Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2010

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών : Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 68-64 (20-2-10) Highlights και Απονομή

Ο Ολυμπιακός κατάκτησε το όγδοο Κύπελλο Ελλάδος Ανδρών στην ιστορία του νικώντας τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ελληνικού με 68-64.
Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Μπατίστ προηγήθηκε με διαφορά πέντε πόντων (4-9), αλλά ο Ολυμπιακός βελτιώνοντας την απόδοσή του με την είσοδο του Παπαλουκά ισοφάρισε σε 13-13, προτού το δεκάλεπτο κλείσει με ένα γκολ-φάουλ του Πέκοβιτς, που έδωσε βραχεία κεφαλή στους «πράσινους», 15-18. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκαν για δεύτερη φορά στο ματς (μετά το 2-0) με τρίποντο του Πεν, 28-27. Κλέιζα και Τσίλντρες ανέβασαν την απόδοσή τους και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά έξι πόντων, 37-31. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει την υπέρ του διαφορά στους δέκα πόντους, 48-38, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να αντεπιτεθούν, πλησίασαν στο -5, αλλά τρία συνεχή τρίπόντα έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +11, 61-50. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι με τρίποντο του Διαμαντίδη λίγο πριν το τέλος, αλλά δύο βολές του Μίλος Τεόντοσιτς διαμόρφωσαν το τελικό 68-64.
Ο Σέρβος γκαρντ του Ολυμπιακού Μίλος Τεόντοσιτς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του τελικού, ενώ ήταν και πρώτος σκόρερ με 22 πόντους. Ο Β Αντιπρόεδρος της ΕΟΚ, Μιχάλης Βιντζηλαίος, έκανε την απονομή του τροπαίου στον αρχηγό του Ολυμπιακού, Θοδωρή Παπαλουκά.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 68-64
Διαιτητές: Βορεάδης, Γκόντας, Μουζάκης
Δεκάλεπτα: 15-18, 37-31, 50-42, 68-64
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Πεν 7, Τσίλντρες 7, Βούιτσιτς 4, Μπουρούσης 8, Χαλπερίν, Κλέιζα 12, Βασιλόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 2, Σχορτσανίτης 3, Γλυνιαδάκης, Τεόντοσιτς 20.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 10, Φώτσης 2, Χάισλιπ 6, Νίκολας 10. Διαμαντίδης 9, Πέκοβιτς 12, Γιασικεβίτσιους 2.