Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010

Γ' Εθνική : το Ηράκλειο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Διαγόρα σε ... περίπατο. Μεγάλη νίκη στο Λίντο με 97-85 ! Ρεκόρ πόντων για τον Καραλή !

Ιωνικός Ν.Φ. - Κρόνος Αγ. Δημ. 75-53

Η βαθμολογία (σε 17 αγώνες): Κηφισιά 31, Διαγόρας 31, Λιβαδειά 30, Ηράκλειο 30, Ιωνικός Ν. Φ. 28, Κρόνος Αγ. Δημ. 27, Σπόρτιγκ 26, Έξω Παναγίτσα 26, Ένωση Ιλίου 26, Ιωνικός Ν. 25, Αίολος Ταύρος 22, Φοίνικας 20, Ιεράπετρα 17, ΑΓΕΧ 16.

Επομενη αγωνιστική (18η, 7/3): Έξω Παναγίτσα – Λιβαδειά, Ένωση Ιλίου - Ιωνικός Νικ., Σπόρτιγκ - ΑΓΕ Χαλκίδα, Ιεράπετρα - Ν. Κηφισιά, Διαγόρας – Αίολος/Ταύρος, Κρόνος Αγ. Δημ. – Ηράκλειο, Φοίνικας Π. - Ιωνικός Ν.Φ.

Λιβαδειά - Φοίνικας 80-61
Διαιτητές:
Κρεστενίτης - Στάθη
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-33, 57-46, 80-61
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Αναστασίου): Βέλιος 19 (4), Μάτος 16 (1), Τερματζίδης 6 (2), Γεωργοπαπαδάκος 6 (1), Ψάλτου 14, Πολίτης 11 (1), Ανδρεόπουλος 6, Δελέγκος 2, Καρφάκης.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Αθηναίος): Ρέππας 13, Χιωτάκης 10 (3), Σιβρής , Λαζαρίδης 15, Ζερβουλάκος, Καπετζόγλου 2, Μόμτσος 13 (1), Καλής 2, Μπουραζάνης 6 (2).
Διαιτητές:
Νικολακέα – Ζαμάγιας.
Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-42, 59-61, 78-84
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Χατζηκυριάκος): Αλεξίου 19 (1), Τσολάτος 13 (1), Παπάδης , Μαναριώτης 3 (1), Λουκάκης 5 (1), Φασουλόπουλος, Αψαρλίδης, Καββαδάς 23, Κουρής 3 (1), Ντακούλιας 12 (2).
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Κουτσογιάννης 16 (4), Γκρινιάρης 23 (5), Χατζηστάμου 7 (1), Μπένος 4, Τέιλορ 19 (1), Τσίτσης 9 (1), Γυφτονικολός 6, Μπέλλος.
Διαιτητές:
Ιατρού – Χρηστίδης.
Τα δεκάλεπτα: 32-20, 60-42, 83-63, 90-72.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βογιατζής 4, Νικητάκης 35 (6), Ψωμαδέρης 2, Τσιάκας , Λαγοπόδης, Κούτουλας 18 (4), Καρατζάς 5 (1), Μενουδάκος 7 (1), Ξενάκης 15 (1), Διαμαντόπουλος 6, Δρακάκης.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Χρυσόγελος): Παπάνογλου 12 (1), Καίμενάκης, Καραμπάτσιος 18 (3), Πανάγος 7 (1), Γυφτάκης, Κουρής 11 (1), Μιχαλόπουλος 8, Ένεζλης 4, Σαλούστρος 8.
Ιωνικός Ν. Φ. – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 75-53
Διαιτητές:
Κανακάρης – Σιώκας.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-19, 56-39, 75-53
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (Οικονόμου): Μαυραγάνης 24 (6), Κυριακάκης , Τσουμπρής 18 (2), Σαρακασίδης , Σβερκούνος 2, Παπαδόπουλος 9 (3), Ταταρούνης 4, Μακρόπουλος 12, Γιαννιώδης 6.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παρασκευόπουλος - Κότσιαρης): Σαμόλης, Σπανός, Λίτσιος, Γκοτζογιάννης 15, Λοΐζος 2, Παπαδάκης 7 (1), Αντωνόπουλος 5 (1), Κασαμπαλής 4, Ξηρογιάννης 15 (1), Καραπλής 5 (1).
ΑΓΕΧ – Ένωση Ιλίου 51-117
Διαιτητές:
Τρίγκα – Λιότσιος.
Τα δεκάλεπτα: 14-34, 33-49, 39-97, 51-117
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Πανταζής 16, Σημιτζής, Τσαλκιτζής 6, Πετρόβ 4, Παπανικολάου 4, Σκούρος 4, Σότο 9 (1), Σκλήρας, Δημητρίου, Μπαλάνος 8 (1), Αφράτης.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Μπιρμπάκος 11 (2), Μπέλλας Ι. 24 (2), Σπηλιόπουλος, Σκαλωμένος 12 (2), Κοσμίδης 14 (2), Σβορώνος 2, Παξιμαδάς 7 (1), Μπέλλας Ο. 26 (3), Καλαμαράς, Φούτσης 6, Καραγεώργος 2, Αναστασόπουλος 13 (1).

Αίολος Ταύρος – Ιεράπετρα 90-57
Διαιτητές: Κουτσοδήμος – Κάλφα
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 40-32, 66-47, 90-57
ΑΙΟΛΟΣ (Παπαδάκης): Κηρύκος 10 (2), Κακαβάς 28, Σβαρδάγκαλος, Αφαλίδης 4, Μαμούνης 3 (1), Φιλίππου 6, Σιδέρης 4, Ροΐδης 15 (1), Σταμπουλής 12, Παπαπέτρος 2, Ντέντα 6.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Μαρκάκης, Παπαδάκης 4, Βελημβασάκης 1, Μάλλιαρης 22, Ανδρουλάκης 6 (1), Κολοβός 7 (1), Μπότσογλου 2, Βαν ντε Βιλτ, Ματζαράκης 9 (1), Βασιλειάδης 8 (1).

