Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2010

Α2 Ανδρών : αυτοκτόνησε στο Ρέθυμνο ο ΟΦΗ (59-58) !

Α2 Ανδρών
: ΑΓΟΡ - ΟΦΗ 59-58 (20-2-10) το δραματικό φινάλε

Ο Ίκαρος/Έσπερος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Ηρακλή. Η ομάδα της Καλλιθέας επέβαλλε τον ρυθμό του και επικράτησε με 89-61 του "γηραιού" και πήρε την πρώτη θέση στη βαθμολογία. Οι μεγάλοι παίκτες φαίνονται στα μεγάλα παιχνίδια και Ντάρελ Λιούις ήταν για ακόμα μία φορά εξαιρετικός σημειώνοντας 15 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν τόσο ο Πετροδημόπουλος, όσο και ο Κατούφας...

Ρέθυμνο - ΟΦΗ 59-58

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Σώμος - Θεονάς
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-36, 51-51, 59-58
ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Κουκάς 5, Στυλιανού, Βουκαντίνοφ 2, Κουπίδης, Τσόχλας 2, Μαγκουνής 10, Νεοφυτίδης 17, Ψαθάς 3, Λάτοβιτς 20 (2).
ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς 5 (1), Χουλιάρας, Μπάρδας 21 (3), Δανιήλ, Βαγενάς 4, Παναγάκης 3 (1), Γκάμπρανς, Σουφλιάς 15, Συριστατίδης 10 (1).

Αυτοκτόνησε ο ΟΦΗ στο Ρέθυμνο, αφού 1’ 39” πριν το τέλος του παιχνιδιού ήταν μπροστά στο σκορ με 55-58 με 2/2 βολές του Μπάρδα, στο 1’ ο Συριστατίδης δεν ευστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο από πολύ μακριά, ο Νεοφυτίδης στα 48” με 1/2 βολές έκανε το 56-58, ο Συριστατίδης αστόχησε στα 20” σε lay-up, στα 16” ο Νεοφυτίδης και πάλι πέτυχε καλάθι και κέρδισε και φάουλ και με 1/1 έκανε το 59-58, ενώ στο τέλος ο Συριστατίδης και πάλι αστόχησε στην προσπάθεια για το τρίποντο – καλάθι της νίκης, ενώ ο Βαγενάς που κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ δεν μπόρεσε ούτε αυτός να δώσει την μεγάλη νίκη στον ΟΦΗ και έτσι ο ΑΓΟΡ πήρε μια πολύτιμη βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη με 59-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο 2’ 41” πριν το τέλος ο ΟΦΗ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 13-10 για την ομάδα του Ρεθύμνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ ξέφυγε με 20-10 και 4’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 31-18 με καλάθι και φάουλ του Νεοφυτίδη. Από το σημείο αυτό και μετά ο ΟΦΗ ανέκαμψε και κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου νε μειώσει στον πόντο (37-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο και με τρίποντο του Παναγάκη στην εκπνοή του χρόνου η περίοδος τελείωσε με ισόπαλο σκορ (51-51). Στην τελευταία περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο (3' 30" πριν το τέλος σκορ 55-55, στα 2' 50" με 1/2 βολές του Σουφλιά 55-56), όμως (με τον Σουφλιά έξω με 5 φάουλ) ο ΟΦΗ έφθασε 1’ 39” πριν το τέλος κοντά στην μεγάλη νίκη (55-58) με 2/2 βολές του Μπάρδα), όμως η αστοχία του Συριστατίδη στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα και το αποφασιστικό καλάθι + φάουλ του Νεοφυτίδη (έμμεσο τρίποντο), δεν έφεραν το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Ηρακλείου και ο ΑΓΟΡ πήρε την νίκη με σκορ 59-58 (επιμέρους σκορ περιόδου 8-7 !)
Να σημειωθεί ότι υπήρξε 20λέπτη διακοπή στο παιχνίδι λόγω πτώσης του ρεύματος ένα λεπτο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.