Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2010

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 - Gameday 1 : τα αποτελέσματα !

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 :
Τσιμπόνα - Ολυμπιακός 94-97 (24-2-10) το μεγάλο φινάλε και Highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 : Εφές Πίλσεν - Μακάμπι 63-56 (24-2-10) Highlights

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 4 : Πρόκομ - ΤΣΣΚΑ 88-81 (24-2-10) Highlights

Τσιμπόνα - Ολυμπιακός 94-97
Δεκάλεπτα : 25-18, 45-43, 65-70, 94-97 ... (25-18, 20-25, 20-27, 29-27)

Σε θρίλερ μετατράπηκε το τελευταίο λεπτό στο Ζάγκρεμπ, με τον Ολυμπιακό όμως να είναι πιο ψύχραιμος και παίρνει με 94-97 την νίκη επί της Τσιμπόνα, που ήταν και η τέταρτη σε 4 αγώνες στην φάση του Top 16 της Euroleague !

Στο πρώτο δεκάλεπτο (25-18) ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ στο Ζάγκρεμπ κόντρα στην Τσιμπόνα (25-18), ενώ στο 13' με τον Μαυροκεφαλίδη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 28-29 και συνέχεια το παιχνίδι πήγε πόντο - πόντο, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 45-43 για την Τσιμπόνα και επιμέρους σκορ περιόδου 20-15. Στο τρίτο δεκάλεπτο (20-27) στο 22' με τον Τεόντοσιτς ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά με 45-47, στο 29' με τρίποντο του ίδιου η διαφορά έφθασε στους 8 (58-66) για τον Ολυμπιακό και η περίοδος έκλεισε 65-70 για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη με τρίποντο του Παπαλουκά στην εκπνοή του χρόνου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο (29-27) με καλάθι και φάουλ του Κλέιζα στο 34' το σκορ ήταν 73-80. Το φινάλε όμως του παιχνιδιού ήταν θρίλερ, αφού η Τσιμπόνα στο τελευταίο λεπτό με το Γκόρντον έφθασε την διαφορά στον πόντο (91-92) και την συνέχεια με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην Τσιμπόνα με 93-92. Ο Κλέιζα έδωσε το προβάδισμα (93-94) και πάλι στον Ολυμπιακό και με 1/2 βολές ο Τεόντοσιτς έκανε το 93-95. Στην συνέχεια ο Γκόρντον με 1/2 βολές μείωσε στον πόντο (94-95) και ο Τεόντοσιτς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 94-97, ενώ στην εκπνοή ο Τόμας της Τσιμπόνα αστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές στο φάουλ που κέρδισε και ο Ολυμπιακός πήρε την τέταρτη του νίκη στο Top 16 παραμένοντας αήττητος στην φάση αυτή.
Για τον Ολυμπιακό κουρυφαίοι ο Τεόντοσιτς με 22 πόντους - συμμετοχή 35' - 5/8 τρίποντα - 3 ριμπάουντ - 6 ασσίστ και ο Κλέιζα με 20 πόντους - 3 ριμπάουντ - 3 ασσίστ. Για την Τσιμπόνα μεγάλο παιχνίδι από τον Γκόρντον με 32 πόντους - 35' συμμετοχή - 4/6 τρίποντα - 5 ριμπάουντ - 4 ασσίστ, ενώ ο Τόμας είχε 20 πόντους - 3/6 τρίποντα.

Εφές Πίλσεν - Μακάμπι 63-56
Δεκάλεπτα : 21-14, 35-30, 47-44, 63-56 (21-14, 14-16, 12-14, 16-12)

Πρόκομ - ΤΣΣΚΑ 88-81
Δεκάλεπτα : 20-25, 48-43, 64-69, 88-81 (20-25, 28-18, 16-26, 24-12)