Κυριακή 5 Ιουλίου 2009

Εθνική Παμπαίδων - Διεθνές Τουρνουά "Φιλίας" - Χαλκιδική : ήττα της Εθνικής με 43-52 από την Γαλλία !

Τετραεθνές Τουρνουά “Φιλίας” - Νικήτη Χαλκιδικής : Ελλάδα – Ιταλία 65-80 (3-7-09) το τέλος

Ο Νίκος Κεραμέας (προπονητής Μαντουλίδη και Εθνικών ομάδων) με τον Φανούρη Λυριντζάκη και τον Βαγγέλη Ρυακιωτάκη

Ο Φώτης Τακιανός με τον Στέφανο Δέδα και τον αδελφό του Γιώργο

Γιώργος και Στέφανος Δέδας

Νίκος Τούφας και Νίκος Κεραμέας

Ο προπονητής της ομάδας Παίδων του Μαντουλίδη (πρωταθλήτρια Ελλάδος 2008-9) Σάββας Ντολόπουλος

Ο υπεύθυνος τύπου της ΕΟΚ στην Βόρεια Ελλάδα και του Μαντουλίδη, Βασίλης Τσιώτρας

Γονείς αθλητών της Εθνικής ομάδας : Ακριτίδης, Τσινόπουλος, Πρωτούλης, Αγγελάκος και Καραμπέκης

Ο Θανάσης Χανιάς με τους γονείς του

Οι γονείς του Ισίδωρου Τσινόπουλου

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 43 - 52

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην δεύτερη ημέρα των αγώνων του Τετραεθνούς Τουρνουά “Φιλίας” που γίνεται στην Νικήτη της Χαλκιδικής, η Ελλάδα έχασε με 43-52 από την Γαλλία. Οι παίκτες των Νίκου Τούφα και Παναγιώτη Αθανασιάδη έπαιξαν πολύ καλύτερα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι με τους Ιταλούς, όμως στα τελευταία δύο καθοριστικά λεπτά του παιχνιδιού δεν έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία. Στο 1ο δεκάλεπτο η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 16-14, όμως στην αρχή του 2ου οι Γάλλοι με 3 διαδοχικά τρίποντα πήραν προβάδισμα στο σκορ με 16-23, για να φθάσει το σκορ 2’ 30” πριν το τέλος της περιόδου 16-27, χωρίς να έχει πετύχει όλο αυτό το διάστημα καλάθι η Ελληνική ομάδα και τους Γάλλους να έχουν σερί 0-13 και να κλείσει η περίοδος με σκορ 22-28 υπέρ τους. Στο 3ο δεκάλεπτο η Γαλλική ομάδα διατήρησε την διαφορά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με 32-38. Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ελληνική ομάδα βρέθηκε 4’ πριν το τέλος μπροστά με 41-40 και 3’ 30” πριν το τέλος με 43-40. Από το σημείο αυτό και μέχρι το τέλος οι Έλληνες παίκτες δεν έβαλα καλάθι και οι Γάλλοι με ένα σερί 0-12 κέρδισαν το παιχνίδι με τελικό σκορ 43-52.

Δεκάλεπτα: 16-14, 22-28, 32-38, 43-52
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Καλατράβα
ΕΛΛΑΔΑ(Τούφας): Μποχωρίδης, Πρωτούλης 8, Αρβανίτης, Ψύρρας 16(3), Καλογιαννίδης, Παράσχος, Χανιάς 12, Τσώντζος, Μήτσιανος 2, Καραμπέκης 3(1), Βασιλειάδης 2, Ακριτίδης.
ΓΑΛΛΙΑ(Σαβιγκνί): Σαβοργκανί, Σενέ 6(1), Λερί 14(3), Πιντά 11, Κορνουό 1, Μεντέζ, Κλαβεού 7(1), Λουϊζέρ 5, Σαουμόντ, Τονεγκουτζό 4(1), Τομάς 4, Πεσκουερέλ.