Κυριακή 3 Μαΐου 2009

Final Six Ενώσεων Αγοριών - Ιεράπετρα - 3η ημέρα – 5η αγωνιστική

Από το τελευταίο παιχνίδι του Final Six ΕΣΚΑΝΑ - ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Διαιτητές και Γραμματεία στο μεγάλο τελευταίο παιχνίδι : Καπετάνιου Ελένη, Βαλούρδος Γιώργος, Σμυρνάκης Ορέστης, Μπανασάκης Θοδωρής και Γιακουμάκη Δέσποινα

Στο τελευταίο παιχνίδι του Final Six των Ενώσεων των Αγοριών μεταξύ της Νοτίου Αττικής και της Θράκης θα κριθεί ο πρωταθλητής ! Εάν κερδίσει η ΕΚΑΣΑΜΑΘ ισοβαθμεί με την Αττική (ΕΣΚΑ) αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία αφού στο μεταξύ τους παιχνίδι έχει νικήσει. Εάν κερδίσει η ΕΣΚΑΝΑ τον τίτλο παίρνει η ΕΣΚΑ (!) αφού οι δύο ομάδες ισοβαθμούν και η Αττική έχει κερδίσει το μεταξύ τους παιχνίδι !

ΕΣΚΑΝΑ - ΕΚΑΣΑΜΑΘ 52-43
Δεκάλεπτα : 15-9, 26-20, 37-29, 52-43
ΕΣΚΑΝΑ (Ράμμος Θανάσης) : Καπώνης 4, Κοσμίδης , Πετάλας 2, Παπαδής 7, Κωνσταντίνης 8, Αθηνιώτης, Χανιάς 8, Κεφαλληνός 8 (2), Βούτας 2, Δρίβας 7 (1), Αρβανίτης 2, Κακλαμανάκης 4
ΕΚΑΣΑΜΑΘ (Σαμαράς Βαγγέλης) : Χορτομάρης , Ψαρράς , Χονδρόπουλος 7 (2), Γαϊτανίδης , Γκέλιος 7, Παπαδόπουλος 2, Καραϊσκάκης 2, Πιεβαλίτσα 6, Μπανιώτης 2, Καραμπέκης 9, Χρυσαφούδης 2, Πάκας 6

Η Νότια Αττική ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και 3’ πριν το τέλος του 1ου δεκάλεπτου βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 12-1. Η Θράκη στο τέλος της περιόδου μείωσε το σκορ σε 15-9.

Στο 2ο δεκάλεπτο 7’ 20” πριν το τέλος η Θράκη μείωσε στους 2 πόντους (15-13), ενώ 6’ πριν το τέλος η Νότια Αττική ήταν μπροστά με 22-13, για να τελειώσει το ημίχρονο υπέρ της ΕΣΚΑΝΑ με σκορ 26-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο 8’ πριν το τέλος η Θράκη μείωσε σε 26-24, ενώ 7’ πριν το τέλος το σκορ έγινε 26-26. Η ΕΣΚΑΝΑ πήρε ξανά το προβάδισμα 3’ πριν το τέλος με σκορ 32-28,, για να κλείσει η περίοδος με 37-29.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο 7’ πριν το τέλος η διαφορά παρέμεινε στους 8 πόντους (41-33), ενώ η ΕΣΚΑΝΑ 5' 30" πριν το τέλος ξέφυγε με 13. Στα 3’ πριν το τέλος η ΕΣΚΑΝΑ παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 46-37. Στα 2’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 48-41, για να τελειώσει το παιχνίδι 52-43 υπέρ της ΕΣΚΑΝΑ και να βγει πρωταθλήτρια η ΕΣΚΑ , αφού η ομάδα της Θράκης επηρεάστηκε σαφώς από την πίεση και το άγχος ενός τόσο κρίσιμου αγώνα (με νίκη έπαιρνε την πρώτη θέση) και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευόμενη τις συγκυρίες να πάρει τον τίτλο, χάνοντας μάλιστα με αυτή την ήττα και ένα από τα μετάλλια !

