Κύπελλο Ανδρών Κρήτης : το τρόπαιο στον Εργοτέλη !

Κυπέλλου Ανδρών Κρήτης 2009 - Αλικαρνασσός : Εργοτέλης - Δειλινό ... ολόκληρο το παιχνίδι από την EdysTV
(ξεκινάει μετά από 5 - 6 δευτερόλεπτα αφού πατηθεί το play)

Διαιτητές : Καμπίτσης - Μαρνελάκης
Δεκάλεπτα : 27-26, 53-41, 63-56, 84-76
Εργοτέλης (Μακράκης Γιώργος) : Φασουλάκης 5, Συντιχάκης 6, Χαλκιαδάκης, Οικονόμου, 16 (2) Γρύλλος 16 (5), Κατσαπρακάκης, Παναγιωτάκης 11 (1), Παπαδογιαννάκης 16 (1), Βισκαδουράκης, Καλασούντας 7, Κομψέλης 7, Καραπιδάκης
Δειλινό (Καρλάφτης Σπύρος) : Σκουλατάκης, Δοκιμάκης 6 (1), Χωματάς, 14 (2), Βαλαμούτσουνος 15 (1), Μαϊστρέλης, Χρηστουλάκης 14, Παπαδάκης, Αποστολίδης 15 (2) Κακαβάς 3, Στρατάκης, Βεργετάκης 9, Αναστασάκης

Μεγάλο παιχνίδι στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών Κρήτης στην Αλικαρνασσό ανάμεσα στον Εργοτέλη και το Δειλινό, με την ομάδα του Γιώργου Μακράκη να προηγείται με 17 πόντους 7’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-41) και την ομάδα του Σπύρου Καρλαφτη να καταφέρνει 2’ πριν το τέλος του παιχνιδιού να ισοφαρίζει σε 74-74.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Εργοτέλη 6’ 15” πριν το τέλος της περιόδου να προηγείται με 11-9. Μια τεχνική ποινή όμως που δόθηκε στον Εργοτέλη σε διαμαρτυρία σε φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές, έδωσε την ευκαιρία στον Αποστολίδη με ¾ βολές να δώσει το προβάδισμα στο Δειλινό με σκορ 11-14. Στην συνέχεια ο Εργοτέλης πέρασε και πάλι μπροστά για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 27-26 με σκορ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 ο Εργοτέλης 5’ 40” πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά με 38-26, για να κρατήσει την διαφορά μέχρι το τέλος και να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 53-41 υπέρ του.
Στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Γρύλλου και καλάθι του Συντιχάκη, ο Εργοτέλης 7’ 30” πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με διαφορά 17 πόντων. Στην συνέχεια με ένα σερί 0-10 και τον Βαλαμούτσουνο να πετυχαίνει τους 8 πόντους, το Δειλινό μείωσε 3’30” πριν το τέλος σε 58-51 και με την διαφορά αυτή των 7 πόντων έκλεισε η περίοδος (64-56).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Δειλινό βρέθηκε χωρίς τον Αποστολίδη (5 φάουλ), κατάφερε όμως σιγά – σιγά να μειώσει την διαφορά και 2’ πριν το τέλος με 1/2 ελεύθερες βολές του Βεργετάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (74-74). Στο κρίσιμο όμως αυτό σημείο ο Εργοτέλης πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους (τρίποντο του Γρύλλου και καλάθι του Παναγιωτάκη) και έφερε την διαφορά 42” πριν το τέλος στους 5 πόντους (79-74), για ν α πάρει στο τέλος την νίκη με σκορ 84-76 και τον πρώτο του για φέτος τίτλο.

***** Στο παιχνίδι αυτό μπορεί να μην τραβήξαμε βίντεο, αφού αυτό το είχε αναλάβει η EdysTV, όμως τραβήξαμε πάρα πολλές φωτογραφίες τις οποίες αφιερώνουμε στον φίλο μας Μαρίνο, ο οποίος πολύ σωστά είχε διατυπώσει την άποψη ότι τελευταία είχαμε χάσει τον οίστρο μας στην φωτογράφιση, αλλά όμως δεν είναι δυνατό συγχρόνως να βιντεοσκοπείς τον αγώνα, να τραβάς φωτογραφίες από όλα τα σημεία του γηπέδου και να κρατάς και σημειώσεις για τον αγώνα !

***** Την απονομή του Κυπέλλου στον αρχηγό του Εργοτέλη Βασίλη Κομψέλη, την έκανε το μέλος της ΕΚΑΣΚ Μάνθος Σταθάκης, ενώ σημειώσαμε για μια ακόμα φορά πολλές απουσίες υψηλών προσώπων του χώρου του μπάσκετ της Κρήτης !

***** Όχι σχετικά τόσος πολύς ο κόσμος στην Αλικαρνασσό για ένα τόσο μεγάλο για τα τοπικά γίγνεσθαι παιχνίδι !