Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2009

A2 Ανδρών : μεγάλη νίκη του ΑΓΟΡ στην Πάτρα , ήττα στο νήμα του ΟΦΗ στις Σέρρες !

Ο Αρκαδικός ήταν η ομάδα που έσπασε το αήττητο του Ηρακλή στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα της Τρίπολης χρειάστηκε την παράταση αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο Ιβανόφειο. Σημαντική νίκη σημείωσε η Δάφνη επί του Αμύντα, έχοντας τα ηνία στο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Η Ξάνθη πέρασε από το Πέραμα και αναχώρησε με το ροζ φύλλο αγώνα. Ντεμπούτο με νίκη έκανε στον πάγκο του Παγκρατίου, ο Βασίλης Φραγκιάς καθώς οι "ροσονέρι" νίκησαν εκτός έδρας τον Ερμή Λαγκαδά.
Ο Αμύντας στο μεταξύ βρίσκεται μια ανάσα από την απόκτηση του Ηλία Μουτράν προκειμένου να ενισχύσει την ομάδα ως το τέλος της αγωνιστικής περιόδου.
Το Παγκράτι πέρα από τα θετικά είχε και την... ατυχία του, αφού ο Θοδωρής Βαρδιάνος τραυματίστηκε μετά από άτσαλο πέσιμο στον αγωνιστικό χώρο. Ο παίκτης διεκομίσθη στο νοσοκομείο όπου υποβλήθηκε σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η κατάστασή του.
Μεγάλη νίκη του ΑΓΟΡ μέσα στην Πάτρα με την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη να έχει από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα. Έτσι τώρα υπάρχει συνωστισμός στην πρώτη θέση ( 4 ομάδες με 17 βαθμούς) αν και βέβαια ο Ηρακλής έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.
Ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στις Σέρρες, αφού είχε καταφέρει 3’ πριν το τέλος του παιχνιδιού να περάσει μπροστά με 6 πόντους και 1΄30” πριν το τέλος να προηγείται με 60-64. Στο σημείο εκείνο ο Πεχλιβάνης με τρίποντο μείωσε σε 63-64 και στην συνέχεια ο Δανιήλ αστόχησε δύο φορές σε προσπάθειες για τρίποντο. Στην συνέχεια ο Πεχλιβάνης κέρδισε φάουλ εκτός φάσης και με 2/2 βολές έφερε τις Σέρρες μπροστά με 65-64. Στα τελευταία 3” ο Παναγάκης δεν μπόρεσε να βάλει το καλάθι στην τελική του προσπάθεια, ο Χουλιάρας κέρδισε το ριμπάουντ όμως και αυτός δεν καάφερε να πετύχει το νικηφόρο καλάθι και έτσι οι Ίκαροι Σερρών πήραν την νίκη με σκορ 65-64.
Μετά το παιχνίδι ο προπονητής του ΟΦΗ Γιώργος Βόβορας δήλωσε : “Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων, όμως στο δεύτερο ημίχρονο εφαρμόσαμε μια πιο επιθετική άμυνα και καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και 3’ πριν το τέλος να βρεθούμε μπροστά με 6 πόντους. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο λεπτό χάσαμε 4 ελεύθερα σουτ που θα μπορούσαν να μας δώσουν την νίκη. Την Τετάρτη τώρα έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα μας (Δάφνη) και θα προσπαθήσουμε και με την πολύ σημαντική βοήθεια που μας προσφέρει ο κόσμος μας , να φθάσουμε στην νίκη ”.

Στον τραυματία Γιάννη Μουζακίτη αφιέρωσαν οι παίκτες των Ικάρων Σερρών, τη δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ. "Όλα τα παιδιά αφιερώνουμε τη νίκη στον Γιάννη τον Μουζακίτη και τον περιμένουμε γρήγορα κοντά μας", δήλωσε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Κώστας Πεχλιβάνης στην επίσημη ιστοσελίδα των Ικάρων και πρόσθεσε: "Έπρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε πολύ. Πρέπει να βελτιωθούμε και στον τομέα της ψυχολογίας, αφού βρεθήκαμε μπροστά στο σκορ με 12 πόντους και δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Πιστεύω παιχνίδι με παιχνίδι και νίκη με νίκη να βρούμε το δρόμο μας".

