Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

Α2 Γυναικών : βαθμολογική ανάσα του Ηράκλειο μετά την νίκη στο Λίντο επί του Αστέρα Εξαρχείων με 47-41 !

Οι διαιτητές ... πριν τον αγώνα (με τον Ανδρέα Βλάσση) και ... στον αγώνα !

Η οικογένεια Βερτούδου !

Για ένα ημίχρονο άντεξε ο Σπόρτιγκ κόντρα στον Πρωτέα, αφού οι παίκτριες του συγκροτήματος της Βούλας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 70-56.
Η Αμαρυλλίς μετάτρεψε όπως ήταν λογικό σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς κόντρα στην ουραγό Έξω Παναγίτσα, με το τελικό 82-37 να είναι άκρως αντιπροσωπευτικό!
Έτσι, το συγκρότημα των Βρηλισίων εξακολουθεί να διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο στην Α1. Εύκολη επικράτηση και για τον Κτησιφώντα, ο οποίος διέλυσε την Νίκη Λευκάδας με 77-56.

Ηράκλειο - Αστέρας Εξ. 47-41

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες): Πρωτέας Βούλ. 29, Αμαρυλλίς 28, Παγκράτι 26, Κρόνος Αγ. Δημ. 25, Παιανία 25, Αστέρας Εξ. 25, Αγ. Παρασκευή 24, Σπόρτιγκ 22, Άρης Χολ. 21, Ηράκλειο 21, Νίκη Λευκ. 20, Άρης Θηβ. 18, Έξω Παναγίτσα 16, Πειραϊκός 14.
- Ο Πειραϊκός έχει έναν μηδενισμό.

Επόμενη αγωνιστική (16η, 21/2): Νίκη Λευκάδας - Έξω Παναγίτσα, Πειραϊκός - Παιανία, Άρης Χολ. - Κρόνος Αγ. Δημ., Πρωτέας Β. - Παγκράτι, Αγ. Παρασκευή - Σπόρτιγκ, Ηράκλειο - Άρης Θήβας, Αμαρυλλίς - Αστέρας Εξ.

Διαιτητές: Κατσιρόπουλος - Καμήτσος.
Τα δεκάλεπτα: 08-18, 23-41, 30-53, 37-82.
Παιανία Κτησιφών - Νίκη Λ. 77-56
Διαιτητές: Κάλφα-Καλαμάρης
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-24, 58-37, 77-56
Παγκράτι - Άρης Χολ. 64-59
Διαιτητές: Φραγκούλη - Τσάτσης.
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 28-27, 48-42, 64-59.
Σπόρτιγκ - Πρωτέας Β. 56-70
Διαιτητές: Τζαμάκου - Μούτσιος.
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 32-33, 41-53, 56-70.
Διαιτητές: Αρφαρά - Βίλιας
Τα δεκάλεπτα: 21-09, 38-18, 62-31, 79-42.
Άρης Θήβας - Αγία Παρασκευή 42-52
Διαιτητές: Λογοθέτης-Φλίγκος.
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 24-23, 34-39, 42-52.

Ηράκλειο - Αστέρας Εξαρχείων 47-41
Διαιτητές: Μαμασούκα-Χουγιάζος.
Τα δεκάλεπτα: 11-9, 18-17, 26-29, 47-41
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δασκαλάκης): Γιαλιτάκη 13 (1), Κοιλάδη, Πολοπετράκη, Παπαϊωσήφ 15, Στεφάτου, Μαθιουδάκη 4, Γαλητσιάνου 3, Φοβάκη 8, Νυσταζάκη 4.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞ. (Τσιαντούκα): Χελιώτη 17, Παπαδήμου 6 (1), Ισκιόγλου 4, Μέλνικα 10, Νικολά 2, Τσίκουτα.2, Χρονοπούλου.

Σε ένα παιχνίδι – σόου των φανατικών φίλων του Αστέρα Εξαρχείων στο Λίντο, το Ηράκλειο κατάφερε να πάρει στο τέταρτο δεκάλεπτο την πολύτιμη νίκη με σκορ 47-41. Να σημειωθεί η ομάδα των Αθηνών κατέβηκε στην Κρήτη με 7 αθλήτριες, και στα τελευταία 5” του αγώνα αγωνίσθηκε με 4 (!!!), αφού είχαν βγει με 5 φάουλ οι Ισιόγλου – Meldina – Παπαδήμου. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι 6’ 51” πριν το τέλος (31-31) και από το σημείο αυτό και μετά το Ηράκλειο άρχισε να παίρνει την διαφορά που το οδήγησε σε μια μεγάλη βαθμολογικά νίκη.