Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2010

Euroleague - Week 9 : τα αποτελέσματα !

(στην φωτογραφία ο Aleks Maric της Παρτίζαν, MVP Δεκεμβρίου, με τον Dusan Ivkovic)

Στην πρώτη θέση του Δ’ ομίλου παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της Όλντενμπουργκ με 74-66. Η "βασίλισσα" παραμένει αήττητη στη Μαδρίτη και θέλει νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο ή ήττα του Παναθηναϊκού την τελευταία αγωνιστική για να εξασφαλίσει την πρωτιά. Όσο αφορά στους πρωταθλητές Γερμανίας, ξεκίνησαν με νίκη τη διοργάνωση (επί της Πρόκομ στην Πολωνία) αλλά έκτοτε μετρούν οκτώ συνεχόμενες ήττες. Οι Λαβρίνοβιτς (16π.) και Μπούλοκ (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων.
"Σαρωτική" ήταν η Σιένα στο πρώτο της παιχνίδι στην Ευρωλίγκα για το 2010. Οι πρωταθλητές Ιταλίας "διέλυσαν" με 101-58 τη Φενέρ / Ούλκερ, έχοντας σκοράρει όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν για λογαριασμό τους. Μόνο δύο βέβαια είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ο λόγος για τους Λαβρίνοβιτς (20π.) και Χόουκινς (17π.).
Η Παρτιζάν με τη νίκη επί της Λιέτουβος Ρίτας με 97-67, εξασφάλισε και μαθηματικά, για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, την παρουσία της στο ΤΟΡ-16. Η ομάδα του Βελιγραδίου αν και έχασε νωρίς τον φορμαρισμένο, Άλεκς Μάριτς (αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο στο 8’) πήρε τη νίκη και μαλιστα με μεγάλη διαφορά. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχθηκαν μόλις δύο πόντους σε 9 λεπτά. Ο Ράσιτς με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Σερβίας, αν και καταλυτική παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε ο Σλάβκο Βράνιες (14π., 9ριμπ., 4κοψ.).

Ρεάλ Μαδρίτης – Όλντενμπουργκ
73-60

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 34-30, 58-47, 73-60.
Σιένα – Φενέρ / Ούλκερ 101-58
Τα δεκάλεπτα:
19-14, 50-25, 78-39, 101-58.
Παρτιζάν – Λιέτουβος Ρίτας 97-67
26-18, 50-39, 72-61, 97-67.

Βαθμολογίες

Α’ όμιλος: Μπαρτσελόνα* 8-0, Σιένα* 8-1, Βιλερμπάν 3-5, Φενέρ / Ούλκερ 3-6, Τσιμπόνα 2-6, Ζαλγκίρις 1-7.
Β’ όμιλος: Ολυμπιακός* 6-2, Μάλαγα* 6-2, Παρτιζάν 5-4, Λιέτουβος Ρίτας 4-5, Εφές Πίλσεν 3-5, Ορλεάν 1-7.
Γ’ όμιλος: Κάχα Λαμποράλ* 7-2, ΤΣΣΚΑ Μ.* 6-2, Μακάμπι Τελ Αβιβ 5-3, Ρόμα 3-5, Μαρούσι 3-6, Ολίμπια Λ. 1-7.
Δ’ όμιλος: Ρεάλ Μ.* 7-2, Παναθηναϊκός* 7-2, Χίμκι 5-3, Αρμάνι Μιλάνο 3-5, Πρόκομ 3-6, Όλντενμπουργκ 1-8.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης
Α’ όμιλος: Ζαλγκίρις – Τσιμπόνα (19:45), Βιλερμπάν – Μπαρτσελόνα (21:30).
Β’ όμιλος: Εφές Πίλσεν – Ολυμπιακός (20:15), Μάλαγα – Ορλεάν (21:45).
Γ’ όμιλος: Μακάμπι Τελ Αβιβ – Ρόμα (21:00), Ολίμπια Λ. – ΤΣΣΚΑ Μόσχας (21:30).
Δ’ όμιλος: Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο (19:00).

