Σάββατο 30 Μαΐου 2009

NBA : Οι Lakers έκαναν το 4-2 και προκρίθηκαν για τους τελικούς !

NBA : Lakers - Denver 119-92 (4-2)

Οταν μία ομάδα σουτάρει επί 48 λεπτά κοντά στο 60%, μοιράζει 28 ασίστ, έχει 24/24 ελεύθερες βολές, κάνει μόνο δύο λάθη επί 30 λεπτά και μαζεύει 11 ριμπάουντ περισσότερα είναι νομοτελειακά βέβαιο ότι δεν πρόκειται να χάσει. ΠΟΤΕ! Την κατάλληλη στιγμή, οι Λέικερς έκαναν ένα σχεδόν αψεγάδιαστο παιχνίδι, νίκησαν δια περιπάτου στο Pepsi Center τους Νάγκετς (119-92) και προκρίθηκαν με 4-2 νίκες στους τελικούς του ΝΒΑ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και για 30η φορά στην ιστορία τους.

Η καλή μέρα φάνηκε από την αρχή για τους Λέικερς, οι οποίοι είχαν μεγάλη ισορροπία στην επίθεση, υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας και πολλούς πρωταγωνιστές. Ο Τρέβορ Αρίζα ξεκίνησε το ματς με 13 πόντους και 5/6 σουτ, ο Λουκ Γουόλτον έβαλε 10 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο και οι Γκασόλ, Οντομ αποτελούσαν τα τέλεια συμπληρώματα στον καλύτερο παίκτη του γηπέδου. Φυσικά, ο λόγος γίνεται για τον Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος μπήκε αποφασισμένος να κυριαρχήσει και το έκανε. Πέτυχε 35 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας, μοίρασε 10 ασίστ και τιμώρησε τα νταμπλ τιμ του Ντένβερ.

Οσο για την εξέλιξη του 6ου τελικού; Οι Λέικερς έκαναν ένα σερί 7-0 στα μέσα της δεύτερης περιόδου και από εκεί και πέρα ξεκίνησε το… σεμινάριο μπάσκετ από τον Κόμπι και την παρέα του. Σε εκείνο διάστημα το Ντένβερ έχασε 8 διαδοχικά σουτ, οι Λέικερς προηγήθηκαν 39-33 και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει με αριθμητική πρόοδο. Στο 22’ πήγε στο +11 (50-39) και έφτασε μέχρι και το +29 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (119-90), με τους "λιμνάνθρωπους" να παραδίδουν μαθήματα μπάσκετ επί σχεδόν 30 λεπτά.

Ντένβερ – Λ.Α. Λέικερς 92-119
Δωδεκάλεπτα: 20-25, 40-53, 67-83, 92-119
ΝΤΕΝΒΕΡ: Μπίλαπς 10 (9ασ.), Τζόουνς 2, Νενέ 8, Αντονι 25 (12/15β.), Μάρτιν 13, Σμιθ 24 (10/17σ.), Αντερσεν 2, Κάρτερ, Κλέιζα 6, Πετρό 2, Χαρτ, Μπάλκμαν.
Λ.Α. ΛΕΪΚΕΡΣ: Μπράιαντ 35 (9/9β., 12/20σ., 6ρ., 10ασ.), Φίσερ 5, Μπάινουμ 2, Γκασόλ 20 (8/12δ., 12ρ., 6ασ., 3κλ.), Αρίζα 17 (7/9σ.), Οντομ 20 (7/12σ., 8ρ.), Γουόλτον 10, Μπράουν 3, Φάρμαρ, Βούγιατσιτς 7.