Τετάρτη 27 Μαΐου 2009

NBA game 4 : Orlando - Cavaliers 116-114 (3-1)

Το Ορλάντο βρίσκεται ένα βήμα από την επιστροφή του στους τελικούς του ΝΒΑ έπειτα από 14 χρόνια και... όποιος θέλει το πιστεύει! Ισως το πιστέψει ακόμα και ο Μο Γουίλιαμς, που μία μέρα πριν εγγυήθηκε τη νίκη στο 4ο ματς... Η ομάδα της Φλόριντα επιβλήθηκε του Κλίβελαντ με 116-114 στην παράταση, έπειτα από ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ 4ο ματς (μακράν το πιο όμορφο στη σειρά), και έκανε το 3-1 στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας. Πρωταγωνιστής της Μάτζικ ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος σημείωσε 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην παράταση, συμπεριλαμβανομένων και δύο κρίσιμων βολών 21'' πριν από τη λήξη, με τις οποίες έκανε το σκορ 113-109.
Στα τελευταία δευτερόλεπτα τόσο ο Ιλγκάουσκας (στα 7.1’’), όσο και ο Λιούις (στα 6.4’’) ήταν εύστοχοι σε βολές, ενώ στα 4.1’’ ο Τζέιμς μείωσε σε 114-115 με τρίποντο εκτός ισορροπίας! Εν συνεχεία, ο Λιούις είχε 1/2 βολές (στα 3.2’’), αλλά οι Καβς δεν είχαν καλές προϋποθέσεις για σουτ στην τελευταία επίθεση, χωρίς τάιμ άουτ και με την επαναφορά της μπάλας από την τελική γραμμή. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πήρε τη μπάλα στα χέρια του, σηκώθηκε από τα 11 μέτρα αλλά το σουτ που εκτόξευσε δεν είχε τύχη.

Καταδικαστική παράδοση
Οι Καβαλίερς καλούνται πλέον να γίνουν η 9η ομάδα στην ιστορία των πλέι οφ που θα ανατρέψει το 1-3 σε μία σειρά πλέι οφ. Και έφτασαν σε αυτό το σημείο παρ’ ότι ο Μάικ Μπράουν ανακάτεψε αυτή τη φορά την "τράπουλα", έβαλε στο ροτέισον τους Σέρμπιακ, Γκίμπσον, Γουάλας (δεν είχαν παίξει πολύ έως τώρα) και είδε από πολύ νωρίς την ομάδα του να ανταποκρίνεται. Μάλιστα, οι Καβαλίερς ευστόχησαν στα 9 από τα τελευταία 10 σουτ που επιχείρησαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων. Πάντως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το Ορλάντο άρχισε να σκοράρει κατά συρροή από την περιφέρεια, έχοντας άξονες τους Αλστον, Τούρκογλου, Πιετρούς, αλλά και τον Ρασάρντ Λιούις, που τελείωσε το πρώτο μέρος με 2 πόντους και βρήκε το σουτ του στη συνέχεια.
Η Μάτζικ ευστόχησε σε 17 τρίποντα (ρεκόρ ομάδας στα πλέι οφ) και ξέφυγε ακόμα και με 7 πόντους διαφορά (91-84) αλλά οι Καβαλίερς δεν τα παράτησαν. Μάλιστα, για 3η φορά σε 4 αγώνες, έφτασαν στο σημείο να απέχουν ένα σουτ από τη νίκη και με την τελευταία επίθεση στα χέρια τους. Αυτή τη φορά όμως ο ΛεΜπρόν Τζέιμς αποφάσισε να μην ρισκάρει. Μετά το φοβερό fadeaway τρίποντο του Ρασάρντ Λιούις στα 4.1’’ (έκανε το σκορ 100-98), ο Τζέιμς πήρε τη μπάλα από την επαναφορά, επιχείρησε ντράιβ και στα 0.5’’ κέρδισε φάουλ από τον Πιετρούς. Με το σκορ 100-98 και τα χρονικά περιθώρια να τον… πνίγουν, ο "βασιλιάς" ευστόχησε και στις δύο βολές και έστειλε το ματς στην παράταση.

ΟΡΛΑΝΤΟ - ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ 116-114
Δωδεκάλεπτα: 21-25, 50-58, 78-79, 100-100 (κ.α.), 116-114
ΟΡΛΑΝΤΟ: Λι 5, Αλστον 26 (6/12τρ.), Χάουαρντ 27 (7/9β., 10/16δ., 14ρ., 3κ.), Τούρκογλου 15 (7ρ., 8ασ.), Λιούις 17, Πιετρούς 17 (5/11τρ.), Τζόνσον 7, Μπατί, Γκόρτατ 2.
ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ: Γουίλιαμς 18, Γουέστ 17 (7ασ.), Ιλγκάουσκας 12 (9ρ.), Τζέιμς 44 (14/18β., 13/29σ., 12ρ., 7ασ., 8λ.), Βαρεζάο 9 (5κλ.), Σέρμπιακ 2, Γουάλας 4, Σμιθ, Γκίμπσον 8.