Παναθηναϊκός - Πρόκομ 74-66
Όσοι περίμεναν πως η αναμέτρηση με την Πρόκομ θα εξελιχθεί σε δύσκολη υπόθεση για τον Παναθηναϊκό δικαιώθηκαν… Το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είδε πραγματικά τον χάρο με τα… μάτια του μέχρι να έρθουν τα τελευταία λεπτά και εκεί να καθαρίσουν την παρτίδα δύο παίκτες με αστείρευτο ταλέντο. Ο λόγος για τους Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και Νίκολα Πέκοβιτς, που πήραν πάνω τους την υπόθεση νίκη και την έφεραν εις πέρας με απόλυτη επιτυχία (74-66). Ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά δίνει στους Πρωταθλητές Ευρώπης τη 2η θέση του Δ΄ ομίλου της Ευρωλίγκας και διατηρεί τις μαθηματικές ελπίδες για την πρωτιά.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-38, 51-50, 74-66
ΠΑΟ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6 (1), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 5 (1), Μπατίστ 13, Φώτσης 5 (1), Νίκολας 13 (3), Τσαρτσαρής 4, Πέκοβιτς 10, Καλάθης 2, Σερμαντίνι 2, Γιασικεβίτσιους 8
ΠΡΟΚΟΜ (Πατσέσας): Σέβεριν, Χάρινγκτον, Λόγκαν 6, Κοστρέφσκι, Γιάγκλα 4, Λάπετα 3, Σκότκα, Βάρντα 4, Γουντς 16, Μπάρελ 12, Γιούινγκ 19 (3), Χριτσάνιουκ 2

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς ρωτήθηκε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της αναμέτρησης με την Πρόκομ στο ΟΑΚΑ, για τα διάφορα σχήματα που δοκίμασε, για τις άμυνες ζώνης, αλλά και για τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος ξεπέρασε τη θλάση στους προσαγωγούς, θα μπορούσε να βρίσκεται στην αποστολή, αλλά εν αγωνίστηκε καθώς… "Ο Διαμαντίδης δεν έπαιξε σήμερα, λίγο πριν ξεκινήσει το παιχνίδι ενημερώθηκε ότι ο παππούς του απεβίωσε και πήρε άδεια για να μεταβεί στην Καστοριά", τόνισε ο "Ζοτς", που πάντως αναμένεται να τον έχει στη διάθεση του για τον Σαββατιάτικο αγώνα με το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα έσπευσε να δικαιολογήσει την επιλογή της ζώνης στην άμυνα και τις δοκιμές στα σχήματα, επισημαίνοντας: "Ο Κώστας Τσαρτσαρής έμεινε τη Δευτέρα σπίτι του, ούτε αύριο θα έρθει στην προπόνηση και πρέπει να βρούμε λύσεις. Ο Σπανούλης και ο Φώτσης, παίκτες Εθνικής ομάδας, έχουν τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Κάνουμε δοκιμές, στην αρχή της χρονιάς παίξαμε ακόμα και με τέσσερις περιφερειακούς. Επίσης η ζώνη είναι δικαίωμά μας νομίζω! Έτσι γυρίσαμε κάποια ματς, όπως αυτό με τον Πανιώνιο".
Από την πλευρά του ο Τόμας Πατσέσας στάθηκε στα πολλά λάθη και τα άστοχα σουτ της Πρόκομ που έδωσαν δικαιώματα στον Παναθηναϊκό: "Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Σήμερα είχαμε άσχημα ποσοστά στα σουτ, τα τρίποντα και πολλές χαμένες βολές. Κάθε πόντος μετράει σε αυτά τα παιχνίδια και δεν έχεις τη δυνατότητα να δίνει τέτοιες ευκαιρίες στον Παναθηναϊκό".

Κάχα Λαμποράλ – Μαρούσι 73-65

Το Μαρούσι ηττήθηκε από τη Κάχα Λαμποράλ με 73-65, πραγματοποιώντας μια καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Αν και η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και "απείλησε" τους Βάσκους, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους και δεν της επέτρεψαν να πάρει τη νίκη.

Το Μαρούσι είχε τα ηνία στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο, χωρίς όμως να μπορέσει να ξεφύγει και να "ασφαλίσει" τη διαφορά, αλλά ένα επιμέρους σκορ 18-2 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να βάλει τέλος στα… όνειρα της ελληνικής ομάδας.

Η αστοχία των παικτών του Μπαρτζώκα σε ελεύθερα σουτ και με τον Σαν Εμετέριο να αναλαμβάνει δράση ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στην Κάχα Λαμποράλ να "χτίσει" μια διαφορά και μαζί και τις βάσεις για τη νίκη. Το Μαρούσι συνέχισε να παλεύει και κατέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (71-65), αλλά δεν είχε δυνάμεις για την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-32, 58-44, 73-65.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 3 (1), Σινγκλετάρι 3, Χουέρτας 2, Ελιγιάχου 8, Τελέτοβιτς 15 (2), Σαν Εμετέριο 15 (1), Σπλίτερ 14, Ίνγκλις 8 (2), Χέρμαν 1, Μπάρατς 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Μπαρτζώκας): Μιλόσεβιτς 9 (1), Κις 12 (2), Πελεκάνος 6 (2), Μπατής, Χόμαν 11, Μαυροειδής 12, Αριγκμπάμπου, Νάτζφεϊ, Καϊμακόγλου 9 (1), Λούκας 6