Κυριακή 31 Μαΐου 2009

Τελικοί : Μαρούσι - Άρης 72-70 (30-5-09 τέταρτο παιχνίδι 2-2) και 85-78 (23-5-09 δεύτερο παιχνίδι 1-1) Highlights

Τελικοί : Μαρούσι - Άρης 72-70 (30-5-09 τέταρτο παιχνίδι 2-2) Highlights

Τελικοί : Μαρούσι - Άρης 85-78 (23-5-09 δεύτερο παιχνίδι 1-1) Highlights

Στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών θα κριθεί το ποια τελικά θα είναι η ομάδα που θα πάρει το τρίτο εισιτήριο για την Ευρωλίγκα, καθώς το Μαρούσι νίκησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 72-70 τον Άρη και ισοφάρισε σε 2-2. Η ομάδα των βορείων προαστίων επί 30 λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Άρης μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι για γερά νεύρα που κρίθηκε εν τέλει στη… ρουλέτα των ελεύθερων βολών. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξαν την απαιτούμενη ψυχραιμία ώστε να ισοφαρίσουν και να πάνε στο "Αλεξάνδρειο" για να τα παίξουν όλα για όλα