Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2010

Euroleague 2010 - Top 16 - week 3 - gameday 2 : τα αποτελέσματα !

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 3 :
Μαρούσι - Παρτίζαν 57-49 highlights (11-2-10)

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 3 : Μακάμπι - Εφές Πίλσεν 72-62 highlights (11-2-10)

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 3 : Κάχα Λαμποράλ - Χίμκι 71-82 highlights (11-2-10)

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 3 : Σιένα - Ρεάλ Μαδρίτης 83-76 highlights (11-2-10)

Euroleague 2010 - Top 16 - Week 3 : Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 83-71 highlights (11-2-10)

πηγή : www,basketblog.gr

Η Σιένα εκμεταλλεύτηκε -για μια ακόμη φορά- τον παράγοντα έδρα, "έριξε" στο καναβάτσο τη Ρεάλ Μαδρίτης (τελικό σκορ 83-76) και μοιράζεται την πρώτη θέση του ομίλου με τη Μακάμπι. Ο Τέρελ ΜακΙντάιρ είχε τα κέφια του κι έδωσε πολλές λύσεις από την περιφέρεια, ενώ ο Ντένις Μαρκονάτο, που δεν έχει και πολύ χρόνο συμμετοχής στην ιταλική ομάδα, ήταν μαχητικός και ουσιαστικός.

Σιένα - Ρεάλ Μαδρίτης 83-76
Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-35, 64-59, 83-76
ΣΙΕΝΑ: Ντόμερκαντ 8, ΜακΙντάιρ 24 (11 ασίστ), Ζήσης, Έζε 10, Καραρέτο 3, Σάτο 14, Ρες 2, Μαρκονάτο 11, Στόουνρουκ 6, Χόκινς 5.
ΡΕΑΛ: Τόμιτς 4, Πριγκιόνι 4, Ντ. Λαβρίνοβιτς 24, Γιάριτς 3, Καουκένας 21, Βελίτσκοβιτς 13, Γκαρμπαχόσα 2, Μπούλοκ 2, Λιούλ 3

Κατάληψη στη Βιτόρια έκαναν οι παίκτες της Χίμκι αφού κέρδισαν την Κάχα Λαμποράλ με 71-82 και έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα ακόμη και για την πρώτη θέση του ομίλου όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός. Ο ΜακΚάρθι ήταν το μεγάλο ατού της ρώσικης ομάδας στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ισπανός Ραούλ Λόπεθ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας λεπτό αφού είχαν συνεχώς το προβάδισμα.

Κάχα Λαμποράλ - Χίμκι 71-82
Τα δεκάλεπτα:16-26, 36-44, 50-63, 71-82
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Ρίμπας 7, Σιγκλετέρι 4, Χουέρτας 10, Ελιγιάου 17, Τελέτοβιτς 5, Σαν Εμετέριο 2, Σπλίτερ 15, Ίνγκλις 5, Όλεσον 2, Χέρμαν 2, Μπάρατς 2.
ΧΙΜΚΙ: Λάνγκφορντ 14, Φριτζόν 5, Καμπέθας 2, Ντιμιτρίεβ 2, Γιανκούνας 4, Γκουμπάνοφ 3, Γιαφτόκας 7, Ραούλ 18, ΜακΚάρθι 23, Μοζγκόβ 4.

Με τον Μπλούθενταλ να δίνει τα διαπιστευτήριά του στο τελευταίο τρίλεπτο η Μακάμπι κέρδισε με 72-62 την Εφές Πίλσεν και συμπλήρωσε δύο νίκες στον δεύτερο όμιλο του ΤΟΠ-16. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν με 63-60 στο 27ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Ρακόσεβιτς είχε έντονη λογομαχία με τον προπονητή του τον Αταμάν, γεγονός που επηρέασε όλη την ομάδα, η οποία κατέρρευσε. Ο Τούρκος τεχνικός, επίσης, άφησε στον πάγκο για αρκετή ώρα παίκτες όπως ο Πέκερ και ο Νάχμπαρ. Πέρα από τον Μπλούθενταλ, ήταν εντυπωσιακός για μια ακόμη βραδιά ο Άλαν Άντερσον, από την πλευρά των νικητών

Μακάμπι - Εφές Πίλσεν 72-62
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 51-49, 72-62

ΜΑΚΑΜΠΙ: Σαρπ , Βισνιέφσκι 5, Πέρκινς 2, Γκριν , Πνίνι 10, Άντερσον 23, Λάσμε 4, Εϊντσον 9, Μπλούθενταλ 14, Φίσερ 8 .
ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ: Κασούν 2, Σμιθ 15, Ρακόσεβιτς 3, Σούμπερτ 6, Τουντσερί 3, Θόρντον 13, Πεκέρ , Νάχμπαρ , Κούγκο 6, Σαντιάγκο 10, Αρσλάν 2, Πόποβιτς 2