Διαιτητές : Νανούρης - Θεωδορόπουλος
Δεκάλεπτα : 23-12, 48-37, 82-64, 97-85
Ηράκλειο (Δημητριάδης Μανόλης) : Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 1, Στεφανάκης 8 (1), Μηλαθιανάκης, Αρβανίτης, Αρναουτάκης Γ. 9, Καραλής 32 (4), Πετράκης 9 (1), Αγαπητός 16, Σκόρδος 3 (1), Μαυρόπουλος, Κρίτσαλος 19 (2).
Διαγόρας (Τσακίρης Γιάννης) : Τριτσάρης, Αγαπιάδης 7, Μαρουλάκης, Παπαϊωσήφ 1, Μπανγούρας 8, Παναγιωταράκος 17 (1), Παρδάκας 28 (2), Νερατζάκης, Δουβαλής 9, Σκορδάλης 7 (1), Τσαμπάς 8, Κούκιαλι

Παίζοντας καλό και ουσιαστικό μπάσκετ και έχοντας διαβάσει πολύ καλά τον αντίπαλο, το Ηράκλειο πήρε πολύ πιο εύκολα από ότι αναμενόταν το ντέρμπι της αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής με σκορ 97-85 επί του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Διαγόρα Ρόδου. Η ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη πήρε σχεδόν από την αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος, φθάνοντας μάλιστα την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι και τους 23 πόντους (78-55 2' 50" πριν το τέλος της περιόδου). Κορυφαίου από το Ηράκλειο οι Καραλής – Κρίτσαλος με πολύ καλή όμως απόδοση και των υπόλοιπων παικτών που αγωνίσθηκαν, ενώ από τον Διαγόρα ξεχώρησαν Παρδάκας -Παναγιωταράκος.
Μάλιστα οι 32 πόντοι του Γιάννη Καραλή (με 4 τρίποντα) είναι νέο προσωπικό ρεκόρ του στις Εθνικές κατηγορίες !

Με την μεγαλύτερη διαφορά των 11 πόντων (23-12) τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο για το Ηράκλειο. Ο Διαγόρας βρέθηκε μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά (2-5), όμως το Ηράκλειο 6' 35" πριν το τέλος ισοφάρισε με τον Καραλή (5-5) και από το σημεία εκείνο και πέρα είχε συνεχώς το προβάδισμα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 6' 52" πριν το τέλος με 2/2 βολές του Αγαπητού η διαφορά έφθασε στους 16 πόντους (30-14), ο Διαγόρας 2' πριν το τέλος με τον Παρδάκα μείωσε στους 10 (44-43), για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 48-37 για την ομάδα το Μανόλη Δημητριάδη, που ήλεγχε πλήρως το παιχνίδι στο πρώτο μισό του αγώνα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά 2' 50" πριν το τέλος έφθασε στους 23 πόντους με 2/2 βολές του Στεφανάκη (78-56), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 82-64.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 97-85 και το Ηράκλειο να παίρνει πολύ ευκολότερα από ότι αναμενόταν την μεγάλη νίκη.

Ο προπονητής του Ηράκλειο Μανόλης Δημητριάδης δήλωσε στο Kretaworldbasket μετά την μεγάλη νίκη : “Για μας ήταν ένα ματς ζωής – θανάτου αν θέλαμε να διατηρηθούμε σε τροχιά ανόδου. Τα παιδιά έκαναν ότι είχαμε σχεδιάσει όλη την εβδομάδα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ξεκινήσαμε πολύ δυνατά στο Α’ δεκάλεπτο και με κύριο όπλο την άμυνα μας καταφέραμε να πάρουμε διαφορά 11 πόντων (23-12). Στο Β’ δεκάλεπτο παρότι δεν λειτουργήσαμε πολύ καλά στην άμυνα, είχαμε βρει ρυθμό στην επίθεση και έτσι διατηρήσαμε ότι είχαμε κτίσει στην πρώτη περίοδο. Το Γ’ δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, μπήκαμε δυνατά και πήγαμε πολύ καλά και στην άμυνα και στην επίθεση και έτσι φθάσαμε την διαφορά 2’ πριν το τέλος του στους 23 πόντους. Ίσως το μόνο μας λάθος να έγινε στην αρχή του Δ’ δεκαλέπτου, όπου δείξαμε έναν εφησυχασμό με αποτέλεσμα να φθάσει η διαφορά στους 12 πόντους. Παρόλα αυτά τα παιδιά ήταν αποφασισμένα και έτσι δεν άφησαν το περιθώριο στον αντίπαλο να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Ήταν μια πολύ σπουδαία νίκη , που με την απόδοση μας ήταν τελικά και εύκολη, επί του πρωτοπόρου της βαθμολογίας και μάλιστα καταφέραμε και καλύψαμε και την διαφορά του Α’ γύρου στην Ρόδο (76-73). Συγχαρητήρια λοιπόν στους παίκτες μου, πανηγυρίζουμε σήμερα, από αύριο όμως αρχίζουμε σκληρή και μεθοδική δουλειά αφού την επόμενη Κυριακή έχουμε ένα παιχνίδι – ορόσημο για εμάς εκτός έδρας με τον Κρόνο Αγ. Δημ. ”.

Η οικογένεια (μητέρα - πατέρας - αδελφός) του Χανιώτη αθλητή Πέτρου Τσαμπά που αγνωνίζεται φέτος στον Διαγόρα Ρόδου