Τα αποτελέσματα
Νήαρ Ηστ - ΚΑΟΔ 79-83
Ηρακλής - Αρκαδικός 66-67παρ. (58-58κ.α.)

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-39, 60-60, 79-83
Ηρακλής - Αρκαδικός 66-67 παρ. (58-58 κ.α.)
Διαιτητές: Μητσόπουλος - Νικολούλης - Μιχελής.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 34-29, 46-39, 58-58, 66-67.

Ικαρος/Εσπερος - Αιγάλεω 85-73

Διαιτητές: Κατραχούρας - Μπήκας - Τεφτίκης
Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-29, 65-59, 85-73

Διαιτητές: Παναγιώτου - Σιορέντας - Μπούσιας.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 33-25, 44-49, 66-77.

Ερμής Λαγκαδά - Παγκράτι 53-73

Διαιτητές: Ξεκινάκης - Δεσλής - Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 35-39, 44-55, 53-73.

Διαιτητές: Βαρδάλος - Παντελίδης - Πολυχρονίδης.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-26, 47-43, 65-64.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 24 (4), Μουζακίτης, Τότσιος 16, Χόχλερ 13 (2), Συμεωνίδης 6, Ιωσηφίδης, Παπούδας, Ασημάκης 5 (1), Βοϊβατόπουλος, Τοπούζης 1 (10ρ.).

ΟΦΗ (Βόβορας): Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς, Δελατόλας 2, Χουλιάρας 6, Μπάρδας 3 (1), Βαγενάς 4 (1), Παναγάκης 12 (4), Δανιήλ 10 (1), Χαλκιαδάκης 5, Γκάμπρανς 13 (2), Σουφλιάς 2, Συριστατίδης 7 (1).

Ολυμπιάδα - Ρέθυμνο 77-79
Διαιτητές
: Καλδίρης - Μαλανδρής - Τσώνος Μ.
Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-44, 55-60, 77-79
ΡΕΘΥΜΝΟ (Καραγιάννης): Κουκάς 5, Κούμουλος 5 (1), Κουπίδης 2, Βουκαντίνοφ 8, Μαγκουνής 16 (1), Νεοφυτίδης 5, Ψαθάς 5 (1), Λάτοβιτς 20 (4), Πασχάλης 13.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Π. (Νίκου): Μουλάκης 6 (2), Τομαράς 7 (1), Ορφανός, Κούρτης 5 (1), Θεοδωράκος 5 (1), Κοσάνοβιτς 13, Γεωργίτσης 3 (1), Γκαγκαλούδης 26 (4), Κακαρούδης 12 (1).

Η βαθμολογία (σε 10 αγώνες): Αρκαδικός 17, Ηρακλής 17, Ρέθυμνο 17, Ίκαρος Έσπερος 17, Ολυμπιάδα 16, Παγκράτι 16, Νήαρ Ηστ 15, Δάφνη 14, Ξάνθη 14, ΚΑΟΔ 14, Ίκαροι Σερρών 14, Ερμής Λαγκαδά 13, Αμύντας 13, ΟΦΗ 13, Αιγάλεω 12, Πέραμα 12.
*Ο Ηρακλής, η Δάφνη, ο ΚΑΟΔ και το Πέραμα έχουν από ένα ματς λιγότερο.

Επόμενη αγωνιστική (23/12): ΚΑΟΔ - Ηρακλής, Αρκαδικός - Ίκαροι Σερρών, ΟΦΗ - Δάφνη, Αμύντας - Ολυμπιάδα Π., Παγκράτι - Νήαρ Ηστ, Αιγάλεω - Ερμής Λαγκαδά, Ξάνθη - Ίκαρος/ Έσπερος, Ρέθυμνο - Πέραμα.