Μαρούσι - Παρτίζαν 57-49
Δεκάλεπτα : 20-7, 22-18, 44-37, 57-49
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Κις 3, Πελεκάνος 9 (1), Μπατής 3 (1), Χόμαν 10, Νάτζφει 6 (2), Μαυροειδής 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 1, Κουμπούρας, Λούκας 5 (1).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 6, ΜακΚάλεμπ 10, Κέτσμαν 3, Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 2, Μίτροβιτς, Μπόζιτς 6 (2), Βέσελι 4, Ντέκιτς 4 (1), Βράνιες 12, Μιλόσεβιτς 2.

Το Μαρούσι πανηγύρισε μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη (2η στο ΤΟΡ-16), αφού επικράτησε 57-49 της Παρτιζάν και μπήκε για τα καλά στο κυνήγι της πρόκτρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι, χωρίς αμφιβολία, δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας αλλά επειδή ο… σκοπός αγιάζει τα μέσα, οι "κιτρινόμαυροι" κατάφεραν να είναι λιγότεροι κακοί από τους πρωταθλητές Σερβίας και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο.

Μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο του Αμαρουσίου στο παιχνίδι με την Παρτίζαν στο ΟΑΚΑ. Στο 6’ το σκορ ήταν 13-2 (σερί 11-0), για να κλείσει η περίοδος 20-7 για την ομάδα του Γιώργου Μαρτζώκα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το 22-7 έγινε στο 18’ 22-18 (0-11), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο, με το Μαρούσι να μένει χωρίς πόντο για 8’ (τελευταίο καλάθι στο 12’ με τον Homan !) και επιμέρους σκορ περιόδου 2-11. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παρτίζαν στο 23’ με τον Mocalebb έφθασε 27-26, όμως το μαρούσι κατάφερε να ξεφύγει και να κλείσει την περίοδο με σκορ 44-37.
Στην τελευταία περίοδο η Παρτίζαν 8’ 30” πριν το τέλος μείωσε σε 44-42 με τον Kecman, το Μαρούσι όμως ξέφυγε και πάλι και με τον Πελεκάνο 5’ 30” πριν το τέλος έκανε το 52-43. Στα 2’ πριν το τέλος ο Lucas έκανε 57-49, η Παρτιζάν έχασε στην συνέχεια προσπάθειες για τρίποντο και το παιχνίδι τελείωσε με αυτό το σκορ και μια νέα πολύ μεγάλη νίκη της ομάδας του Αμαρουσίου και του Γιώργο Μαρτζώκα.

Χαμηλούς τόνους κράτησε για ακόμα μια φορά ο Γιώργος Μπαρτζώκας, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου. "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην επικεφαλής του ομίλου, μια ομάδα που μπορεί να αλλοιώσει τον τρόπο παιχνιδιού σου και σε αναγκάσει να παίξεις περισσότερο με τη σκέψη. Παίξαμε σκληρά στην άμυνα επί 40 λεπτά και αυτό ήταν που μας έδωσε τη νίκη. Ήταν ακόμα μια σημαντική νίκη, όπως κάθε μια στην Ευρωλίγκα και έτσι πρέπει να την εκλάβουμε" δήλωσε ο τεχνικός του Αμαρουσίου για να προσθέσει: "Η ομάδα αυτή δεν έχει χτιστεί για να πάει στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Ο ορίζοντας μας είναι μόνο το επόμενο παιχνίδι, δεν έχουμε την πολυτέλεια να δούμε παρακάτω από αυτό. Όλη η συγκέντρωση μας είναι στο επόμενο παιχνίδι".
Ο Ντούσκο Βουγιόσεβιτς είπε από την πλευρά του: "Δεν είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα του παιχνιδιού ειδικά στην επίθεση. Δεν είναι μόνο ότι κάναμε πολλά σουτ αλλά και ότι δεν ήταν υπό καλές προϋποθέσεις. Καταφέραμε να περιορίσουμε τους παίκτες κλειδιά τους αλλά δεν μπορέσαμε να παίξουμε ποιοτικά. Θεωρώ ότι πολλά κρίθηκαν στο ξεκίνημα όταν βρεθήκαμε πίσω με 11-2. Η νίκη επί της Μπαρτσελόνα όπως ήρθε ήταν καταστροφική γιατί χάσαμε όλη την ενέργεια μας σε αυτό. Η Ευρωλίγκα αποφάσισε υπέρ μας στην έφεση αλλά δεν μας χαρίστηκε τίποτα. Πιστεύω πώς ο Πορτογάλος διαιτητής (Λόπεθ) δεν ήταν σωστός, αν και δεν επηρέασε το αποτέλεσμα και η νίκη του Αμαρουσίου είναι δίκαιη".
Ο Κώστας Καϊμακόγλου ένοιωσε έναν σπασμό στη μέση και η σοβαρότητα της κατάστασης του θα εξακριβωθεί αύριο. Από την αυριανή προπόνηση θα απουσιάσουν και οι Κις, Πελεκάνος για να ξεκουραστούν καθώς αντιμετωπίζουν ορισμένους μικροτραυματισμούς.

