1), Μαυραγάνης 19 (3), Τσιουμπρής 2, Σαρακασίδης 23 (3), Μακρόπουλος 11.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Κουφάκης, Μαρκάκης, Βελημβασάκης 2, Μάλλιαρης 8, Ανδρουλάκης, Κολοβός 11 (1), Μπότσογλου 4, Ματζαράκης 4, Βαν Ντε Μπιλτ 2, Βασιλειάδης 6

Ηράκλειο - Παναγίτσα 76-67
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ. - Ιατρού.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-35, 56-48, 76-67
Ηράκλειο (Δημητριάδης Μανόλης) : Στεφανάκης 4, Αρβανίτης 9 (1), Αρναουτάκης Γ. 9(1), Καραλής 23 (1), Πετράκης 14 (3), Αγαπητός 4, Σκόρδος, Μαυρόπουλος 3 (1), Κρίτσαλος 10 (1)
Παναγίτσα (Τσαούσης Γιάννης) : Μουτούπας 2, Κουτσογιάννης 14 (3), Μπέλος Ν., Γκρινιάρης 4, Δέδες, Μπέλος Χ., Χατζηστάμου, Καλλέργης 4, Τέϊλορ 16, Τσίτσης 10 (1), Γυφτονικολός 15, Μπένος 2

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο προηγήθηκε με 8-0, όμως 5' πριν το τέλος της περιόδου με τον Γυφτονικολό να βάζει 11 πόντους η Παναγίτσα πέρασε μπροστά με 12-13, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 24-19 για το Ηράκλειο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο διατήρησε την μικρή διαφορά για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-35 υπέρ του. Στο τρίτο δεκάλεπτο 1' 30" πριν το τέλος με τον Αρβανίτη το Ηράκλειο πήρε διαφορά 7 πόντων (51-44) και έκλεισε την περίοδο με τρίποντο του Καραλή και σκορ 56-48. Στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου η Παναγίτσα ροκάνισε την διαφορά και 8' πριν το τέλος με τρίποντο του Κουτσογιάννη ισοφάρισε (58-58). Από το σημείο όμως αυτό και μετά το Ηράκλειο άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά στο σκορ φθάνοντας 7' πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ του Καραλή στο 64-58, διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος παίρνοντας μια σημαντική νίκη με σκορ 76-67, που το διατηρεί πολύ ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Γ' Εθνικής !

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Ηράκλειο Μανόλης Δημητριάδης δήλωσε : “Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά δυστυχώς δεν είχαμε ανάλογη συνέχεια. Υπάρχουν δικαιολογίες για αυτήν την απλά καλή εμφάνιση μας, γιατί οι αθλητές μου προέρχονταν από 50’ αγώνα την Τετάρτη με την Κηφισιά, συν το ότι ο πρώτος μας σκόρερ, ο Νίκος Κρίτσαλος, είχε από την προθέρμανση πρόβλημα στον προσαγωγό και ίσως ρισκάραμε που τον χρησιμοποιήσαμε, συν το ότι φάνηκε από το πρώτο πεντάλεπτο και μετά ότι είχαμε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, αφού έλειπε και ο πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας, ο Κώστας Κωτούλας (τραυματίας). Παρόλα αυτά βρήκαμε λύσεις και για άλλο ένα παιχνίδι η καλύτερη επίθεση της Γ’ εθνικής σκόραρε 76 πόντους. Θέλω να συγχαρώ τους αθλητές μου γιατί είχαν να αντιμετωπίσουν πρώτο την κούραση από τον αγώνα της Κηφισιάς και δεύτερο την ψυχολογική κούραση και το άγχος που έχει επιφέρει στην ομάδα η αναρρίχηση της στις κορυφαίες θέσεις της Βαθμολογίας. Θέλω να επαναλάβω για μια ακόμα φορά ότι ο στόχος της ομάδας είναι η γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής της στην κατηγορία στον Γολγοθά της Γ’ Εθνικής. Μόλις το επιτύχουμε θα βάλουμε νέο στόχο για ψηλότερες θέσεις στην βαθμολογία.”