Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 - Gameday 2 : αποτελέσματα !

Euroleague 2010
- Top 16 - Week 4 - Gameday 2 :
Χίμκι - Κάχα Λαμποράλ 83-94 (25-2-10) Highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 - Gameday 2 : Ζαλγκίρις - Μάλαγα 89-84 (25-2-10) Highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 - Gameday 2 : Παρτιζάν - Μαρούσι 79-76 (25-2-10) το δραματικό φινάλε

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 - Gameday 2 : Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 67-70 (25-2-10) το δραματικό φινάλε

Μια σου και μια μου… Παρά τα προβλήματά της, η Κάχα Λαμποράλ πήρε το αίμα της πίσω από την Χίμκι για την ήττα στη "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" πριν από δύο εβδομάδες. Μάλιστα, η ομάδα του Ιβάνοβιτς είχε καταφέρει να υπερκαλύψει τη διαφορά των έντεκα πόντων, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 83-94. Ο Τελέτοβιτς έπαιξε και για λογαριασμό του τραυματία Σπλίτερ και ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.
Χίμκι - Κάχα Λαμποράλ 83-94
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 39-46, 65-70, 83-94
ΧΙΜΚΙ: Λάνγκφορντ 27 (2), Φριτζόν 7 (1), Καμπέθας 2, Ντιμιτρίεφ, Γιανκούνας 9 (2), Γιαβτόκας 17, Ραούλ, Μακ Κάρτι 11 (1), Μοζγκόβ 10.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Ρίμπας 5 (1), Χουέρτας 8, Ελιγιάου 10, Τελέτοβιτς 25 (5/7 τρ.), Ίνγκλις 13 (3/4 τρ.), Όλεσον 5 (1), Χέρμαν 2, Μπάρατς 10.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Σιένα (τελικό σκορ 77-69), η οποία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα να την "πιάσει" στη βαθμολογία. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λιούλ που ευστόχησε στα τέσσερα από τα έξι τρίποντα που επιχείρησε.
Ρεάλ - Σιένα 77-69
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 48-53, 77-69
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Τόμιτς 12, Πριγκιόνι 8 (1), Χάνσεν 5 (1), Λαβρίνοβιτς 7 (1), Γιάριτς 6, Ρέγιες 3, Καουκένας 4, Βελίτσκοβιτς 2, Γκαρμπαχόσα 6, Μπούλοκ 7, Λιούλ 17 (4).
ΣΙΕΝΑ: Ντόμερκαντ 17 (3), ΜακΙντάϊρ 11 (3/12 τρ.), Ζήσης 4, Έζε 2, Καραρέτο 1, Σάτο 17 (3), Κρ. Λαβρίνοβιτς 11, Μαρκονάτο, Στόουνρουκ 1, Χόκινς 5 (1).

Την πρώτη της επιτυχία στο ΤΟΠ-16 πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, αφού κέρδισε στο Κάουνας μια ομάδα που ήταν φαβορί για να περάσει στα πλέϊ οφ την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία μόνο με θαύμα θα περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αμφότερες οι ομάδες έχουν, πλέον, από μια επιτυχία σε τέσσερα παιχνίδια. Στο συγκεκριμένο αγώνα "έκλεψαν" την παράσταση οι Πόσιους, Σαλένγκα και Τσάπιν
Ζαλγκίρις - Μάλαγα 89-84
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-41, 68-65, 89-84
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μπράουν 8 (2), Τσάπιν 14 (2), Πόσιους 17 (3), Καλνιέτις 6, Κλιμαβίτσιους 12, Ντέλας, Μπέγκιτς 3, Σαλένγκα 17 (2), Μιλάκνις 2, Ουάτσον 10
ΜΑΛΑΓΑ: Κουκ 12 (2), Γκομίς, Ροντρίγκεζ 11 (1), Πρίντεζης 4, Ντόουντελ 12, Βελτς 2, Χιμένεθ 8 (2), Ρούμπιο, Φρίλαντ 16, Άρτσιμπαλντ 17, Μπλάνκο 2

