Σάββατο 4 Ιουλίου 2009

Εθνική Εφήβων (U19) : ήττα από την Λιθουανία με 70-85

Λιθουανία - Ελλάδα 70-85
Δεκάλεπτα : 19-17, 21-20, 18-23, 27-10

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Εθνική Εφήβων από τη Λιθουανία με 85-70 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νέα Ζηλανδία.

Η Ελλάδα προκρίθηκε ως τρίτη από τον όμιλό της (στην τριπλή ισοβαθμία το Πουέρτο Ρίκο είχε καλύτερο συντελεστή).

Στη Β’ φάση θα βρεθεί στον ίδιο όμιλο με τις ΗΠΑ, Γαλλία, Αίγυπτο τις οποίες θα αντιμετωπίσει και τις Λιθουανία, Πουέρτο Ρίκο (τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου μεταφέρονται στον δεύτερο).

Στην αναμέτρηση αγωνίστηκε για περίπου οχτώ λεπτά και ο Ζήσης Σαρικόπουλος, ο οποίος όμως ένοιωσε εκ νέου ενοχλήσεις στο αριστερό του γόνατο και αποσύρθηκε.

Η βαθμολογία της Α Φάσης
Α’ Όμιλος: 1. Λιθουανία 2-1, 2. Πουέρτο Ρίκο 2-1, 3. Ελλάδα 2-1, 4. Ανγκόλα 0-3
Β’ Όμιλος: 1. ΗΠΑ 3-0, 2. Γαλλία 2-1, 3. Αίγυπτος 1-2, 4. Ιράν 0-3
Γ’ Όμιλος: 1. Αυστραλία 3-0, 2. Ισπανία 2-1, 3. Καναδάς 1-2, 4. Συρία 0-3
Δ’ Όμιλος: 1. Κροατία 3-0, 2. Αργεντινή 2-1, 3. Καζακστάν 1-2, 4. Νέα Ζηλανδία 0-3...

Το πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο της Εθνικής και η κυριαρχία των Λιθουανών στα ριμπάουντ (45 έναντι 30) ήταν αυτά που δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να διεκδικήσει τη νίκη και την πρώτη θέση στον όμιλο της.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε 15-9 στο όμως στη συνέχεια η αστοχία των παιδιών του Γιώργου Βλασσόπουλου έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους να τελειώσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλει το ρυθμό. Το πρόβλημα με τα ριμπάουντ ήταν εμφανές δίνοντας το δικαίωμα στην Λιθουανία να κρατά ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ.Τον εαυτό της φάνηκε να βρίσκει η Εθνική ομάδα στην τρίτη περίοδο, παίζοντας καλύτερη άμυνα περιόρισε τους Λιθουανούς και με επιμέρους σκορ 13-2 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μετά από ώρα (60-58). Στην τελευταία περίοδο η Εθνική ομάδα έμεινε χωρίς καλάθι για 6΄ , διάστημα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και με σερί 9-0 προηγήθηκαν 71-66 στο 38΄. Στα τελευταία δύο λεπτά συνεχιζόταν η αστοχία από πλευράς των παικτών της Εθνικής ομάδας . Έτσι οι Λιθουανοί δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου.

Λιθουανία – Ελλάδα 85-70
Τα δεκάλεπτα:
19-17, 40-37, 58-60, 85-70.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Μασάλσκις): Γιουκόνις,5 (1) Ρεντίκας 5, Μπερτάσιους 3 (1), Σιμκεβίτσους, Σλέζας 10, Μοτιεγιούνας 28 (3), Όρελικ 21 (4), Τσιζάουσκας 9, Ντρουγκίλας 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 14 (3), Καραθανάσης, Παπανικολάου 13 (3), Γεωργάκης 2, Σλούκας 14 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Παππάς 6, Κασελάκης 11 (1), Σαρικόπουλος 2.

Βλασσόπουλος: «Τα γρήγορα φάουλ και ο ρυθμός»
Η ήττα από την Λιθουανία δεν σήμανε την καταστροφή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα των Εφήβων όπως επισήμανε ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Βλασσόπουλος, ο οποίος στάθηκε στα γρήγορα φάουλ των Παπανικολάου και Γιάνκοβιτς, αλλά και στις λανθασμένες επιλογές των τελευταίων λεπτών: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι το οποίο αν το κερδίζαμε θα είχαμε περισσότερους βαθμούς στην επόμενη φάση. Δεν καταφέραμε να ελέγξουμε το ρυθμό σε ολόκληρο το παιχνίδι και χάσαμε. Ξεκινήσαμε σωστά, αλλά τα γρήγορα φάουλ του Παπανικολάου, του Γιάνκοβιτς, αλλά και η αδυναμία του Σαρικόπουλου να συνεχίσει στον αγώνα μας αποδιοργάνωσαν. Καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, στο τέλος τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση μας φέρανε μακριά στο σκορ από τους Λιθουανούς. Συνεχίζουμε δυνατά. Έτσι κι αλλιώς ξέραμε ότι στην επόμενη φάση θα παίζαμε με τις ΗΠΑ, Γαλλία και Αίγυπτο. Απλώς, τώρα άλλαξε η σειρά. Στόχος μας είναι τρεις νίκες, έτσι ώστε να αυξήσουμε τις ελπίδες μας για πρόκριση στην τετράδα».