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 83-71
Τα δεκάλεπτα: 29-18,47-38, 68-54, 83-71
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Μπαζίλε 3 (1), Ρούμπιο 9 (1), Λάκοβιτς, Ναβάρο 11 (1), Βάσκεθ 2, Ν Ντογκ 16, Μόρις 6 (1), Σάδα, Λόρμπεκ 14 (2), Μάικλ 5 (1), Γκριμάου 17
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 5, Μπατίστ 19, Φώτσης 1, Χέισλιπ 6, Νίκολας 11 (1), Διαμαντίδης 8 (2), Πέκοβιτς 11, Καλάθης.

Θα καταφέρει ο Παναθηναϊκός να επιστρέψει ζωντανός από το 0-3, επαναλαμβάνοντας το κατόρθωμα του 2006; Σε πρώτη φάση η νίκη του Αμαρουσίου επί της Παρτιζάν κρίνεται θετική για το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, αφού αφήνει κάπως ανοιχτά τα πράγματα στον όμιλο. Από την άλλη, η αλήθεια είναι πως ο αποψινός Παναθηναϊκός, όπως παρουσιάστηκε στο "Παλάου Μπλαουγκράνα" δεν φαίνεται να έχει τύχη για την πρόκριση στους "8" της Ευρωλίγκα. Κάκιστος, εκτός ρυθμού, πολλά λάθη, αγχωμένος, άτολμος, δεν θα μπορούσε να έχει τύχη απέναντι την Μπαρτσελόνα, η οποία πήρε εύκολα τη νίκη (83-71) και διατήρησε το φετινό αήττητο στην έδρα της για δέκατο όγδοο ματς.
Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου… Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 12-5, αλλά η καθίζηση της ελληνικής ομάδας στα τελευταία 3.5 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στους Καταλανούς να προηγηθούν με 29-18 στο 10ο.
Τα προβλήματα για τον Παναθηναϊκό συνεχίστηκαν στο β’ δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο σημείο να έχουν 5/6 τρίποντα, με τον Γκριμάου να κάνει μεγάλη ζημιά στη δεύτερη περίοδο, σκοράροντας 10 πόντους. Ο Ρούμπιο και ο Ναβάρο ήταν εκεί για να σταθεροποιήσουν μια σημαντική διαφορά στο σκορ για την Μπαρτσελόνα, που στο 14ο προηγήθηκε με 38-23.
Ο Σπανούλης, ο Νίκολας, ο Μπατίστ και κυρίως ο Πέκοβιτς ήταν οι παίκτες που προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για λογαριασμό του συγκροτήματος του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου το κατάφεραν ως ένα σημείο, για να οδηγηθούμε στο 47-38 στο φινάλε του πρώτου μέρους.
Οι Καταλανοί χτύπησαν μέσα στη ρακέτα στην τρίτη περίοδο, με εκφραστές τους Λόρμπεκ και Εντονγκ. Παράλληλα ο Μάικλ κλείδωσε τον Διαμαντίδη και το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (62-45 στο 26ο). Ο Εντονγκ και ο Γκριμάου συνέχισαν να "σκοτώνουν" την άμυνα του Παναθηναϊκού, την ίδια ώρα που στην επίθεση των Πρωταθλητών Ευρώπης επικρατούσε… τρικυμία.
Μοιραία η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 30ο με 68-54, ενώ από τα πρώτα κιόλας λεπτά ου τελευταίου δεκαλέπτου είχε φροντίσει να καθαρίσει το ματς, ανεβάζοντας της διαφορά στους 20 πόντους (74-54). Ο Παναθηναϊκός χωρίς ηθικό και στόχο υποκλίθηκε για μια ακόμη φορά στους Καταλανούς.