Πέμπτη 21 Μαΐου 2009

Ο Άρης έκανε το 1-0 με το Μαρούσι

Άρης - Μαρούσι 90-86

Η δύναμη της έδρας και η καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Άρη στον πρώτο αγώνα της σειράς απέναντι στο Μαρούσι με 90-86 στο "Αλεξάνδρειο". Οι παίκτες της γηπεδούχο ομάδας εφάρμοσαν κατά γράμμα τις οδηγίες του Αντρέα Ματσόν στα τελευταία λεπτά στον αμυντικό τομέα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κάνοντας το 1-0 στη... μάχη της 3ης θέσης που οδηγεί στην Ευρωλίγκα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν το γεγονός πως πέντε παίκτες του Άρη ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ήταν δεδομένο πως πρόκειται για ένα μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες όπου διεκδικούν με αξιώσεις την τρίτη θέση του Ελληνικού πρωταθλήματος που οδηγεί στην Ευρωλίγκα την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Το Μαρούσι έδειξε εξ αρχής πως παραμένει μια ομάδα που μπορεί να κάνει την υπέρβαση παρά της όχι και τόσο καλές εμφανίσεις με την ομάδα του Ολυμπιακού.