Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010

Γ ' Εθνική : μεγάλο παιχνίδι στο Λίντο και μεγάλη νίκη του Ηράκλειο με 82-79 επί της Λιβαδειάς !

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της μητέρας του Γιάννη Χαρωνίτη (μέλος του ΔΣ του “Ηράκλειο” Ο.Α.Α) που κηδεύτηκε σήμερα το μεσημέρι.

Ο πρόεδρος της Λιβαδειάς με την σύζυγο και την κόρη του.

Σπόρτιγκ - Ιεράπετρα 20-0 (α.α.)

Βαθμολογία (14 αγώνες): Διαγόρας 26, Ηράκλειο 25, Λιβαδειά 25, Κηφισιά 25, Ιωνικός ΝΦ 23, Κρόνος 23, Σπόρτιγκ 22, Ιλιον 22, Εξω Παναγίτσα 21, Ιωνικός Ν 20, Αίολος 17, Φοίνικας 16, Ιεράπετρα 14, Χαλκίδα 13.

Επόμενη Αγωνιστική (15η,7/2): Λιβαδειά – Ιωνικός ΝΦ, Ιωνικός Ν – Κρόνος, Χαλκίδα – Φοίνικας Π., Κηφισιά – Εξω Παναγίτσα, Αίολος Ταύρος – Ιλιον, Διαγόρας – Σπόρτιγκ, Ιεράπετρα - Ηράκλειο

Ιωνικός ΝΦ - Ιωνικός Ν. 89-68
Διαιτητές: Ντάβαρης - Σιώκας.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 42-24, 72-48, 89-68.
Διαιτητές: Ζαμαγιάς - Λεβεντέλλης.
Τα δεκάλεπτα: 18-5, 43-12, 63-24, 87-35.
Φοίνικας – Κηφισιά 59-95
Διαιτητές: Κουνελές Ηλ.- Χρηστίδης Ηλ.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-43, 47-71, 59-95.
Διαιτητές: Κιούρκας - Κόρδας.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-30, 66-53, 90-72.
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης - Καρακάσης.
Τα δεκάλεπτα: 24-28, 42-43, 64-68, 81-82.

Σε ένα δραματικό και γεμάτο ένταση (με διακοπή από τους διαιτητές 41" πριν το τέλος του ημιχρόνου) παιχνίδι το Ηράκλειο πήρε μεγάλη νίκη με 82-79 επί της Λιβαδειάς, που στην εκπνοή του αγώνα έχασε την ευκαιία με τον Μάττο να πετύχει τρίποντο και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση !
Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των ελεύθερων βολών στα τελευταία 11” του παιχνιδιού (σκορ 76-75), ο Γιάννης Στεφανάκης πέτυχε 6/6 (!) και ουσιαστικά έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη, που έφθασε στην βαθμολογία την ομάδα της Λιβαδειάς.

Διαιτητές: Πόντας - Καραβίτης.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-38, 61-59, 82-79.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 7 (2), Στεφανάκης 12 (2), Δαγαλάκης, Αρβανίτης 10 (1), Αρναουτάκης Γ. 3, Καραλής 9 (1), Πετράκης 3 (1), Αγαπητός 25 (2), Κρίτσαλος 13.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Αναστασίου): Ρουμελιώτης 3 (1), Πολίτης 3 (1), Τερμαντζίδης 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 3, Παπαδημητρίου 23 (4), Δελέγκος, Βέλλιος 9, Μάτος 8, Ανδρεόπουλος 8, Καρνάβας 14, Ψάλτου 2.

Το Ηράκλειο ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και 6’ 40” πριν το τέλος με τρίποντο του Αγαπητού πέρασε μπροστά με 8-2. Η Λιβαδειά 2’ 15” πριν το τέλος με τρίποντο του Παπαδημητρίου (έπαιζε πέρυσι στην Ιεράπετρα) ισοφάρισε (13-13) και με καλάθι του ίδιου παίκτη 2’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 13-15. Ο Πετράκης στα 50” έκανε το 16-15, για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Παπαδημητρίου στα 35” και σκορ 16-18 για την ομάδα της Λιβαδειάς.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 8’ πριν το τέλος με τρίποντο του Καραλή το Ηράκλειο πέρασε μπροστά με 23-21 και 6’ 37” πριν το τέλος με τρίποντο του Πολίτη η Λιβαδειά με 24-26. Στην συνέχεια με ένα σερί 8-0 το Ηράκλειο 4’ πριν το τέλος και με τον Αρναουτάκη διαμόρφωσε το 32-26. Το παιχνίδι άναψε 53” πριν το τέλος όταν δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Παπαδημητρίου που με 2/2 βολές έκανε το 37-35 και διακόπηκε όταν το Ηράκλειο 41” πριν το τέλος της περιόδου ζήτησε να δοθεί αντιαθλητικό σε φάουλ πάνω σε παίκτη του. Μετά την ολιγόλεπτη παραμονή των διαιτητών στα αποδυτήρια το παιχνίδι συνεχίστηκε με 2 τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν στην ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη και ο Τερματζίδης με 3/4 βολές έκανε το 37-38, για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 40-38 για το Ηράκλειο μετά από καλάθι και φάουλ του Αγαπητού στα 20”.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο 6’ 40” πριν το τέλος με καλάθι του Κρίτσαλου ξέφυγε στο σκορ με 47-40 και 4’ πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ του Αγαπητού η διαφορά έφθασε στους 9 (54-45), όμως στην συνέχεια η Λιβαδειά περιόρισε την διαφορά και με καλάθι του Βέλλιου στην εκπνοή του χρόνου η περίοδος έκλεισε με 61-59 για το Ηράκλειο.
Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο σκορ. 6’ 30” πριν το τέλος με τρίποντο του Γεωργοπαπαδάκου το σκορ ήταν 67-67, με 1/2 βολές του Κωτούλα 1’ 50” ήταν 73-73 και στα 57” πριν το τέλος με τρίποντο του ίδιου παίκτη το Ηράκλειο πέρασε μπροστά με 76-74. Στα 19” πριν το τέλος του αγώνα με 1/2 βολές του Παπαδημητρίου έγινε το 76-75, στα 18”.8 με 2/2 βολές του Στεφανάκη το 78-75, στα 14”.7 με 2/2 βολές του Παπαδημητρίου το 78-77, στα 10”.9 με 2/2 βολές του Στεφανάκη το 80-77, στα 8”.3 με 2/2 βολές του Βέλλιου το 80-79, στα 6”.4 με 2/2 βολές του Στεφανάκη το 82-79, Στα 3”.7 πριν το τέλος ο Βέλλιος έχασε 2/2 βολές (η δεύτερη εσκεμμένα), η μπάλα μετά από γκέλες κατέληξε στον Μάτο που όμως στην εκπνοή του αγώνα αστόχησε στην προσπάθεια για τρίποντο και το Ηράκλειο πήρε την μεγάλη νίκη με σκορ 82-79.
Κορυφαίος για μια ακόμα φορά για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη ο Βασίλης Αγαπητός, ο Κώστας Κωτούλας πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και σουτ, σταθερή αξία ο Γιάννης Στεφανάκης, ενώ μεγάλη η ψυχη του Νίκου Κρίτσαλου παρά τα προβλήματα που είχε όλη την εβδομάδα.
Από την Λιβαδειά ξεχώρισαν οι Μάνος Παπαδημητρίου και Κώστας Καρνάβας.