Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

Α2 Γυναικών : σημαντική νίκη του Ηράκλειο επί του Άρη Θήβας στο Λίντο με 77-68 !

Α2 Γυναικών
: Ηράκλειο - Άρης Θήβ
ας 77-68 (21-2-10) το τέλος - δηλώσεις Βαγγέλη Κουκαρούδη

Άκρως πετυχημένη η παρθενική εμφάνιση σαν Head Coach σε Εθνική κατηγορία του Βαγγέλη Κουκαρούδη

Αμαρυλλίς - Αστέρας Εξ. 53-41

Η βαθμολογία (σε 16 αγώνες): Πρωτέας Βούλ. 31, Αμαρυλλίς 30, Παγκράτι 27, Κρόνος Αγ. Δημ. 27, Παιανία 27, Αστέρας Εξ. 26, Αγ. Παρασκευή 24, Σπόρτιγκ 24, Ηράκλειο 23, Αρης Χολ. 22, Νίκη Λευκ. 22, Αρης Θηβ. 19, Έξω Παναγίτσα 16, Πειραϊκός 15.
*Ο Πειραϊκός και η Εξω Παναγίτσα έχουν από έναν μηδενισμό.

Η επόμενη αγωνιστική (17η, 28/2): Έξω Παναγίτσα - Πειραϊκός, Παιανία - Άρης Χολ., Κρόνος - Πρωτέας Β., Παγκράτι - Αγ. Παρασκευή, Σπόρτιγκ - Ηράκλειο, Αστέρας Εξ. - Άρης Θήβας, Αμαρυλλίς - Νίκη Λευκ.

Ο Πρωτέας Βούλας παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την σχετικά άνετη νίκη του επί του Παγκρατίου με 64-49. Η Έξω Παναγίτσα δεν ταξίδεψε στη Λευκάδα, λόγω έλλειψης παικτριών κι έτσι ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ της τοπικής Νίκης. Η Αμαρυλλίδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα από τον Αστέρα Εξαρχείων με σκορ 51-43 σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι και έμεινε πίσω από τον Πρωτέα Βούλας στη βαθμολογία.

Ηράκλειο - Άρης Θήβας 77-68
Δεκάλεπτα : 10-16, 21-11, 22-19, 24-22
Ηράκλειο (Κουκαρούδης Βαγγέλης) : Γιαλιτάκη 30 (1), Τζαμαρία, Κοιλάδη, Πολοπετράκη, Νισταζάκη 2, Στεφάτου 9 (1), Φοβάκη, Παπαϊωσήφ 8, Μαθιουδάκη 23 (5), Γαλητσιάνου, Ψυλλάκη 5, Φωτιάδη
Άρης Θήβας (Γερμανός Σωτήρης) : Βαφειάδη, 3 Αναστασίου, Περεσιόλκινα 2, Δήμου 23 (3), Λάμπου 5, Μπουτσίκου 6, Παναγιώτου 9, Όρλοβιτς 7, Λεμπενιώτη, Καλέργη 13

Μπροστά σε 60 (!) περίπου φιλάθλους το Ηράκλειο πήρε μια πολύ σημαντική, για πολλούς λόγους νίκη επί του Άρη Θήβας με σκορ 77-68 και συνεχίζει την προσπάθεια του για την παραμονή στην Α2 Γυναικών. Το παιχνίδι είχε … από όλα, από το ντεμπούτο του Βαγγέλη Κουκαρούδη σαν πρώτος προπονητής σε Εθνική Κατηγορία, μέχρι την αποβολή (με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές) του έμπειρου προπονητή του Άρη Θήβας Σωτήρη Γερμανού.

Στο φύλλο του αγώνα οι διαιτητές (Α’ Πολυχρόνης – Β’ Μαγκούνης) σημείωσαν : “6’ 27” πριν τελειώσει η δεύτερη περίοδος ο προπονητής της Β’ ομάδας κ. Σωτήρης Γερμανός, σε Τεχνική ποινή που δέχτηκε εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο κινούμενος απειλητικά προς τον Α’ διαιτητή λέγοντας : “Τι είναι αυτά που σφυρίζεις ρε”, με αποτέλεσμα να δοθεί δεύτερη Τεχνική ποινή. Συνεχίζοντας είπε τα εξής : “Είσαι ξευτίλας”. Το σκορ στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή ήταν 17-18. Μετά από συστάσεις δεν απομακρύνθηκε από τον χώρο του γηπέδου παραμένοντας μπροστά στην πόρτα μεταξύ κυλικείου και αγωνιστικού χώρου ”.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης Θήβας μπήκε δυνατά, έφθασε την διαφορά στους 8 πόντους (2-10) και έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 10-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ηράκλειο άρχισε να ξεπερνάει σιγά – σιγά το άγχος του και 6’ 45” πριν το τέλος με 2/2 βολές της Γιαλιτάκης έφθασε την διαφορά στο πόντο (17-18). Οι διαιτητές είχαν δώσει λίγο πριν (9’ πριν το τέλος) τεχνική ποινή στον πάγκο του Ηράκλειο για διαμαρτυρία (με 2/2 βολές το σκορ έγινε 12-18). Το κλίμα όμως χάλασε ξαφνικά όταν 6’ 27” πριν το τέλος ο προπονητής του Άρη Σωτήρης Γερμανός δεχόμενος τεχνική ποινή για διαμαρτυρία εισήλθε μέσα στο γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί στους διαιτητές, οπότε δέχθηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από τον αγώνα ! Με 2/4 βολές της Γιαλιτάκης, το Ηράκλειο πέρασε μπροστά με 19-18 και από το σημείο εκείνο και πέρα πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 31-27 για την ομάδα του Βαγγέλη Κουκαρούδη.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε 2’ πριν το τέλος με τρίποντο της Γιαλιτάκης στους 12 (51-39), για να τελειώσει η περίοδος με σκορ 53-46 για το Ηράκλειο.
Στην τελευταία περίοδο 6’ 30” πριν το τέλος το Ηράκλειο άγγιξε (62-48) την διαφορά των 14 πόντων του Α’ γύρου (Άρης Θήβας – Ηράκλειο 75-61), που όμως δεν κατάφερε να κρατήσει, παίρνοντας όμως την πολύτιμη νίκη με σκορ 77-68.