Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

Γ' Εθνική : Αναπάντεχη ήττα του Ηράκλειο μέσα στο Λίντο από το Ίλιον με 78-84 - Καλή εμφάνιση των Εφήβων της Ιεράπετρας !

Στο Λίντο οι παίκτες του Μανόλη Δημητριάδη έδειξαν ότι είχαν παραμείνει … στο εορταστικό κλίμα και το Ηράκλειο γνώρισε την ήττα με 78-84 από την πολύ μαχητική ομάδα του Ίλιου.
Καλή εμφάνιση κατά διαστήματα για τους δώδεκα νεαρούς αθλητές της Ιεράπετρας που μοιράστηκαν για άλλη μια φορά τον χρόνο συμμετοχής προσθέτοντας παραστάσεις στο ενεργητικό τους, λίγες μέρες πριν τον τελικό ΕΦΗΒΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ήττα με 81-43 από τον Φοίνικα). Μάλιστα ο ΟΑ Ιεράπετρας με ανακοίνωση του ευχαριστεί τους ανθρώπους του Φοίνικα για την φιλοξενία τους.
Η Λιβαδειά ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου Νότου, κάμπτοντας την αντίσταση της Κηφισιάς με 75-73. Το ματς ήταν επεισοδιακό και διακόπηκε, λόγω των οπαδών των γηπεδούχων, που διαφώνησαν με τους διαιτητές. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση, με τον Γεωργοπαπαδάκο να σημειώνει 2/2 ελεύθερες βολές 1'' πριν από το φινάλε.

Η βαθμολογία (σε 11 αγώνες)
Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2009-2010 (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Επόμενη αγωνιστική (17/01): ΑΓΕ Χαλκίδας - Λιβαδειά, Ιωνικός Ν. - Ηράκλειο, Ν. Κηφισιά - Ιωνικός Ν.Φ., Αίολος/Ταύρος - Κρόνος Αγ. Δημ., Διαγόρας Ρόδου - Φοίνικας, Ιεράπετρα - Έξω Παναγίτσα, Σπόρτιγκ - Ένωση Ιλίου.

Ηράκλειο - Ένωση Ιλίου 78-84
Διαιτητές: Μπλέτσας - Νικολακέα.
Τα δεκάλεπτα: 18-20, 42-41, 51-60, 78-84.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κωτούλας 3, Καραλής 12, Αγαπητός 9 (2), Στεφανάκης 6 (2), Σκόρδος 2, Πετράκης 7, Μαυρόπουλος 2, Κρίτσαλος 16 (1), Αρβανίτης 15 (3), Αρναουτάκης Γ. 6.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Μπέλλας Ι. 9 (1), Σπηλιόπουλος 14 (2), Σκαλωμένος 19 (2), Κοσμίδης, Μπέλλας Ο. 13 (1), Καλαμαράς, Φούτσης 2, Καραγεώργος 23, Αναστασόπουλος 4 (1).

Διαιτητές: Μαμασούκα, Χουγιάζος.
Δεκάλεπτα: 19-04, 18-16, 21-16, 23-04.
ΦΟΙΝΙΞ Α.Σ.(Αθηναίος): Σιβρής 4, Λαζαρίδης 7, Δραβίλλας 8, Ζερβουλάκος 15(2), Καλετζόγλου 17, Σκιαθίτης, Χιωτάκης 19(3), Μόμτσος 2, Καλής 7, Σοφιανόπουλος 2, Κορούνης.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Αθενάκης, Γιακουμάκης, Παπαδάκης 7(1), Βελημβασάκης 3, Μάλλιαρης 11, Ανδρουλάκης 3(1), Κολοβός 2, Μπότσογλου 7(1), Van De Bilt 2, Σκύβαλος, Γιαννακουδάκης 6(2), Βασιλειάδης 2.