Παρτιζάν - Μαρούσι 79-76

Με ψηλά το κεφάλι "έπεσε" στη Χάλα Πιονίρ το Μαρούσι. Η ομάδα των Βορείων προαστίων πάλεψε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι με την Παρτιζάν και μπροστά σε ένα θερμό κοινό, αλλά ηττήθηκε με 79-76, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκα. Το καλό για το ελληνικό συγκρότημα είναι ότι υπερασπίστηκε τη διαφορά των οκτώ πόντων με την οποία είχε επιβληθεί στο ΟΑΚΑ πριν από δύο εβδομάδες.
Στόφα μεγάλης ομάδας έδειξε το Μαρούσι στο πρώτο ημίχρονο, αφού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (40-45). Οι "κιτρινόμαυροι" διεκδίκησαν με πάθος κάθε μπάλα, έπαιξαν καλή άμυνα "βραχυκυκλώνοντας" τα ατού των Σέρβων και είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα. Μόνο ο Καϊμακόγλου έχασε ένα από τα τέσσερα που επιχείρησε, ενώ ο εξαιρετικός Πελεκάνος (3/3), ο Λούκας (1/1) και ο Νάτσφεϊ (1/1) ήταν αλάνθαστοι…
Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίζουν (9-9 στο 3ο λεπτό, 14-14 στο 6ο λεπτό, 21-21 στο 9ο λεπτό). Το συγκρότημα των Βορείων προαστίων κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με οκτώ πόντους (29-37) τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, αλλά "χαλάρωσε" κι έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να μειώσουν σε 40-41.
Στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε το σκηνικό… Με τη βοήθεια του κόσμου που είχε δημιουργήσει εκρηκτική ατμόσφαιρα και μεγάλο όπλο τη δυνατή τους άμυνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 47-47 (24΄), 49-49 (25΄), 51-51 (28΄). Μάλιστα, πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Βέσελι (2΄36΄΄ πριν το τέλος της περιόδου) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.
Το Μαρούσι ισοφάρισε με τρεις εύστοχες βολές του Κις (56-56), αλλά η Παρτιζάν "έκλεισε" την περίοδο προηγούμενη με 58-56. Τα τρίποντα του Πελεκάνου έφεραν και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος (60-62). Και το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι το τελευταίο λεπτό…
Οι διαιτητές έδειξαν ανοχή στα σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 73-68 (τρίποντο του Ρόμπερτς στο 37ο λεπτό). Με τέσσερις πόντους του Λούκας, το Μαρούσι μείωσε σε 74-72. Μάλιστα, θα μπορούσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση κι ενώ το σκορ ήταν 77-74, αλλά το τρίποντο του Κις στα τελευταία εννέα δευτερόλεπτα δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 58-56, 79-76
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 14 (1), ΜακΚάλεμπ 20, Κέτσμαν 8 (2), Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 2, Μίτροβιτς, Μπόζιτς 9 (2), Μάριτς 11, Βέσελι 9 (1), Ντέκιτς, Βράνιες 4.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Κις 11, Πελεκάνος 19 (5), Μπατής 1, Χόμαν 10, Νάτσφεϊ 4 (1), Μαυροειδής 6, Καλάθης, Καιμακόγλου 13 (3), Λούκας 11 (1).

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 67-70

Η χαρά που πήραν οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού από την πρόκριση της ποδοσφαιρικής ομάδας στους "16" του Europa League, μετατράπηκε σε θλίψη, η μάλλον μετριάστηκε μερικές ώρες αργότερα, αφού το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ και μπροστά σε 16.000 οπαδούς του γνώρισε την ήττα αποκλεισμό από την Μπαρτσελόνα (67-70). Οι πρωταθλητές Ευρώπης "αυτοκτόνησαν" καθώς 5.35' πριν τη λήξη προηγήθηκαν με 61-50, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, ενώ 30’’ πριν τη λήξη και με το σκορ στο 64-66, χάθηκε να καθοριστικό ριμπάουντ μετά από άστοχες βολές του Λόρμπεκ.
Όταν στο 6ο λεπτό Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-5 (με ηγέτη τον Νίκολα Πέκοβιτς), ίσως πολλοί ήταν αυτοί που θεώρησαν πως το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ήταν αποφασισμένο να καθαρίσει από νωρίς την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα.
Οι Καταλανοί κατάφεραν όμως μέσα σε εννέα λεπτά φέρουν τα πάνω- κάτω και με ένα επιμέρους σερί 28-7, να προηγηθούν λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 33-26. Μπροστάρης στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Πιτ Μάικλ με 11 πόντους και ταυτόχρονα πολύ καλή άμυνα πάνω στον Διαμαντίδη.
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη και με πίεση σε όλο το γήπεδο, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και με ένα δικό τους σερί 11-0 να προηγηθούν στο ημίχρονο με 37-33.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό το πρώτο ημίχρονο ήταν ο Πέκοβιτς με 18 πόντους. Το… ξύπνημα του Σπανούλη, έδωσε την ευκαιρία στο συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγηθεί με 51-42 στο 26ο λεπτό, ενώ με καλάθι του Μπατίστ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 53-42, 3.42 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.
Με εξαιρετική άμυνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν διαφορά έντεκα πόντων (55-44) στο 30ο λεπτό, με τους Διαμαντίδη και Περπέρογλου να δίνουν σημαντικές λύσεις. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 61-50, αλλά η Μπαρτσελόνα με σερί 0-8, μείωσε στο 36ο σε 61-58, με τους Ναβάρο, Γκριμάου να κάνουν μεγάλη ζημιά.
Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε… θρίλερ, με τους Καταλανούς να προηγούνται με 64-66, 1.23 πριν το φινάλε με καλάθι του Ναβάρο. Ο Διαμαντίδης με τρίπόντο μείωσε σε 67-68, 11.9’’ πριν τη λήξη. Ο Ναβάρο με δύο βολές έγραψε το 67-70, 9.8’’ πριν το τέλος και ο Νίκολας αστόχησε στο σουτ τριών πόντων που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-33, 55-44, 67-70
ΠΑΟ (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 1, Μπατίστ 8, Φώτσης 6 (1), Χάισλιπ 4, Νίκολας 5 (1), Διαμαντίδης 13 (2), Πέκοβιτς 20, Γιασικεβίτσιους.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Ρούμπιο 3, Λάκοβιτς 8 (2), Ναβάρο 15 (1), Βάσκεζ 6, Ν'Ντονγκ 5, Μόρις, Σάντα, Λόρμπεκ 10, Μάικλ 11 (1), Γκριμάου 9 (3).