Από το παιχνίδι ΕΣΚΑ - ΕΚΑΣΘ

Δυνατά ξεκίνησε η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 1ο δεκάλεπτο με την Αττική και 4’ 50” πριν το τέλος προηγήθηκε με 2-13 και 2’ 50” πριν το τέλος με 5-17 για να κλείσει η περίοδος με σκορ 15-21 για την ΕΚΑΣΘ.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Αττικής 6’ 40” πριν το τέλος μείωσε σε 20-21 και 3’ πριν το τέλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 28- 27 με τρίποντο του Κεσκινίδη, για να περάσει όμως στο τέλος του ημιχρόνου και πάλι μπροστά η ΕΚΑΣΘ με 30-34

Στο 3ο δεκάλεπτο η μεγάλη μάχη συνεχίσθηκε με την ΕΣΚΑ να περνάει 5’ πριν το τέλος μπροστά με 42-40 με τρίποντο του Καλογιαννίδη, για να κλείσι η περίοδος με 52-54 για την ΕΚΑΣΘ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο 8’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 54-55, ενώ η ΕΣΚΑ 5’ 30” πριν το τέλος πέρασε και πάλι μπροστά με 58-55. Η διαφορά 3’ 17” πριν το τέλος έφθασε τους 7 πόντους για την ΕΣΚΑ (62-55), για να κερδίσει τελικά η ομάδα της Αττικής το παιχνίδι με 72-66.

ΕΣΚΑ - ΕΚΑΣΘ 72-66
Δεκάλεπτα : 15-21, 30-34, 52-54, 72-66
ΕΣΚΑ (Μαντζώρης Μιχάλης) : Καραμαλέγκος 14 (1), Μπέμπης , Καλογιαννίδης 15 (3), Βαρδάκης 2, Δελίδης 5 (1), Κοτσιρέας 5, Παπαπέτρου 5, Κεσκινίδης 3 (1), Δημακόπουλος , Θεοδώρου, Γιανναράς 14, Τσώντζος 9 (1)
ΕΚΑΣΘ (Ξανθόπουλος Γιώργος) :Μποχωρίδης 8 (1), Πρωτούλης 9 (1), Πηλίτσης 8, Νικολάου 5, Γιαννάκης , Τσιόγκας , Τσινόπολος 4, Σλαφτσάκης 7, Εμμανουηλίδης , Σιολόγκας 16, Γουγούλης 2, Ακριτίδης 7

Από τον αγώνα ΕΚΑΣΚ - ΕΣΚΑΗ

Για πρώτη φορά 4” πριν το τέλος του παιχνιδιού προηγήθηκε (56-57) με ½ βολές η ομάδα της Αχαΐας – Ηλείας και κέρδισε το παιχνίδι με την ομάδα της Κρήτης !!!

ΕΚΑΣΚ - ΕΣΚΑΗ 56-57
Δεκάλεπτα : 14-10, 32-26, 47-42, 56-57
ΕΚΑΣΚ (Σειραγάκης Νίκος - Σηφομιχελάκης Μάνος)
: Λυριντζάκης 5, Ρυακιωτάκης 5, Βλατάκης 2, Παπαδάκης Στ. 6, Σκάνδαλος 2, Μελόκου 8 (2), Μάλλιαρης 3 (1), Λιανδράκης 11 (1), Καρυτινός 2, Σκαραντωνάκης 12, Κουμάκης , Ζαμπετάκης .
ΕΣΚΑΗ (Σαββόπουλος Γρηγόρης) : Μασούρας 8, Παπαδημητρίου 3 (1), Μαγκαφάς, Χριστοφιλόπουλος , Σταυράκης 3, Θωμάς 2, Αρβανίτης 3 (1), Νικολακόπουλος 6, Πατσαρούχας 14, Χριστόπουλος 1, Μελίτσας 10, Οικονομόπουλος 7

Μιχάλης Μαχαιριανάκης - Θωμάς Χαρμπαλής -Ειρήνη Βασιλάκη - Νίκος Γαστεράτος - Μιχάλης Καμπίτσης