Δεκάλεπτα : 18-20, 42-41, 51-60, 78-84

Δεν μπόρεσε το Ηράκλειο να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του Νότου στην Γ’ Εθνική, αφού γνώρισε την ήττα από την πολύ μαχητική ομάδα της Ένωσης Ιλίου μέσα στο Λίντο με 78-84. Οι παίκτες του Μανόλη Δημητριάδη έδειξαν να μην έχουν συνέλθει από τις γιορτές, σε αντίθεση με τους παίκτες του Καρακώστα, που έδειξαν να διψούν για την επιτυχία και την νίκη που πήραν στο τέλος δίκαια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο 8' πριν το τέλος το Ηράκλειο με καλάθι και φάουλ του Καραλή προηγήθηκε με 8-3, όμως το Ίλιον 5' 11" πριν το τέλος με τον Μπέλλα πέρασε μπροστά με 8-9. Στην συνέχεια 2' 40" πριν το τέλος με τον Αρναουτάκη το Ηράκλειο πέρασε μπροστά 14-11, για να ισοφαρρίσει 2' πριν το τέλος σε 14-14 με καλάθι και φάουλ του Καραγεώργου το Ίλιον και να περάσει μπροστά στο τέλος της περιόδου 18-20 με τρίποντο του Μπέλλα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο 6' 54" πριν το τέλος με τον Καραγεώργο το Ίλιον πέρασε μπροστά με 24-28 και 6' πριν το τέλος με 26-32 με καλάθι του ίδιου παίκτη, ενώ 4' 30" πριν το τέλος η διαφορά έφθασε στους 8 με τον Σπηλιόπουλο (26-34). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι και 3' πριν το τέλος (31-39), με το Ηράκλειο 1' 10" πριν το τέλος να μειώνει με 1/2 βολές του Πετράκη σε 36-41. Από το σημείο αυτό και πέρα το παιχνίδι άναψε 46" πριν το τέλος όταν σε φάουλ πάνω στον Αρβανίτη παίκτες του Ίλυου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στους διαιτητές και δόθηκε τενική ποινή. Με 4/4 βολές ο Αρβανίτης έκανε το 40-41, ενώ 13" πριν το τέλος δόθηκε νέα τεχνική ποινή στον πάγκο του Ίλιου όταν διμαρτυρήθηκαν για φάουλ που δεν δόθηκε στον Καραγεώργο. Ο Αρβανίτης και πάλι με 2/2 βολές έκανε το 42-41, σκορ με το οποίο τελέιωσε το ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ίλυον 8' πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 43-48 με τον Σπηλιόπουλο και 5' 40" πριν το τέλος με 43-50 με τον Καραγεώργο. Η διαφορά έφθασε στους 9 (43-52) με 2/2 βολές του Σκαλωμένου 4' πριν το τέλος. Με τρίποντο 30" πριν το τέλος του ίδιου το σκορ έγινε 49-59, για να τελειώσει η περίοδος με σκορ 51-60 για το Ίλυον.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο δεν μπόρεσε να περιορίσει την διαφορά η οποία 2' 43" πριν το τέλος με τρίποντο του Σπηλιόπουλου έφασε ξανά στους 10 (62-72), για να τελείωσει το παιχνίδι με σκορ 78-84 και το Ίλιον να κάνει την μεγάλη έκπληξη στο Λίντο και να παίρνει μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Ο προπονητής του Ηράκλειο Μανόλης Δημητριάδης δήλωσε μετά το παιχνίδι : “Είχα κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου στους παίκτες μου λέγοντας τους ότι κατά την διάρκεια των γιορτών η ομάδα ήταν αποπροσανατολισμένη από τους στόχους της, που δεν ήταν άλλοι από την συγκέντρωση όλων μέσα στις προπονήσεις, με συνέπεια να παρουσιαστούμε σήμερα πολύ αρνητικοί σε όλους τους τομείς. Θεωρώ ότι το πρόβλημα της ομάδας στον σημερινό αγώνα ήταν η έλλειψη ενέργειας, όπως επίσης και στο ότι δεν κερδίσαμε καμία μονομαχία στο ένας εναντίον ενός στην άμυνα. Πρέπει όλοι μας να διδαχθούμε από αυτήν την ήττα και να μάθουμε να κερδίζουμε παιχνίδια και μέσα από την άμυνα και όχι μόνο από την επίθεση. Τώρα την επόμενη Κυριακή ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι μέσα στην Νίκαια με τον Ιωνικό και θα πρέπει από την Τρίτη με σκυμμένα τα κεφάλια να δουλέψουμε μεθοδικά και σκληρά ώστε με μια νίκη να καλύψουμε την σημερινή ήττα μας μέσα στην έδρα μας.”