Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2010

Εθνική Παίδων : ήττα με 73-54 από την Τουρκία στους Προημιτελικούς ... αποχώρηση από το Τουρνουά !

Turkey - Greece
73-54 men U16 Turk TelekomTournament 2010 (5-2-10) second half - το δεύτερο ημίχρονο

**** Εσπευσμένα αναχώρησε σήμερα το πρωί από την Τουρκία για την Ελλάδα (μέσω Κωνσταντινούπολης) η Εθνική Παίδων u16, αφού 7 από τους 12 παίκτες είχαν προβλήματα γαστρεντερίτιδας, γεγονός που ανάγκασε το τεχνικό τιμ να χρησιμοποιήσει στο αγώνα με την Τουρκία στην προημιτελική φάση μόνο 5 παίκτες !

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Παίδων από την Τουρκία με 73-54 στο παιχνίδι της Προημιτελικής Φάσης στο Διεθνές Τουρνουά που γίνεται στο Ικόνιο της Τουρκίας. Η Ελληνική ομάδα ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 26-28, όμως στην τρίτη περίοδο φάνηκε κουρασμένη αφού έπαιξαν μόνο 6 παίκτες (ο Μήτισαλος έπαιξε για 8’), ο Μαραγκός είχε χρεωθεί με φάουλ και έτσι η Τουρκία πήρε κεφάλι στο σκορ, ενώ στην τέταρτη περίοδο διεύρυνε και την διαφορά παίρνοντας τη νίκη με σκορ 73-54. Σημαντικό στοιχείο στον αγώνα τα ριμπάουντ με τους Τούρκος να έχουν 52 έναντι 27 της Ελλάδας.
Επόμενο παιχνίδι της Ελλάδας με την Γερμανία σήμερα Σάββατο.