Μανόλης Χαρωνιτάκης - Μιχάλης Πετράκης : Έφορος και Προπονητής του Ηράκλειο.

Αλέκος Νεονάκης : Μια ιστορική παρουσία στο χώρο του Μπάσκετ.

Αρναουτάκης, Βαρζακιάν (έχει βαρεθεί την πολύ δημοσιότητα), Κουκαρούδης και Αυγουστάκης.

Και οι παίκτες της ομάδας Παίδων του ΟΦΗ στο γήπεδο λίγο πριν αναχωρήσουν για την Ιεράπετρα.

Οι μικροί Σκάνδαλος Γιώργος, Καρουζάκης Νίκος και Λυριντζάκης Μάνος.

Σηφομιχελάκης, Καλατζής, Βερυκοκίδης και Μαλλιωτάκης.

Τα δεκάλεπτα : 19-14, 36-35, 52-56, 64-73

Διαιτητές : Σταυρόπολυλος, Χατζημάρκος

Με ένα συναρπαστικό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία του Πρωταθλήματος Παίδων 2008 -2009 της ΕΚΑΣΚ. Το Ηράκλειο αφού δεινοπάθησε τα τρία πρώτα δεκάλεπτα με τον Ηρόδοτο πήρε τελικά την πολύτιμη νίκη μέσα στην Αλικαρνασσό με 73 - 64 στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής της Α κατηγορίας . Η ομάδα του Ηροδότου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 19 - 14. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου το Ηράκλειο με ένα σερί 8 - 0 πέρασε μπροστά με 19 - 22, αλλά η ομάδα του Σωτήρη Παύλου έκλεισε με 36 - 35 υπέρ της το πρώτο ημίχρονο. Από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και μετέπειτα η ομάδα του Μιχάλη Πετράκη πήρε το προβάδισμα στο σκορ που το διατήρησε μέχρι και το τέλος του αγώνα αφού η ομάδα του Ηροδότου έδειξε στο σημείο αυτό έντονα σημάδια κόπωσης.

Πολύ καλή η διαιτησία των Σταυρουλάκη - Χατζημάρκου.