Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2010

Α2 Γυναικών : ήττα σοκ του "Ηράκλειο" στο Λίντο !

Η Αμαρυλλίδα άλωσε το Μετς επικρατώντας του Παγκρατίου με 64-57 σε ένα επεισοδιακό ματς με διακοπές, αποβολές και τους διαιτητές να φεύγουν με συνοδεία περιπολικού από το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενες πήραν σπουδαία νίκη και παρέμειναν στο κυνήγι του Πρωτέα Βούλας ενώ οι Ροσονέρι έχασαν πολλές από τις ελπίδες του για άνοδο αλλά εξέφρασαν παράπονα για τη διαιτησία.

Άδικα χάθηκε το παιχνίδι στο Λίντο, αφού το Ηράκλειο κατάφερε στο δεύτερο δεκάλεπτο να γυρίσει μια διαφορά 18 πόντων (9-27) και να πάει στο ημίχρονο με 5 πόντους μπροστά (42-37), εκμεταλλευόμενο τα 4 φάουλ της αρχηγού του Χολαργού, Αριστέας Μαγκλάρα, που έκανε μεγάλο ματς με 26 πόντους και 4 τρίποντα Στο τρίτο όμως δεκάλεπτο αφενός το μπλάκ – άουτ των αθλητριών του Μιχάλη Δασκαλάκη (έβαλαν μόλις 3 πόντους) και αφετέρου η διαιτησία που γύρισε προς το μέρος του Άρη Χολαργού, έδωσαν στο τέλος της περιόδου και πάλι το προβάδισμα στην φιλοξενούμενη ομάδα (σκορ περιόδου 3-19 !). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο κυνηγούσε να καλύψει την διαφορά (είχαν αποχωρήσει με 5 φάουλ Μαγκλάρα και Χαϊκάλη), όμως η έξοδος της Γιαλιτάκη με 5 φάουλ 4’ πριν το τέλος του παιχνιδιού (το Ηράκλειο χαρακτηρίζει ανύπαρκτο το 5ο της φάουλ) και η καλή απόδοση της Κρητικού τα τελευταία λεπτά του αγώνα, έδωσαν την χαριστική βολή στην Κρητική ομάδα και έτσι ήρθε μια πολύ κακή ήττα μέσα στην έδρα της από μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με αυτήν, δηλαδή την παραμονή στην κατηγορία, ενώ η νίκη αυτή ήταν η πρώτη του Τάκη Σφυρή στο πάγκο της Αθηναϊκής ομάδας !

ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ –ΑΡΗΣ ΧΟΛ. 65-71
Δεκάλεπτα : 17-29, 42-37 , 45-56, 65-71
Διαιτητές: Ζαχαρόπουλος, Αγρογιάννης
ΟΑΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δασκαλάκης): Γιαλιτάκη 22(2), Τζαμαρία, Κοιλάδη 2, Πολοπετράκη , Νυσταζάκη 4 , Φοβάκη , Παπαϊωσήφ 3, Στεφάτου 16(1) , Μαθιουδάκη 3 , Γαλητσιάνου 15(2) .
ΑΡΗΣ ΧΟΛ. (Σφυρής): Φιλιππάκη 6, Ουζούνη 2, Χριστοδούλου 2, Κρητικού 11, Μαγκλάρα 26(4) , Μανέα 4, Φράγκου , Σταμπούρλου , Χαϊκάλη 20(3)

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ 57-64
Δεκάλεπτα: 11-12, 20-29, 32-39, 57-64
Διαιτητές: Μαγκουνής, Βικτωράτου
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. – ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 86-47
Διαιτητές: Στρέμπας – Λεβεντέλλης.
Τα δεκάλεπτα: 19-08, 47-20, 71-31, 86-47.

25/1 Πρωτέας Βούλας - Ηράκλειο

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες): Πρωτέας Β. 23, Αμαρυλλίδα 22, Κρόνος Αγ. Δημ. 21, Κτησιφών Π. 20, Αστέρας Εξ. 20, Παγκράτι 20, Αγ. Παρασκευή 19, Σπόρτιγκ 18, Ηράκλειο 17, Άρης Χολ. 16, Νίκη Λευκ. 16, Άρης Θήβας 15, Έξω Παναγίτσα 13, Πειραϊκός 11*.